Hirdetés

Palkovics László szerint már szeptemberben elindulhat az AI oktatás az általános iskolákban



|

Természetesen a feltételes mód annak szól, hogy jelenleg még nincsenek meg az iskolákban az ehhez szükséges eszközök.

Hirdetés

Magyarország történelmi lépést tett azzal, hogy hozzáférést nyert Európa legnagyobb számítási kapacitásához, miután megállapodást kötött a németországi Jülich kutatóközponttal - jelentette be Palkovics László kormánybiztos. Az együttműködés révén az ország "belépett a szuperszámítógépek világába", amely új korszakot nyithat a mesterséges intelligencia (AI) hazai alkalmazásában. A cél ambiciózus: 2030-ra az AI 15 százalékkal növelheti a GDP-t, de a gazdasági hatásokon túl is komoly átalakulások várhatóak.

A kormánybiztos szerint a mesterséges intelligencia nem varázslat, hanem egyszerű matematikai eszköz, amely a múltbeli adatokból tanul és segíti a döntéshozatalt. Palkovics hangsúlyozta, hogy az MI-t a lehető legegyszerűbb formában kell bemutatni a lakosságnak és a vállalkozásoknak egyaránt. A tervek szerint már szeptembertől elindulhat az AI oktatása az általános iskolákban is, amennyiben a pedagógusok megfelelő eszközöket kapnak hozzá (sajnos az nem derült ki, hogy ezt kinek a feladata lenne elintézni). A cél az, hogy minél több konkrét, használatra kész megoldás kerüljön a piacra, amely a kisvállalkozásoktól a nagyvállalatokig minden szereplő számára elérhető.

Hirdetés

A hétköznapi életben is megjelennek az AI-alapú megoldások: az időjárás-előrejelzés pontosságának javulása vagy a napenergia-termelés előrejelzése révén hatékonyabbá válhatnak a mindennapi döntések. Palkovics különösen érdeklődik a humanoid robotok iránt, és felvetette egy új, robotikai tesztkörnyezet létrehozását is, amely a ZalaZONE mintájára kutyaszerű és emberi formájú gépek tesztelésére szolgálna.

"Egyébként, aki autót képes gyártani, az robotot is, és itt jön képbe Magyarország, nálunk is legördülhetnek majd a gyártósorokról"

- fejtette ki Palkovics.

A mesterséges intelligencia terjedése ugyanakkor új társadalmi kihívásokat is hoz. A kormánybiztos felhívta a figyelmet a deepfake technológia veszélyeire, és hangsúlyozta: aki mesterségesen előállított tartalmat használ, annak egyértelműen jeleznie kell azt. A politikus szerint akár törvényi szabályozás is szükségessé válhat annak érdekében, hogy megvédjék az embereket a félrevezető vagy káros tartalmaktól. Az AI tehát nemcsak gazdasági, hanem etikai és társadalmi kérdések elé is állítja a döntéshozókat.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.