Hirdetés

A Microsoft szerint több mint kétszer gyorsabb a Windows 11 a Windows 10-nél, de van egy kis gond a mérésekkel



|

A redmondiaknak sikerült a körtét az almával összehasonlítaniuk, ugyanis nem ugyanolyan hardveren futottak az operációs rendszerek.

Hirdetés

Egyáltalán nem titkolja a Microsoft, hogy szeretne végre túllépni a Windows 10 korszakán, és egyre agresszívebben próbálja meggyőzni a felhasználókat az átállásról, még ha dobott is nekik egy újabb mentőövet. Mindenesetre legújabb blogposztjában azt állítja a techóriás, hogy a Windows 11 akár 2,3-szor gyorsabb, mint elődje, és erre vélhetően minden gamer felkapja a fejét. Csakhogy a kijelentés háttéreben meghúzódó benchmark-adatok nem feltétlenül azt jelentik, amit a szoftveróriás sugall.

A bejegyzés a Geekbench 6 többmagos tesztjeire hivatkozik, ám mint utólag kiderült, nem ugyanazon a hardveren futtatták az összehasonlítást. Míg a Windows 10-es rendszerekben 6., 8. és 10. generációs Intel processzorok dolgoztak, a Windows 11-es gépek már a legújabb, 12. és 13. generációs CPU-kkal voltak szerelve, amiből az következik, hogy a különbség legalább részben a hardveren múlott, ha nem teljes egészében.

Hirdetés

Ráadásul a hivatkozott tesztek még csak nem is frissek, 2024 decemberéből származnak, és maguk is figyelmeztetnek arra, hogy az eredmények hardver- és beállításfüggők. Magyarán az ilyen összevetések csak akkor lennének valóban mérvadók, ha az operációs rendszerek azonos specifikációjú gépeken futnának.

A Microsoft minden bizonnyal érzi a nyomást, hiszen a Windows 10 támogatása 2025 októberében lejár, és bár elindult az ESU (Extended Security Updates) program, az csak ideiglenes hosszabbítást jelent azoknak, akik nem akarnak vagy nem tudnak váltani. Különösen érzékenyen érinti a redmondiak lépése azokat, akik ritkán frissítik a gépüket: sok, ma is jól működő rendszer nem felel meg a TPM 2.0 és Secure Boot követelményeinek, így ezek esetében az ingyenes upgrade lehetősége nem jelent semmit, alternatív operációs rendszer vagy új gép a megoldás.

A játékosok meggyőzésével még nehezebb dolga van a Microsoftnak. Számukra a teljesítmény konkrétumokat jelent: frame rate, betöltési idő, stabilitás. A Windows 11 viszont inkább vizuális és AI-funkciókat erőltet, miközben egyre több háttérfolyamatot futtat, amelyek értelemszerűen visszafoghatják a teljesítményt. Ha a Microsoft valóban azt szeretné, hogy a felhasználók tömegesen váltsanak, nem félreérthető statisztikákkal kellene operálnia, hanem meggyőző, valós előnyöket kínálnia, méghozzá úgy, hogy közben a régi gépeket sem száműzi automatikusan az életükből.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.