Komolyan veszi az Európai Unió a kiskorúak online védelmét: hétfőn bejelentette az Európai Bizottság egy új életkor-ellenőrző alkalmazás prototípusát, amit Dánia, Görögország, Spanyolország, Franciaország és Olaszország tesztel majd. A cél, hogy az online platformok könnyebben megfeleljenek a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály (DSA) előírásainak, és hatékonyabban szűrjék ki a gyermekekre káros tartalmakat. Henna Virkkunen, az EU digitálispolitikai vezetője szerint a gyerekek online biztonsága "elsőrendű fontosságú" a Bizottság számára, és az új irányelvek meg az alkalmazás "óriási előrelépést" jelentenek ebben a küzdelemben.
Az applikáció lehetővé teszi, hogy a felhasználók bizonyítsák: elmúltak 18 évesek, amikor korhatáros online tartalmat próbálnak elérni - mindezt úgy, hogy közben az adataik, például életkoruk vagy kilétük, rejtve maradnak. Az EU hangsúlyozza, hogy a névtelenség és az adatbiztonság garantált, így sem a személyazonosság, sem a megtekintett tartalom nem lesz nyomon követhető.
A rendszer nem végleges, a tesztidőszak alatt a tagállamok, az online platformok és a felhasználók visszajelzései alapján tovább finomítják a működését. A hosszú távú cél, hogy a 2026-ban induló európai digitális személyiadat-tárca váltsa majd fel, amely nemcsak életkor igazolására, hanem minden fontos digitális azonosításra is alkalmas lesz.
Bár a DSA nem ír elő konkrét életkor-ellenőrzési módszert, a törvény megköveteli, hogy a szolgáltatók a lehető legnagyobb mértékben védjék a gyermekek testi, mentális és erkölcsi fejlődését, és tegyenek meg mindent a zaklatás, az idegenekkel való nem kívánt interakciók, az addiktív funkciók és a káros tartalmak kiszűrése érdekében. A Bizottság nyíltan kritizálja azokat a platformokat, amelyek ezt a kötelezettséget nem veszik komolyan.
Nem véletlen, hogy az EU májusban vizsgálatot indított négy felnőtt tartalmakat kínáló weboldal - a Pornhub, a Stripchat, az XNXX és az XVideos - ellen, mert azok nem rendelkeztek megfelelő életkor-ellenőrzési mechanizmusokkal. A Bizottság akkor jelezte: nyitott arra, hogy ezek a cégek kötelezettséget vállaljanak az alkalmazás bevezetésére, ha az megoldja a felvetett problémákat. Az üzenet világos: az EU nemcsak ajánlásokat tesz, hanem konkrét eszközöket is ad a szolgáltatók kezébe, és ha nem lépnek, szankcionál.