Pénteken a kriptotörténelem egyik legmegdöbbentőbb eseménye zajlott le, amikor nyolc, 2011 óta inaktív bitcoin-tárcából összesen 80 ezer BTC (mai árfolyamon több mint 8,6 milliárd dollár) mozdult meg. A tranzakciók a korai reggeli órákban indultak, és néhány órán belül be is fejeződtek. Mindegyik tárca pontosan 10 ezer BTC-t tartalmazott, ami azt sejteti, hogy azonos tulajdonoshoz tartozhattak, valószínűleg egy korai bányászhoz vagy egy OG bitcoinerhez a Satoshi-korszakból, amikor a BTC ára még 4 dollár alatt mozgott.
A CryptoQuant kutatási vezetője, Julio Moreno megerősítette, hogy ez minden idők legnagyobb napi mozgása a tíz évnél régebbi bitcoinok körében, az eddigi rekord mindössze 3700 BTC volt. A közösség természetesen azonnal találgatni kezdett: vajon miért ébredt fel ez az "ősi vagyon" ilyen hirtelen? Egyesek biztonsági frissítésre, mások tulajdonosváltásra vagy akár kompromittált privát kulcsokra gyanakodnak.
A Coinbase igazgatója, Conor Grogan arra figyelt fel, hogy egy gyanús teszttranzakció zajlott le a Bitcoin Cash hálózatán nem sokkal a BTC-mozgások előtt, talán azért, hogy megnézzék, még működnek-e a régi kulcsok. Grogan szerint, ha ez valóban egy támadás eredménye, akkor "ez lehetne az emberiség történetének legnagyobb digitális lopása". Ugyanakkor ő maga is hangsúlyozta: ez csupán találgatás.
Az Arkham Intelligence szerint valószínűbb, hogy a mozgatás oka technikai volt: a régi, öröklött címformátumokat frissítették biztonságosabb bc1q-formátumokra. Semmi nem utal arra, hogy a BTC-t eladták volna vagy tőzsdékre mozgatták volna, tehát egyelőre nincs jele eladásnak.
A közösség spekulál a lehetséges tulajdonosokról, köztük Roger Ver neve is felmerült, de hivatalos megerősítés nincs. Az biztos, hogy az illető egykor akár 200 ezer BTC-vel is rendelkezhetett, ez a világ egyik legnagyobb kriptokészlete lehetett.
A piac azonnal reagált a hírekre: a bitcoin ára pillanatok alatt 108 ezer dollár alá csúszott, de gyorsan vissza is pattant, amint világossá vált, hogy nem eladás történt. Ez a mozgás 8 milliárd dollárt meghaladó nem realizált nyereséget jelent, és újraindította a vitát a korai bitcoinerek szerepéről, az alvó tárcák biztonságáról, és arról a rejtélyről, amit a kriptovilág hajnala jelent a mai napig.