Amit egészen biztosan nem találsz meg a Fractal Design új házán sem kívül, sem belül, az a felesleges csicsa. Minden apró részletnek van funkciója, minden fül, csavar és kivágás pontosan ott van, ahol arra szükséged lesz, amikor megépíted új álom PC-det. Merthogy a Meshify 3 XL nem kispályás számítógépház, hanem egy tekintélyes méretű, modern doboz, ami kívülről talán visszafogottnak tűnhet, valójában a legbikább konfigurációval is képes elbánni, legyen szó extra méretű alaplapról, VGA-ról, CPU-hűtőrendszerről, sok-sok adattárolóról és túlméretezett tápegységről. Leteszteltük a Fractal Design vadonatúj modelljét.
Ilyen az, amikor az "XL"-t komolyan veszi a gyártó
Az asztali PC-k világában már jó ideje a midtower, vagy más néven midi ATX házak vették át az uralmat, a normál méretű ATX-eket lelökve a trónról. Ezekbe a kisebb, kompakt házakba is elfér a normál ATX alaplap, a nagyobb VGA és a 360 mm-es AiO-hűtő, az átlagfelhasználó pedig nem igényel egy-kettőnél több adattároló helyet és hosszú tápegység-kialakítást. A Meshify 3-ból is készült normál, átlagos méretű kiadás, azonban tesztünkre az óriási, XL méretű modell érkezett. Ebből összesen hatféle kiadást találsz majd a szaküzletekben: a normál, tele oldallaposat feketében, az edzett üveggel szerelt fekete változatot, fekete és fehér színű, RGB-s kiadást, valamint szintén feketében és fehérben az úgynevezett Ambient Pro RGB edzett üveg oldallapos modelleket. Tesztünk alanya az alapmodell, vagyis a tele oldallapos, RGB-világítás nélküli kivitel. És már itt leszögezzük, hogy ez nem jelent egyet a "fapados" kivitellel: ez azoknak készült, akik nem szeretnének extra felárat fizetni a LED-ekért, és az edzett üveglapon sem csodálnák meg percenként gépük belsejét.
Az XL-es méret számos extrém lehetőséget biztosít a PC-építők számára. Természetesen nem csupán ATX, hanem akár munkaállomásoknál használt EE-ATX, SSI-EEB és SSI-CEB lapokat is fogad a ház - na meg persze a másik véglet, az ITX is támogatott azért.
A Meshify 3 XL-nél kevésbé kell a milliméterekre odafigyelned - szinte bármelyik torony CPU-hűtő és videókártya kényelmesen befér. Utóbbiból például akár az 512 mm hosszúság sem jelent akadályt, a hűtőtorony pedig 182 mm is lehet. Tápegységből 230 mm hosszú fér a házba, mégpedig azért, mert a kétkamrás kialakításnál az alsó kamra nem fut végig a ház elejébe, hanem előbb véget ér, ellaposodik. Ezt a gyártó Air Guide-nak nevezte el, vagyis a lecsapott sík célja, hogy az előröl beszívott hideg levegőt felfelé irányítsa a komponensekre.
Hűtésből jeles
A nagy méret emellett biztosította a 230 mm-es, nagyméretű (és teljesítményű) tápegység beszerelési lehetőségét, a szokásosnál sokkal több, pontosan 5 és 2 darab 2,5"-os és 3,5"-os adattároló beépítését és az extrém hűtési megoldások alkalmazását is. Utóbbi igen impozáns: felülre 420 mm-es radiátor, előre 360 mm-es, oldalra pedig még egy 360 mm-es fér el. Ez rengeteg radiátor sok-sok ventilátorral, viszont hogy ne legyen feleslegesen mindenhol lyukas a ház, ötletes takarólemezzel rejtette el például az oldalradiátor helyét a Fractal. A házra emellett jellemző a modularitás, szinte bármely eleme könnyedén szétcsavarozható. Ha a ventilátorok számában méred a hűtést egy háznál, biztosan tetszeni fog, hogy a Meshify 3 XL-be 10 darab 140 mm-es ventilátort építhetsz be. Ha a nagyobb átmérőjű légkeverőkért vagy oda, az sem gond, előre 2 darab 180 mm-est is beépíthetsz. Nem érdemes azonban ezt a részt nagyon bolygatni, ugyanis gyárilag 3 darab, Fractal Design Momentum 14-es ventilátort már beépítettek ide, amelyek PWM-en szabályozhatók és csendesek, megbízhatók. A nagy hely nem csupán az előre összeállított AiO-k miatt lehet érdekes - ez a ház kiválóan alkalmas egyedi folyadékhűtő rendszerek kialakítására.
