Híres vagy éppen hírhedt emberek nevével aranyszínűre festett/matricázott okostelefont eladni nem a Trump-fiúknak jutott eszébe először, évekkel megelőzte őket Olof Gustafsson, aki 349 dollárért ígért összecsukható Escobar-telefont. Az egész természetesen átverés volt, és ez most már hivatalossá is vált azzal, hogy az Escobar Inc. vezérigazgatója, bűnösnek vallotta magát több rendbeli csalás és pénzmosás vádjában.
A sztori 2019 végén indult, amikor a világ megismerkedett az Escobar Fold 1-gyel. Az első Escobar-telefon valójában egy Royole FlexPai volt, csupán új borítással. A következő modell, az Escobar Fold 2 már egy Samsung Galaxy Fold volt átcímkézve - annyira átlátszó módon, hogy még a Samsung-logó is kikandikált az arany fólia alól. Marques Brownlee, a YouTube tech-guruja, gyorsan lebuktatta a csalást, de az internetes hype ekkorra már lendületet vett. Gustafssonék azt állították, hogy selejtes, visszaküldött vagy túlkészletezett darabokat vásároltak fel, és ezért lehet ilyen olcsó a telefon.
Valójában az történt, amit sokan már akkor sejtettek: a készülékek szinte sosem jutottak el a vásárlókhoz. Aki fizetett, általában egy tulajdonjogot igazoló tanúsítványt, egy reklámkönyvet vagy más Escobar Inc. relikviát kapott. Ez azonban elég volt ahhoz, hogy Gustafsson egy postázási nyomkövetési számmal igazolja a fizetési szolgáltatók felé: a kézbesítés meg történt.
Ráadásul nem a telefon volt az egyetlen kamu termék: Escobar-lángszórók is szerepeltek a kínálatban, alighanem az Elon Musk-féle Not-a-Flamethrower sikerét próbálták meglovagolni. Természetesen ebből sem kapott senki semmit, csak újabb szóróanyagokat. Gustafsson még arannyal futtatott iPhone-okat is kínált 500 dollárért, valamint Escobar-készpénzt, amit a világ első fizikai kriptovalutájaként próbált eladni. A hitelesség látszatát techinfluenszerek bevonásával próbálta megteremteni: néhányan kaptak működő - de gyenge minőségű - példányokat, hogy a figyelmet felkeltsék.
Az átverés működött is egy darabig. 2019 decemberétől 2020 júniusáig Gustafsson több mint 307 000 dollárt mozgatott meg. A bulinak azonban vége: két éve Spanyolországban letartóztatták, idén márciusban az Egyesült Államokba szállították, ahol most bűnösnek vallotta magát. A kártérítés összege akár 1,3 millió dollárt is elérhet, és ha minden súlyosbító tételt figyelembe vesznek, Gustafsson akár évtizedekre is börtönbe kerülhet. Az ítélethirdetés december 5-én várható.