Hirdetés

A nagy Windows toplista – neked melyik a kedvenc/leggyűlöltebb rendszered?



|

Mindenki használt már Windowst - van, hogy a nosztalgia színesíti a régebbi "élményeket" és van, hogy erre egy egész emberöltő sem lenne elég. Megmutatjuk, szerintünk melyik volt szerethető, és melyiket lehetett tiszta szívből utálni.

Hirdetés

Egy ponton mindenkinek az életében beköszöntött a Windows. Van, aki önszántából, már réges-régen fejest ugrott a PC-k világába, van, aki csak iskolában, vagy munkahelyen került közvetlen kapcsolatba a Microsoft operációs rendszerével. Akárhogy is, az biztos, hogy az 50 éves cég a világ legismertebb és legelterjedtebb PC-s rendszere mindenkinek az életében ott van, és hol segíti, hol pedig bosszantja.

Ahogy az az élet minden területén megszokott, itt is vannak hullámvölgyek és jobban sikerült időszakok is - a Windowsból is készült egészen elfogadható, és csapnivalóan rossz - olyan rossz, hogy még a Microsoft sem büszke azokra a verziókra. Az, hogy éppen melyik MS-rendszer lesz telitalálat és melyiket átkozzák el a felhasználók, előre nem lehet tudni, hiszen rengeteg tényezőtől függ, emellett a felhasználók előszeretettel beszélnek mintázatról vagy kivédhetetlen balszerencséről is, amikor a Windows generációi kerülnek szóba.

Hirdetés

Például miért nem készült el sosem a Windows 9? Az angol szóvicc úgy tartja, hogy Windows Seven ate Nine - a Windows 7 megette a kilencet. És ebben van is valami, a Windows 7 ugyanis az egyik legnépszerűbb verzió volt. Mások úgy vélekednek, hogy a Microsoft fejlesztése az egyszer fent, egyszer lent stratégiát követi - ha akarja, ha nem. Vagyis egy jól sikerült verziót egy pocsék kiadás követ.

Minden nagyobb Windows generációváltáskor felbukkan az a híresztelés is, hogy a Microsoftnak már nem fűződik érdeke a PC-s rendszerek fejlesztéséhez, ezért feladja, és így pár éven belül a Linuxra fog áttérni mindenki. Ez még nem érkezett el (azért kíváncsian várjuk a Windows 10 támogatásának végét idén októberben), de kizárni persze nem lehet. Cikkünkben az eddig megjelent Windows verziókat vesszük sorra, és amellett, hogy megmutatjuk, miben hozott nagy változást, előrelépést az adott generáció, azt is eláruljuk, számunkra milyen élményt nyújtott, vagy éppen milyen bosszantó tulajdonságára emlékszünk.

Windows 1.0, 2.0 és 3.0

Rögtön három olyan verzióval kezdünk, méghozzá egybe fogva, amelyek mindegyike nagyon fontos mérföldkő volt, ám olyan régen jelentek meg, hogy vélhetően már azok is alig emlékeznek rájuk, akik még aktívan használták is. Az első Windows 1985 novemberében, vagyis majdnem 40 éve jelent meg, és még nem volt önálló operációs rendszer. Az alapot az MS-DOS adta mindhárom verzió esetében, a Windows pedig egy grafikus kezelői felület volt - innen a név is, vagyis az ablakok.

Amúgy ezen a rendszeren már 1981 óta dolgozott a Microsoft, akkor még Interface Manager kódnéven, és elsőre nem is hozta meg a sikert - az Apple OS-ével szemben totálisan alul maradt. A "rendszer" csupán néhány programot tartalmazott, mint a Write, a Paint, a Calculator vagy a Calendar. Az ablakok egymásra helyezhetősége, átlapolása csak az 1987-es Windows 2.0-ában jelent meg, ahogy a több memória kezelése és a gyorsbillentyűk bevezetése is. Bár sokan kőbaltaként tekintenek ezen két Windowsra, azért a virtuális memóriakezelést már itt megoldotta a Microsoft, több program is futtatható volt egyszerre (kooperatív multitasking), valamint a windowsos driverkezelés is megjelent.

A nagy sikert az 1990-es Windows 3.0 hozta el, ahol már komplex virtuális memória- és driverkezelés volt a rendszerbe integrálva. A kezelőfelület jelentős részét Assembly-ben, vagyis gépi kódban írták, így gyorsabb, hatékonyabb és stabilabb is volt.

Windows 3.1

A legtöbb (veterán) felhasználónak az első Windows-élménye a Windows 3.1-gyel volt, ami 1992-ben jelent meg, és valójában csak egy ráncfelvarrott Windows 3.0 volt. A rendszerben megjelent a hálózatkezelés, de alapjait tekintve maradt az MS-DOS rendszer. Kevesen tudják, de egy speciális, kifejezetten a kínai nyelvhez igazított Windows 3.2 is megjelent, továbbá az is érdekes tény, hogy a rendszer olyan népszerű lett céges környezetben is, hogy a Microsoft 2001 év végéig támogatást is nyújtott hozzá.

Ebben a verzióban az aknakereső, mint játék már megtalálható volt, de gaming OS-nek azért még nem volt nevezhető. Ahogy nagyon sok más alkalmazás is hiányzott még belőle, és a felhasználók sem mindig ezt a kezelőfelületet indították, hiszen, ha csak egy-egy programra volt szükséged, DOS alól még mindig sokkal gyorsabban futott minden.

