Egyre érdekesebb és vészjóslóbb a mesterséges intelligencia használata a médiában. Most az ausztrál CADA rádióállomás került reflektorfénybe, miután kiderült: egy teljes műsort egy mesterségesen létrehozott műsorvezető, "Thy" vezetett.
Thy hangját és személyiségét egy valódi alkalmazott "klónozásával" hozták létre az ElevenLabs szöveg-beszéd generátorával és hónapokig senkinek sem tűnt fel, hogy a rádióból nem egy valódi ember szól hozzájuk. A probléma abból ered, hogy ezt nem mondták el a hallgatóknak.
Az ügyet Stephanie Coombes szellőztette meg a The Carpet című hírlevélben, és bár az ausztrál médiahatóság ugyan jelezte, hogy jelenleg nincsenek konkrét szabályok az AI alkalmazásának kötelező feltüntetésére a műsorszolgáltatásban, de az embereket érhetően megdöbbentette az eset. Az ARN próbálta oltani a tüzet, szerintük mindössze technológiai kísérletezésről volt szó, amellyel a hallgatói élményt akarták feldobni.
"Értékes tapasztalatokat szereztünk a próbából"
- mondták, hozzátéve, hogy a valódi műsorvezetők szerepét azért még mindig semmi sem pótolja igazán, ami kicsit ellentmond annak, hogy a "Workdays with Thy" című műsor már tavaly november óta futott, és a legfrissebb hallgatottsági adatok szerint legalább 72 ezer embert ért el a hónapban, akik közül senkinek sem tűnt fel, hogy egy mesterséges intelligenciát hallgat.
A botrányra reagált az Ausztrál Szinkronszínészek Szövetségének alelnöke, Teresa Lim is, aki szerint az eset ékes példája annak, miért lenne égetően fontos, hogy jogszabályban kötelezzék az AI-alapú tartalmak egyértelmű megjelölését. Mint mondta, az AI lehet fantasztikus eszköz, de csak akkor, ha megfelelő védelmi mechanizmusok is társulnak hozzá.