A mesterséges intelligencia már nemcsak képeket generál, hanem egyre gyakrabban próbálja visszahozni azokat is, akiket már elveszítettünk. A "digitális feltámasztás" mára nemcsak bizarr sci-fi koncepció, hanem valóság, ma az AI segítségével újra megszólalhatnak elhunyt szeretteink és most felléptünk a következő lépcsőfokra.
Az arizonai Chandler városában megrendezett bírósági tárgyaláson Stacey Wales egy olyan videót mutatott be, amelyben néhai bátyja, maga Christopher Pelkey beszél, vagyis a mesterséges intelligencia által megalkotott mása. Ez volt az első eset, hogy egy áldozat "digitálisan feltámasztott" verziója szólhatott bele magának az elkövetőnek a tárgyalásába. Pelkey 37 éves volt, amikor egy közúti dühkitörés során megölték, veteránként szolgált az amerikai hadseregben, aktív tagja volt a helyi gyülekezetének és fontos volt neki a közösség ápolása.
A mesterséges intelligenciával készült videó ötlete nem hirtelen felindulásból született, Wales két éven át próbált megfogalmazni egy nyilatkozatot, de aztán rájött: nem az ő hangja a fontos, hanem a testvéréé. Felhasználva Pelkey fotóit és hangmintáit, néhány nap alatt létrehozta az AI-változatot, amely sajátos módon "elmondta" gondolatait a bíróság előtt. A videóban az AI-Pelkey köszönetet mondott mindenkinek az életében, majd azt mondta a gyilkosáról, Gabriel Paul Horcasitasról, hogy "egy másik életben talán barátok is lehettünk volna".
A videó hatása nem maradt el, Todd Lang bíró végül kiszabta a legsúlyosabb, több mint tízéves börtönbüntetést Horcasitas számára, akit gondatlanságból elkövetett emberölés miatt ítéltek el.
"Imádtam ezt az AI-t. Köszönöm." - mondta.
A történet egyszerre megindító és hátborzongató, mert az AI által feltámasztott hangok most már nemcsak a nosztalgia eszközei, hanem akár a jogi eljárások résztvevői is lehetnek.