Kerülve a konkrétumokat, de mégis mégis félreérthetetlenül tudatta a Microsoft, hogy gyors ütemben zsugorodik a Windows felhasználói bázisa. Egy friss blogbejegyzés szerint az operációs rendszer ma "több mint egymilliárd" eszközön fut világszerte. Ez a homályos megfogalmazás azonban valójában azt árulja el, hogy a cég már nem meri bemondani a 2022-ben emlegetett 1,4 milliárdos számot.
A ZDNet elemzése szerint a visszaesés egyik fő oka, hogy a Windows 10 támogatása hamarosan lejár, a felhasználók egy jelentős része pedig egyszerűen úgy dönt: nem frissít, hanem megszabadul a régi gépétől. Egyre többen vannak, akiknek már nincs is igazán szükségük PC-re - elég nekik egy okostelefon vagy egy tablet, hogy elintézzék a dolgaikat. És akiknek mégis kell gép, azok számára ma már a macOS vagy a ChromeOS is valós alternatíva, ráadásul csupán idő kérdése, hogy a handheldeken terjeszkedő SteamOS asztali konfigurációkon és laptopokon is megvesse a lábát.
Noha hónapról hónapra növekszik a Windows 11-re váltók aránya, a érthető a felhasználók húzódozása, mivel a rendszer még közel négy évvel a rajtja után is befejezetlennek hat. Funkciók hiányoznak, a sötét mód kriminális, a felhasználói élmény pedig köszönőviszonyban sincs az elvárásokkal. A redmondi döntéshozók pedig ahelyett, hogy ezekre reflektálnának, a stabilitás és a felhasználói igények elé helyezik a Copilotot és más AI-megoldásokat.
Csakhogy a 2024-ben piacra dobott "Copilot+ PC"-k sem hozták el a remélt áttörést. A mesterséges intelligenciával felturbózott gépek nem győzték meg a vásárlókat - részben azért, mert az újdonságok nem elég hasznosak, részben meg azért, mert a Microsoftnak nem sikerült meggyőző érveket felsorakoztatnia a koncepció mellett. Ráadásul napjainkban a Windows 11 az egyetlen asztali rendszer, amely nem engedi meg a telepítést online fiók nélkül, ami a hardverkövetelményekkel, a legváratlanabb helyeken felbukkanó hirdetésekkel együtt aligha alkalmasak arra, hogy rokonszenvet ébresszenek a felhasználókban.
Mi a magunk részéről egyáltalán nem bánnánk, ha tényleges verseny alakulna ki az operációs rendszerek piacán, mert ha a Microsoft veszélyben érezné a trónját, akkor talán végre olyan fejlesztésekbe kezdene, amelyeket a felhasználók szeretnének.