A Rio de Janeiró-i BRICS-csúcstalálkozó zárónapján a világ legnagyobb feltörekvő gazdaságai (Brazília, Oroszország, India, Kína, Dél-afrikai Köztársaság, Egyiptom, Egyesült Arab Emirátusok, Etiópia, Indonézia és Irán) egyértelmű üzenetet küldtek: a klímaváltozás elleni küzdelem nem lehet egyoldalú, és a történelmi felelősség a fejlett világot terheli. A Reuters beszámolója szerint Luiz Inácio Lula da Silva brazil elnök, aki idén ősszel a COP29 klímacsúcs házigazdája is lesz, nyíltan bírálta a klímatagadást és az olyan lépéseket, mint Donald Trump döntése az Egyesült Államok kiléptetéséről a párizsi klímaegyezményből. Szerinte a globális Dél képes új fejlődési modellt mutatni anélkül, hogy megismételné a múlt hibáit - feltéve, ha valóban hozzájut az ígért támogatásokhoz.
A nyilatkozatok azonban nem voltak mentesek az ellentmondásoktól. Bár Lula a fosszilis energiahordozókról való globális leválást sürgette, a BRICS közös közleménye szerint a kőolaj még hosszú ideig kulcsszerepet játszik a fejlődő országok energiaellátásában. Az egységes álláspont megtalálása egyre nehezebb a blokk sokszínűsége miatt - amit az is mutat, hogy miközben Brazília partjainál új olajkitermelést terveznek az Amazonas közelében, a környezetvédelmi miniszter a világ ellentmondásairól beszélt.
A BRICS-országok azt is világossá tették: az éghajlatváltozás elleni küzdelem nem szolgálhatja a gazdasági protekcionizmust. Élesen bírálták az európai karbonvámokat és az erdőirtás elleni törvényeket, amelyek szerintük "környezetvédelmi ürüggyel leplezett diszkriminatív intézkedések". Ehelyett új finanszírozási mechanizmusokat sürgetnek, ilyen például Brazília kezdeményezése, a Tropical Forests Forever Facility, amely az esőerdők védelméhez mozgósítana forrásokat - nemcsak állami kötelezettségek, hanem globális szolidaritás alapján. Kína és az Egyesült Arab Emírségek már jelezték is, hogy befektetnének a programba.
Trump időközben nem hagyta szó nélkül a BRICS finom célzásait: újabb vámokkal fenyegetőzött, és az egész blokkot "Amerika-ellenesnek" titulálta. A BRICS országai ezt elutasították, és megerősítették elkötelezettségüket a multilateralizmus mellett - még ha a kőolajkérdésben maguk is elég nagy belső vitákat folytatnak.