Hirdetés

Az AI valójában lelassítja a tapasztalt szoftverfejlesztők munkáját



|

A kódbűvészek gyorsabb megoldásokra számítottak, de ehelyett javítgathatták az AI által összehordott katyvaszokat.

Hirdetés

Azt jelenleg kevesen vitatják, hogy az AI eszközök nagy segítséget nyújthatnak kezdő fejlesztőknek, és azoknak, akik csak mostanában ismerkednek a különböző kódnyelvekkel. Ami viszont kevésbé egyértelmű, hogy mennyi haszna is van a generatív algoritmusoknak a tapasztalt programozók számára.

Sokan tényként kezelik az AI eszközök elengedhetetlen hasznát, de a Model Evaluation & Threat Research (METR) legutóbbi tanulmánya mást mond. A vizsgált feladatok és programozók esetében a mesterséges intelligencia több melót csinált, mint amennyit elvett: a generatív válaszok finomhangolása és a kiköpött kódok feltakarítása több időbe került, mintha a fejlesztők maguktól rakták volna össze a megoldásokat.

Hirdetés

Az alanyok úgy találták, hogy az AI alapvetően jó úton haladt, amikor meg kellett oldania egy programozási feladatot, de a hiányzó részletek miatt a fejlesztők az idejük legnagyobb részét a kódok felülvizsgálatával és rendbetételével töltötték. Maga a kísérlet egyébként 16 tapasztalt fejlesztőt húzott össze, akiknek 246 feladatot kellett megoldaniuk egy már kidolgozott, és az alanyok által jól ismert, nyílt forráskódú projektben. Ezekhez használhatták a Cursor Prót, a Claude 3.5/3.7-et és más népszerű AI segédet.

Mielőtt megkezdték volna a melót, a fejlesztők arra számítottak, hogy az AI közbenjárásával 24 százaléknyi időt fognak megtakarítani. Később ezt 20-ra módosították, de a valóság ennél durvább volt: a feladatteljesítési idejük igazából 19 százalékkal megnövekedett.

Az AI javaslatainak kevesebb mint 44 százalékát tudták elfogadni, ami a szakértők szerint a modellek kontextuális ismereteinek és komplex háttéradatbázisainak hiányából fakadhatott. A tanulmány azt is kiemelte, hogy a fejlesztők nagyon is tapasztaltak voltak a kódbázissal, így az AI kevés olyan javaslatot tehetett, amit az alanyok ne találhattak volna ki maguktól.

Az AI eszközök fejlesztői számára az valamelyest jó hír, hogy a programozók szerint még így is kevésbé volt stresszes a munkájuk, és kellemesebb volt az egész, még ha nem is volt gyorsabb.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.