A kompetitív gamerek azt mondják, hogy a képfrissítés az isten. Mindegy, hogy milyenek a színek, hogy mekkora a felbontás, hogy van-e HDR, hogy LCD vagy OLED, csak legyen legalább 144… nem, inkább 240… nem, inkább 360… sőt 500 Hz-es a monitor! Tesznek ők minden másra, csak minél sűrűbben jelenjenek meg a képkockák a kijelzőn.
Nos, mi ennél kicsit sokoldalúbb élményre vágyunk, és úgy tűnik, hogy a Philips mérnökei is igyekeztek egy olyan monitorral előrukkolni, ami mindenben kiemelkedő, de semmit nem tol túl, és abszolút felső polcos élményt kínál, miközben az ára egyáltalán nem elrugaszkodott.
Dizájn, ami kitűnik a tömegből
Amiről beszélünk, az a Philips Evnia 27M2N8500, ami már a fehér dizájnjával felhívja magára a figyelmet és kiemelkedik szokásos gamermonitorok közül. A Philipsnél nagyon büszkék rá, hogy egyre több újrahasznosított alapanyagot építenek be az új termékeikbe, ez pedig meg is jelenik a dizájnban, és az igazán prémium hatású, szálcsiszolt vagy egyéb módon csillogóra dörzsölt megoldások helyett ezt az apró pöttyös dizájn helyezik előtérbe.
Ilyen lábakon terpeszkedik a monitor, ami 27 colos mérete ellenére szerencsére nem foglal túl sok helyet az asztalon. A lábak terpesztése még pont ideális ahhoz, hogy elférjünk mellettük az asztalon, a keret pedig hajszálvékony, még ha magának a panelnek van is valamekkora kávája. Az ezüstös alsó peremre került a Philips és az Evnia logó, és ugyanebben a fémes színben pompázik a láb is.
Hangulatvilágítás játékhoz és munkához
Ezen a kompakt mégis ergonomikus, és kifejezetten masszív lábon áll az egész szerkezet, ami -5 és 20 fok között dönthető, +- 30 fokban forgatható, valamint a magassága is állítható 130 mm-en. Pivotálni sajnos nem lehet, de egyrészt ki akarna egy ilyen monitort elforgatva használni, másrészt amennyiben erre mégis szükség van, úgy természetesen felpattinthatjuk egy 100x100-as VESA állványra. A láb hátán pár kampó a kábelelvezetést segíti.
A fehér hátlapból még jobban kiemelkedik az a 20 LED, amik az AmbiGlow háttérvilágítást szolgáltatják. A különböző RGB módok közül a menüben tudunk választani, és bár nem olyan erős vagy fluid az élmény, mint az Ambilightos tévék esetében, késő esti játéknál kifejezetten hangulatos a háttérfény, és a szemünk terhelését is csökkenti valamelyest.
Sebességbajnok: 360 Hz és 0,03 ms válaszidő
Eleget beszéltünk a külcsínről, itt az ideje, hogy rátérjünk a lényegre, ami nem más, mint a lélegzetelállító, 27"-os QD-OLED panel. A 2560x1440-es felbontású kijelző ennél a méretnél tökéletes, a QD-OLED technológiának köszönhetően pedig egészen elképesztő színeket, lenyűgöző árnyalatokat kapunk. A monitor támogatja a 10 bites színmélységet, így az átmenetek, grádiensek egészen lenyűgözőek, sosem esik szét a kép, a DisplayHDR TrueBlack 400 támogatás pedig tesz róla, hogy a sötét jeleneteknél se maradjunk le semmiről, és garantáltan minden észrevegyünk az árnyékos részeken, függetlenül attól, hogy a Call of Duty belső tereiben vagy a Cyberpunk 2077 sötét sikátoraiban járunk-e.