Windows 95

Stílusosan 1995-ben jelent meg az újabb Windows, amit a Microsoft nagyon komoly mérföldkőként hirdetett - és nem is hazudott ezzel. Bár ez a rendszer is alapvetően az MS-DOS-ra épült, már natívan futtatta a 32 bites alkalmazásokat. A multitasking is nagyot lépett előre, a fájlnév-kiterjesztéssel 255 karakteres lehetett egy-egy mappa vagy fájl neve, és ez az a pillanat, amikor a Plug and Play hardverkezeléssel is megismerkedhetett a világ.

A kezelőfelület óriási átalakuláson esett át: megjelent a Tálca és a Start menü, a Windows Explorer, a Programkezelő, a nagyobb felbontású és színmélységű kijelzők támogatása. Nem is csoda, hogy a Windows 95 óriási siker lett, minden piaci ellenfelét maga alá gyűrte.

Ezt a rendszert már mi is aktívan használtuk, sőt, egyre több játékfejlesztő próbálkozott azzal, hogy Windows 95 alatt jelent meg játékaival, ami azért nem kevés fejfájást okozott a PC-gamereknek. Ebben az időben terjedt el a "Multimédia PC" is, vagyis azok a gépek, amelyekben volt CD-olvasó és hangkártya is. Aki próbált játékokat futtatni Windows 95 alatt, akaratlanul is olyan szoftveres és hardveres tudásra tett szert, mire a kompatibilitási gondokat megoldotta, hogy (jogosan) úgy érezhette, már mindent tud a PC-kről.

A Plug and Play hardverkezelés sem úgy indult, ahogy azt a Microsoft tervezte. A kompatibilitási gondok, a rosszul megírt driverek, a biztonsági problémák és még egy sor nehezítő tényező miatt a felhasználók hamar átnevezték ezt a szolgáltatást Plug and Pray-re (Csatlakoztasd és imádkozz). Ezekben az években ismerkedett meg a világ a BSOD-vel is, vagyis a Kékhalállal.

Bár sokak számára nagyon sok rossz élmény fűződik ehhez a Windowshoz, azt el kell ismerni, hogy modern, fejlett OS volt, ami fontos első (de még kissé bizonytalan) lépés volt a jó irányba.

Windows 98

Ez az az operációs rendszer, amit Bill Gates mutatott be, és ami a nagy show alatt egyszerűen BSOD-vel lefagyott. Ez nem éppen az a start, amire a Microsoft számított, de tény, hogy ezt a rendszert sokan nagyon szerették. 1998-ban (innen a név is) itt jelent meg jó néhány nagyon fontos fejlesztés. Amellett, hogy a Windows 95 hibáit javították, itt már alapértelmezett volt a rendszerbe integrált böngésző, valamint megjelent a Windows Driver Model rendszere (WDM). Az USB is natív támogatást kapott, ahogy az ACPI energiagazdálkodás és a többkijelzős működés is. Valójában a Windows 98 SE lett népszerű, itt már médialejátszó is a rendszer része lett.

Bár BSOD-vel nyitott, sokkal stabilabb, érettebb rendszer volt a Windows 95-nél ez a kiadás, ami időközben a játékfejlesztők elsődleges platformjává nőtte ki magát. A P'n'P hardverkezelés is jobban működött már, a hálózatkezelés teljes értékű lett, de azért jó néhányszor kellett órákat bíbelődni a rendszerrel, ha valami komplex hardveres szituációval került szembe a felhasználó.

Windows Me

2000-ben jelent meg a millenniumi kiadás, ami az utolsó DOS-alapú Windows is volt egyben. A látványosabb kezelőfelület és a jobb multimédia-támogatás mellett néhány extra szolgáltatást is bevezetett itt a Microsoft, de ez sem volt elég ahhoz, hogy a felhasználók megkedveljék. A DOS-kompatibilitást elkezdték kinyírni, a stabilitással eddig nem látott, komoly gondok adódtak, a hardvereket rosszabbul kezelte ez a verzió - nem csoda, hogy amíg a Windows 8 meg nem jelent, sokan ezt tekintették a valaha készült legrosszabb Windowsnak.

Valószínűleg nem vagyunk egyedül a Windows Me-vel szerzett tapasztalatainkat illetően. Ez a következőképpen történt: megjelent, feltelepítettük, 2 napig borzalmasan sokat szenvedtünk vele, aztán letöröltük és ment vissza a Windows 98 SE.

Windows 2000

A DOS-alapú, végfelhasználók számára készített Windows verziók mellett egy külön csapat már 1988 óta azon dolgozott, hogy kifejlessze a Win32 Windows API-t (programozási felület), majd erre alapozva megjelent több Windows NT rendszer is kifejezetten munkaállomásokra és szerverekre. Az egyik utolsó, a fősodorba tartozó verzióktól elkülönített ilyen állomás a Windows 2000 volt, ami stabil, modern, de kissé rideg, és nem éppen a multimédiát előtérbe helyező rendszer volt. Mégis, épp "fapados" kezelőfelülete miatt is sok végfelhasználó előszeretettel telepítette és használta hosszú éveken át. Érdekes adalék, hogy a Microsoft első két játékkonzolja, az Xbox és az Xbox 360 a Windows 2000 módosított rendszermagját kapta meg.

Oldalak: 1 2

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.