Kényelmes szerelés
A szerelést számos praktikus trükk könnyíti meg. Például csavarmentesen tudod leszedni az oldallapokat, kikapni a porszűrőket alul, elöl és felül, az alaplaptartó lemez mögött pedig 37,5 mm-nyi helyed van a kábelek elrendezésére, amiben 3 tépőzáras szorító és 3 darab, nagyméretű, merev műanyag kábelelvezető klipsz is segít. Amit a Meshify 3 XL nem támogat, az a BTF szabvány, vagyis azon alaplapok, ahol hátulra rejtették el az alaplapi csatlakozók jelentős részét (az Adata BTF házról készült tesztünket itt olvashatod).
A szerelés során igazán könnyű dolgod van - ez tipikusan az a ház, amiben a nagyobb kéz is kényelmesen elfér, a kábeleket lehet mindenfele vezetni, nem kell amiatt aggódni, hogy valaminek nem lesz elég hely. A nagy méret azonban okozhat gondot is, amire viszont komponensválasztásnál érdemes odafigyelned. Például a 3,5"-os HDD-ket az alaplaptartó lemez hátuljára tudod felszerelni külön tartókonzolokkal, ami kényelmes, viszont a kiegészítő alaplapi tápkábeleket ezek mellett kell elvezetned. Miután XL méretről van szó, könnyen előfordulhat, hogy ez a kábel (vagy ezek a kábelek) nem elég hosszúak - esetünkben is ez történt, így kénytelenek voltunk az egyik 3,5"-os keretben elvezetni a kábeleket, nem pedig a gyárilag előkészített, tépőzáras részen.
A Meshify 3 XL összesen 3, gyárilag beszerelt ventilátort tartalmaz, amelyeket már a gyárban összekapcsoltak, hogy csak egy csatlakozót foglaljanak alaplapodon. Ez figyelmes, azonban nálunk gondot okozott, hogy ez a kábel csak az alaplap jobb felső sarkához, illetve a hosszanti éléhez ért el, viszont a felhasznált alaplapon alul voltak a házhűtő ventilátorok csatlakozópontjai. Ilyenkor vagy hosszabbító után kell nézned (sajnos nem szerelhető át a bekötőkábel alulra), vagy a felső CPU_Opt (másodlagos CPU-hűtő) csatlakozót vagy kénytelen elhasználni.
A hátul elhelyezett műanyag vezetőfülek ötletesek és miután két részre vannak osztva, könnyebben tudod csoportosítani a vezetékeket. Ezek oldása és rögzítése is kézre áll, ráadásul fokozatosan rögzíthető, attól függően, hogy mennyi kábelt kell odafogadnod. Az áttöréseknél nem alkalmazott gumiborítást a Fractal, ám a rések kellően nagyok és természetesen minden él alaposan eldolgozott, lekerekített, így a szerelés biztonságos és abból sem lehet gond, hogy túl kicsi lenne az átvezető nyílás.
Januári ház májusban?
A Meshify 3-szériának egy nagy titka is van, amiről nem volt szabad beszélni közel fél éven keresztül. Az eredeti tervek szerint január 29-én bemutatták volna az új Meshify-családot, azonban a megjelenés előtt kb. egy héttel leállították a tesztelőket, a tesztre kiküldött házakról pedig sem fotó, videó, sem pedig írás nem jelenhetett meg. Természetesen azonnal kérdeztük a gyártót, hogy mi lehet a gond, de csak annyi választ kaptunk, hogy ne szereljük a házat, és akkor nem lesz gond. Később jelentkeznek.
Ez a később aztán április végén jött el, akkor viszont pont úgy, ahogy az egy precíz gyártótól elvárható: részletes, technikai dokumentációt küldtek arról, miért halasztották el a ház bemutatását, és azt is pontosan leírták, mit vizsgáljunk meg a már kiküldött tesztpéldányon, hogy megtudjuk, a miénk érintett-e, vagy sem.
