Az Apple és a Synchron nevű neurotechnológiai startup új szintre emelik az akadálymentesítést, közös projektjük célja, hogy gondolattal vezérelhetővé tegyék az Apple-eszközöket. A kulcs a Stentrode nevű agy-számítógép interfész, amit a Synchron fejlesztett ki, és amelyet eddig tíz páciensbe ültettek be, ráadásul a koponyanyájuk feltárása nélkül.
A Stentrode-ot a jugulárison keresztül juttatják be az agy felületére és a beültetett eszköz 16 elektródával érzékeli a mozgási szándékokat kódoló agyi jeleket, amelyeket aztán digitális parancsokká alakítanak. Ez teszi lehetővé, hogy például egy ALS-ben szenvedő ember, aki kézzel már nem tudna eszközöket kezelni, pusztán a gondolataival használja az Apple Vision Prót vagy más Apple-kütyüket. Lassabb, mint a hagyományos bemenetek, de működik.
Az Apple állítólag egy új, "Made for BCI" iparági szabvány bevezetését tervezi - hasonlóan ahhoz, amit még 2014-ben vezettek be a "Made for iPhone" hallókészülékekkel kapcsolatban. A cél most az, hogy a brain-computer interface eszközöket is zökkenőmentesen integrálják az Apple ökoszisztémába, méghozzá a meglévő akadálymentesítési rendszer bővítésével.
Miközben a Synchron a minimálisan invazív megközelítést preferálja, addig például Elon Musk Neuralinkje az agyszövetbe közvetlenül beágyazott, több mint 1000 elektródás eszközben látja a jövőt. Ez utóbbi nagyobb felbontású adatokat biztosít, így komplexebb interakciókra is képes, például kurzorvezérlésre vagy gépelésre, pusztán gondolati úton.
Az Apple és a Synchron közös iránya viszont inkább az elérhetőségre és a praktikumra fókuszál és ha minden a tervek szerint halad, akkor jövőre már nemcsak beszélünk róla, hanem élesben is láthatjuk a működését.