A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) megerősítette, hogy célzott kibertámadás érte a szervezet rendszereit. A támadást az intézmény saját riasztási és válaszmechanizmusa érzékelte, amit az ICC "új, kifinomult és célzott" incidensként jellemzett. Bár a bíróság közleménye szerint a támadást sikerült elhárítani és jelenleg a lehetséges következményeket vizsgálják, további részleteket nem hoztak nyilvánosságra, így egyelőre nem tudni, kik állhatnak a háttérben, pontosan milyen módszerekkel történt a támadás, és milyen károkat okozhattak a behatolók.
A hágai székhelyű ICC 2002 óta működik, és az ENSZ-től függetlenül vizsgálja a legsúlyosabb nemzetközi bűncselekményeket, ide tartoznak többek között a háborús bűnök, az emberiesség elleni bűncselekmények és a népirtás. A mostani kibertámadást egyes források a gázai konfliktussal és az azzal kapcsolatos jogi eljárásokkal hozzák összefüggésbe, miután a bíróság elfogatóparancsot adott ki többek között Izrael miniszterelnöke, Benjamin Netanjahu ellen. A bíróság ugyanilyen eljárást indított korábbi izraeli védelmi minisztere, Joáv Gallant ellen is, ami tovább növelte a szervezet körüli politikai feszültséget.
Izrael elutasítja az ICC joghatóságát, és állítja, hogy a gázai hadműveletek megfelelnek a nemzetközi jog előírásainak. Az ügy még az Egyesült Államokban is visszhangot váltott ki: Donald Trump volt elnök például szankciókat vezetett be Karim Khan főügyész és három másik bíró ellen a kiadott elfogatóparancsok miatt.
Ez nem az első eset, hogy az ICC számítógépes támadás áldozatává válik. Khan főügyész a közelmúltban figyelmeztetett: a bíróságnak jelentősen javítania kell a kiberbiztonságán, mivel a jövőben további, akár súlyosabb támadások is várhatók. Az incidens újabb emlékeztető arra, hogy a nemzetközi jogi intézmények is egyre gyakrabban válnak a geopolitikai konfliktusok digitális frontvonalává.