A világ két legnagyobb gazdasága végre letette a fegyvert. Legalábbis 90 napra. Az Egyesült Államok és Kína hétfőn bejelentette, hogy kölcsönösen és drasztikusan csökkentik egymás termékeire kivetett vámtarifáikat, ami egyből megnyugtatta a globális piacokat, és a kereskedelmi háború eddigi legnagyobb enyhülését hozta el. A bejelentést egy közös nyilatkozatban tették közzé, miután Genfben lezajlott egy maratoni tárgyalássorozat, amelynek végén mindkét fél "jelentős előrelépésről" számolt be.
A globális befektetők nem is kértek többet, szép zöldbe váltottak a legfontosabb részvények, de a Kínát februárban és márciusban sújtó 20%-os vámtételek - amelyek a fentanilhoz kapcsolódó importot érintik - továbbra is érvényben maradnak. A mostani megállapodás alapján az USA 145%-ról 30%-ra csökkenti a kínai árukra kivetett vámokat, míg Kína 125%-ról 10%-ra mérsékli az amerikai import terheit, de mindezt csak 90 napra.
A háttérben azért bőven volt ok a kompromisszumra, az amerikai GDP az első negyedévben visszaesett, közben Kína exportja is látványosan zuhant, a gyárak aktivitása pedig olyan ütemben esett vissza áprilisban, amit 16 hónapja nem láttunk.
A háttéregyeztetések folytatódnak, amelyet He Lifeng kínai miniszterelnök-helyettes, Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter és Jamieson Greer kereskedelmi főképviselő vezetnek majd. A megbeszélések felváltva zajlanak majd Kínában, az Egyesült Államokban, vagy akár egy harmadik országban, úgy alakul a helyzet.
"Egyik fél sem akar szétválást. Ezek a nagyon magas tarifák gyakorlatilag embargóként működtek, és senki sem akarja ezt. Kereskedelmet akarunk, kiegyensúlyozottabbat, és mindkét fél elkötelezett ebben."
- mondta Bessent és a kínai Kereskedelmi Minisztérium szóvivője is békülékeny hangot ütött meg, amit eddig finoman szólva sem gyakran láttunk a pekingi nyilatkozatokban.
"Fontos lépés a különbségek békés, egyenlő alapú párbeszéd útján történő rendezése felé, amely megalapozza a további együttműködést."
Még a múlt héten is úgy tűnt, hogy Bessent csak egy feszültségcsökkentő minimálmegoldást szeretne kihozni a tárgyalásokból, nem pedig egy nagy áttörést, de végül a globális piacnak legjobb megoldás született.