Mint kiderült, nem egészségre káros anyaghasználat, nem defektes alapanyag, vagy tervezési hiba okozta a kényszerű halasztást, hanem egy ennél jelentősen kisebb gond, amiről meg kell mondanunk, hogy más, kevésbé prémium PC-házakat gyártó cég talán szimplán csak hallgatott volna. Nem az összes, hanem csak néhány legyártott ház hátulján a PCIe kártyák hátlapjait fogadó kis füleket pár milliméterrel kisebbre szabta a gyártó. Így ha a kártyád fém hátlapjának alsó füle el van hajolva, vagy kissé deformálódott, a kártya behelyezése a Meshify 3 házba valamivel nehézkesebb lehet.
A január óta eltelt időben a már legyártott és "hibásnak" talált házakon javították a hibát (kicserélték ezt a lapot nagyobb fülekkel ellátottra), és az újonnan gyártottaknál már eleve kicsit nagyobb rést engedtek a füleknek. Amint megkaptuk az erről szóló leírást, ellenőriztük a nálunk vendégeskedő házat, és a mi esetünkben ilyen gond nem jelentkezett.
Semmi csicsa, csak a vegytiszta asztali PC
A Meshify 3 XL az elődöknél megismert, tetszetős és nem mellesleg praktikus "gyűrt" fémhálós előlapot kapta. A teljesen koromfekete ház oldallapjai vastag, minőségi fémlapok, olyanok, amelyek szinte ordítanak a hangszigetelésért - ezt utólag viszonylag egyszerűen fel is szerelheted, ha nagyon csendes PC-t szeretnél.
A Momentum 14-es ventilátorok nagyszerű légáramlást biztosítanak a házban, mi talán még egy hátoldali elszívó ventilátornak örültünk volna - a vételárba igazán beleférne. Ötletes és jó megoldás, hogy az alaplap oldalán található csatlakozókhoz vezető kábeleket egy elcsúsztatható palásttal tudod eltakarni, ez rendezettebbé is teszi a házat, bár tény, hogy ennek a fémlapnak a takarása nem állítható (egyetlen állásban tudod rögzíteni).
Szintén praktikus, hogy az oldalra, állítva beszerelhető radiátornak előre kialakították a helyet, de ha erre nincsen szükséged, a helyén hagyhatod a vaklapot, ami eltakarja a jobb oldali kábelelvezetést. A felső rész szintén emelt, így nagyobb hely jut a felső radiátornak, amihez szintén került porszűrő. Ez, illetve az alsó és az előlapi porszűrő egyszerűen, csavarozás nélkül kiszedhető és könnyedén takarítható.
A legtöbb rögzítőcsavar kézzel is könnyedén tekerhető, de hogy ezek közül túl sok ne legyen szem előtt, elrejtették őket - például a hátsó kártyarögzítő sor is kapott egy takarólemezt, amit egyetlen ujjal könnyedén kipattinthatsz, ha mégis szerelésre kerül a sor.
Az előlapi csatlakozóknál nincsen meglepetés, a 20 Gb/s tempót támogató Type-C mellett két USB 3.2-es Type-A portot kapsz, emellett egy kombinált jacket és egy tápkapcsolót, amibe LED-et is integráltak - reset gomb nincsen.
A Meshify 3 család jó néhány tagból áll, és így sokan megtalálhatják álmaik gépházát következő PC-jükhöz. Ha látványosabb külsőt, edzett üveglapot és LED-es hangulatvilágítást szeretnél saját vezérlővel, az Ambience Pro RGB kiadást is választhatod, sőt, a fekete mellett minden modell fehérben is elérhető (reméljük, ez igaz lesz hazánkban is). A tesztünkön szereplő Meshify 3 XL visszafogott, klasszikus külsőt kapott, még az oldallapja sem átlátszó, viszont az XL méretnek köszönhetően bőségesen jut benne hely mindennek. A praktikus előlap és ötletes ventilátorhelyek segítenek az ideális hűtés kialakításában, a kábelelvezetés egyszerű és gyors, ha pedig úgy adódik, akár hangszigeteléssel is moddolhatod a házadat. A nagy méret miatt azonban fontos, hogy kábeleid megfelelő hosszúságúak legyenek, és miután az alsó kamra nem teljes hosszúságú, az sem gond, ha moduláris tápegységet használsz.
A Fractal Design Meshify 3 XL ház ára nagyjából 65 ezer forint, ami a felső szegmensbe helyezi az új jövevényt, de tény, hogy ezért cserébe prémium alapanyagokból nagyszerűen összeállított házad lehet, ami sok-sok komplett gépcserén keresztül megbízhatóan végigkísér majd.