A panel csillogó bevonatot kapott, ami a nagyon napfényes szobákban, háttal az ablaknak talán okozhat pár kellemetlen pillanatot a becsillanások miatt, de ha az ember beírja a Google-be, hogy PC gamer, viszonylag ritkán jönnek szembe ilyen otthon magazinos, tágas, természetesen fényben úszó szobák. Sötétben pedig érezhetően teltebbek a színek ezzel a bevonattal, mint amilyenek egy matt borítással lennének. HDR módban a peak brightness megközelíti az 1000 nitet,de a show sztárja egyértelműen a képfrissítés. 360 Hz-en már tényleg nem lehet a gépre fogni, ha tiéd a legalacsonyabb K/D a Call of Duty szerveren, arról nem is beszélve, hogy az OLED panel válaszideje 0,03 ms. Ennél gyorsabban elképzelni sem tudnád, hogy kiosztasz egy fejest. Természetesen van Adaptive Sync support és G-Sync kompatibilitás.
Tartalomfogyasztás és gyártás
Persze nem csak játék van a világon, és az a helyzet, hogy ez a monitor tartalomfogyasztáshoz és tartalomgyártáshoz is kiemelkedő. A gamerek ezt nem fogják piszkálni, de a szerkesztők a menüben válthatnak a különböző színterek között attól függően, hogy az sRGB, az Adobe RGB vagy a DCI-P3-e az, amire épp szükségük van. És ha már a menünél járunk, ezt a jobb hátsó sarokban található joystickkal tudjuk vezérelni, amit innen is üdvözlünk.
Itt kapcsolhatunk olyan gamereknek szánt extrákat, mint a Smart Sniper mód, állíthatjuk a 2x5 W-os hangszórók hangerejét, az AmbiGlow színeit, vagy épp a fényerőt, amit egészen 11 nitig le lehet tolni, így egy koromfekete szobában sem fogja bántani a szemünket, és másokat sem fogunk a nagy fényességgel felébreszteni, ha titokban akarunk… olyan dolgokat csinálni, amit titokban szoktak az emberek… Ha valaki nem akarja a joystickot nyomogatni, az feltelepítheti az Evnia Precision Center szoftvert, ilyenkor az USB-B kábellel kell összekötni a monitort a tévével. A monitor hátoldalán található a tápcsatlakozó, egy DisplayPort 1.4, két HDMI 2.1, és USB 3.2 Gen 1, valamint egy 3,5mm-es jackcsatlakozó.
Burn-in védelem: A Philips válasza a beégésre
Beszélnünk kell a burn-inről vagyis a beégésről is, de szerencsére abban a kontextusban, hogy mi mindent tesz meg a Philips annak érdekében, hogy ez ne fordulhasson elő. Egy nagyon részletes menüt raktak össze erre a célra, ahol bekapcsolhatjuk az automatikus figyelmeztetést, a pixel orbiting és pixel refresh funkciókat, az automatikusan elinduló képernyővédőt, a monitor képes automatikusan csökkenteni a logók és a tálca fényerejét, valamint védi a panelt a túlmelegedés ellen is. Hazai kiskereskedelmi forgalomban 300 ezer forintot kérnek érte, ennyiért pedig örömmel vinnénk haza.
Mindenes monitor kompromisszumok nélkül
Összegzésként, a Philips Evnia 27M2N8500 azoknak ajánlott, akik nem szeretnének kompromisszumot kötni sem a játékélmény, sem a mindennapi használat terén. A 360 Hz-es képfrissítés és a villámgyors OLED válaszidő a kompetitív játékosok álma, míg a QD-OLED panel lenyűgöző színei és a HDR TrueBlack támogatás a tartalomfogyasztók és alkotók számára is igazi prémium élményt nyújtanak.
A monitor erősségei közé tartozik a kiváló képminőség, a remek ár-érték arány, a letisztult fehér dizájn és az okos funkciók, mint az AmbiGlow háttérvilágítás vagy a beépített burn-in védelem. A csillogó panelbevonat és a pivot lehetőségének hiánya ugyan apró hátrányok, de ezek könnyen megbocsáthatók annak fényében, hogy milyen sokoldalú és kiemelkedő minőségű monitort kapunk ezért az árért.
Ha egy igazán modern, mindenes kijelzőre vágysz, ami a játék, munka és szórakozás terén egyaránt megállja a helyét, a Philips Evnia 27M2N8500 remek választás.