Donald Trump vasárnap éles szavakkal illette Elon Muskot, amiért a techmilliárdos új amerikai politikai pártot alapított. Az elnök szerint az ötlet "nevetséges", és szerinte a harmadik pártok sosem működtek az Egyesült Államokban. Trump a New Jersey-i golfklubjából hazafelé tartva újságíróknak azt mondta, Musk "nyugodtan szórakozhat ezzel, de ez teljesen értelmetlen".
Később a Truth Social nevű közösségi oldalán hosszabban is kitért volt szövetségesére:
"Szomorú látni, hogy Elon Musk teljesen kisiklott - gyakorlatilag egy VONATBALESET lett belőle az elmúlt öt hétben."
Trump szerint Musk célja a teljes káosz és felfordulás előidézése, amit az új pártjával okozna, és azért haragszik rá, mert az elnök tervei szerint megszűnnének az elektromos járművek vásárlását ösztönző támogatások.
Trump azt is állította, hogy Musk nyomást gyakorolt rá, hogy nevezze ki egyik barátját, Jared Isaacmant a NASA élére. Miután Musk májusban távozott a Trump-adminisztrációban betöltött különleges kormányzati szerepéből, Isaacman jelölését visszavonták.
"Nem tartottam helyénvalónak, hogy Elon közeli barátja, aki az űriparban érdekelt, vezesse a NASA-t, amikor az ügynökség ennyire szoros kapcsolatban áll az ő cégeivel"
- írta Trump.
A kiélezett vita előzménye, hogy Musk szombaton bejelentette: új pártot indít "America" néven, amely - szavai szerint - "visszaadja az emberek szabadságát". Musk szerint az Egyesült Államokban valójában egypártrendszer működik, amely korrupt és pazarló, és a Trump-féle "nagy, gyönyörű" törvénycsomag csak tovább növeli a nemzeti hiányt. A Kongresszusi Költségvetési Hivatal szerint a törvény 2034-ig 3,3 billió dollárral növeli az államadósságot, miközben a leggazdagabbaknak kedvez, és tízmillió embertől vonhatja meg az egészségbiztosítást.
Musk a párt alapítását követően közölte, hogy egyelőre két-három szenátusi és nyolc-tíz képviselőházi körzetre összpontosítana, mivel ezek eldönthetik a szavazati arányokat a jelenleg rendkívül szoros kongresszusi helyzetben. Ezzel szerinte biztosítható lenne, hogy a törvények valóban a népakaratot tükrözzék.
Scott Bessent, Trump pénzügyminisztere azonnal reagált Musk lépésére. A CNN-nek adott interjújában azt mondta, a Tesla és más cégek igazgatótanácsai már korábban is aggódtak Musk politikai szerepvállalása miatt, és most sem örülhetnek az új párt megalapításának.
"Elonnak a vállalatainak vezetésére kellene koncentrálnia, nem a politikára"
- mondta. Musk korábban a Doge nevű, kormányzati hatékonyságot célzó egység vezetője volt, ahol radikális költség- és létszámcsökkentéseket hajtott végre. Az intézkedések rendkívül népszerűtlenek voltak, és elemzők szerint a Tesla eladásai is megsínylették ezt az időszakot. Bessent szerint Musk részben ezért hagyta el a kormányzatot májusban.
A két férfi kapcsolata egyre feszültebb. Musk a közelmúltban egy X-posztban Trump nevét is összefüggésbe hozta Jeffrey Epstein ügyével, amit később ugyan törölt és bocsánatot kért, de vasárnap újra elővette a témát, Ghislaine Maxwell fotóját posztolva azt firtatta, miért csak ő ül börtönben, miközben a bűnöző kuncsaftjai szabadlábon maradtak.
Trump eközben már célzott arra is, hogy vizsgálatot indítana Musk állampolgárságával kapcsolatban, sőt, azt is belengette, hogy megvonhatná cégeitől az állami támogatásokat.
"Lehet, hogy Doge lesz az, aki visszajön és megeszi Elont. Hát nem lenne szörnyű?"
- mondta újságíróknak. A szabályok szerint az új pártok csak bizonyos pénzügyi küszöbértékek átlépése után kötelesek jelenteni tevékenységüket a Szövetségi Választási Bizottságnak. Musk eddig már több mint 275 millió dollárt költött Trump második elnöki ciklusának támogatására , és most úgy tűnik, minden eddiginél nyíltabb háború kezdődik kettejük között.