Hiába tartják veszélyesnek, a legtöbb amerikai tinédzser sofőr továbbra is a telefonját bújja vezetés közben - derül ki egy friss kutatásból, amely több mint ezer tizenéves válaszait elemezte. Az eredmények egyszerre aggasztóak és sokatmondók: az ifjú sofőrök a vezetési idő több mint ötödében (!) valamilyen módon a telefonjukat használják, és ezek közül sokszor nem is egy-egy gyors odapillantásról van szó, hanem akár két másodpercnél is tovább tartó figyelemelterelésről.
Még ennél is ijesztőbb, hogy többnyire teljesen indokolatlanul mobiloznak. Nem vészhelyzetről, életmentő hívásokról van szó - 65 százalékuk egyszerűen szórakozásból nyúl a mobilhoz, miközben a volánnál, ezután jön az üzenetküldés (40%), és csak a harmadik helyen találjuk navigációt (30%).
A kutatás vezetője, Dr. Rebecca Robbins szerint a probléma gyökere abban rejlik, hogy a kamaszok ugyan tisztában vannak a veszéllyel, és még a szüleik, sőt társaik rosszallását is érzik, mégis azt gondolják, hogy "mások is ezt csinálják". Ezt az önfelmentést különösen nehéz feloldani, mert sokan még mindig hisznek abban, hogy a figyelemelterelés nem befolyásolja a vezetési képességeiket, és ha valami, akkor ez roppant veszélyes.
Robbins szerint a tiltás nem elég, a társadalmi normákat is formálni kell ahhoz, mindenki, aki vezet, hezitálás nélkül némítsa, és a kesztyűtartóba elpakolja a telefont. Ebben a szülőknek és a tanároknak is kulcsszerep jut: ha a fiatalok azt érzik, hogy a felnőttek is komolyan veszik a problémát, nem csak kioktatják őket, akkor akkor talán kevesebb figyelmet fordítanak a jövőben a vezetés közben befutó értesítésekre.