Újabb mérföldkőhöz érkezett a nyugati technológiáktól (kényszerből) függetlenedő Huawei: leleplezte az első olyan laptopját, amely már a teljes egészében saját fejlesztésű HarmonyOS rendszerrel fut, miután idén márciusban lejárt a vállalat Windows licence. A gép, amely hivatalos nevet még nem kapott, a legfrissebb, HarmonyOS 5 (más néven HarmonyOS Next) verzióval érkezik, és mesterséges intelligenciával teletűzdelt funkciókkal igyekszik helytállni a piacon.
A South China Moring Post beszámolója szerint új laptop szívében a Huawei saját AI-asszisztense, a Celia dolgozik, amely képes prezentációkat gyártani, értekezletek jegyzőkönyvét összefoglalni, valamint dokumentumokból információkat kinyerni - természetesen akkor, ha a megfelelő külső szoftverek is rendelkezésre állnak. A HarmonyOS munkára és szórakozásra szánt szoftvercsomagjai között ott találjuk a kínai WPS Office-t, illetve az Alibaba-féle DingTalk vállalati kommunikációs platformot is. A rendszer ráadásul kompatibilis egyre több, HarmonyOS telefonokon is futó mobilalkalmazással, köztük a RedNote közösségi oldallal, a Bilibili videómegosztóval és a ByteDance-féle Feishu munkaeszközzel.
A Huawei célja, hogy az év végére már több mint 2000 alkalmazás legyen elérhető ezen a platformon. A felhasználói felület vegyíti a klasszikus PC-s dizájnt és az okostelefonos logikát: az alsó sáv az Apple macOS Dockjára hajaz, a főképernyő pedig ikonokat, kártyákat és mappákat kínál gyors eléréssel.
A hivatalos bemutatóra május 19-én kerül sor, de a Huawei már most jelezte, hogy teljes mértékben átlépett a HarmonyOS korszakába. A 2015 óta fejlesztett operációs rendszer tavaly látványosan erősödött Kínában, 19%-os piaci részesedést elérve, megelőzve ezzel az Apple iOS-ét. Bár az Android továbbra is dominál a kínai piacon, a Huawei önállósodása jól mutatja, hogy az amerikai technológiai szankciók dacára Kína nemcsak talpon maradt, hanem elkezdte járni a saját útját.