A NASA mérnökei áttörést értek el a Juno űrszonda kamerájának megmentésében, amit egy technikai ülésen ismertettek július 16-án. A Jupiter körül keringő JunoCam képrögzítő eszköz korábban hibás képeket küldött vissza - szemcsés felvételeket vízszintes csíkokkal. A 47. keringés során észlelt problémát a NASA valószínűleg a sugárzásnak tulajdonította, de az ilyen távolságból történő javítás rendkívüli kihívást jelentett.
A Juno csapata a lehetséges megoldások szűkössége miatt egy kockázatos, de ígéretes technikához nyúlt: megemelték a kamera hőmérsékletét, egy úgynevezett "annealing" folyamatot alkalmazva. Jacob Schaffner, a JunoCam képmérnöke elmondta, hogy a csapat feszült várakozással figyelte az eredményeket. A módszer nem garantált sikert, de a mérnökök reménykedtek a javulásban.
A kameraképek látványos javulása megerősítette a módszer hatékonyságát, még akkor is, ha a Jupiter erőteljes sugárzási övezete újabb problémákat okozott. A megismételt annealing eljárás után azonban a képek ismét élesek lettek - olyannyira, hogy a Juno 2023. december 30-án hibátlan képeket készített az Io nevű vulkanikus hold közelében, mindössze 1497 kilométeres távolságból. A felvételek újonnan feltárt vulkánokat és hatalmas lávamezőket mutattak be:
Ez a sikeres beavatkozás nemcsak a JunoCam megmentését jelentette, hanem új lehetőségeket is megnyitott a sugárzásálló űreszközök fejlesztésében. Scott Bolton, a Juno vezető kutatója szerint a tapasztalatok hozzájárulnak a Föld körüli pályán működő műholdak élettartamának és megbízhatóságának növeléséhez is.