Egy szokatlan fényvillanás keltette fel a csillagászok figyelmét a Szaturnusz térségében július 5-én: Mario Rana amatőr csillagász egy különös felvételt küldött be a Planetary Virtual Observatory & Laboratory (PVOL) központjába, amelyen úgy tűnik, mintha egy objektum nagy sebességgel ütközött volna a gázóriással. A NASA azóta hivatalos kutatásba kezdett, és minden olyan megfigyelőtől adatokat vár, aki július 5-én magyar idő szerint 11:00 és 11:15 között figyelte meg a Szaturnuszt.
A possible impact flash observed on Saturn. Anyone observing around the time stated should check their data! pic.twitter.com/A4Vgn5So21
— Damian Peach (@peachastro) July 6, 2025
A felvételen látható villanás rendkívüli jelentőségű lehet, mivel a Szaturnuszhoz hasonló gázbolygókon igen ritkán sikerül megörökíteni efféle ütközéseket. Egy kilométernél nagyobb objektum becsapódásának valószínűsége ilyen bolygón mindössze egyszer 3 125 évente, ami különösen ritka eseménnyé emeli a mostanit, ha a gyanú beigazolódik. Ráadásul egy gázbolygó esetében a becsapódás nyomai rendkívül gyorsan eltűnhetnek, szemben például a Földdel, ahol a geológiai nyomok milliók évig is fennmaradhatnak.
A NASA szakértői szerint ezért különösen fontos, hogy minél több megfigyelés álljon rendelkezésre, amellyel pontosan rekonstruálni lehet az eseményt. A Szaturnusz hatalmas gravitációs mezője révén egyébként is gyakran vonz be kisbolygókat és üstökösöket, ám ezek becsapódásai többnyire észrevétlenek maradnak, különösen a bolygó felső légköri viszonyai miatt, amelyek gyorsan elfedik a nyomokat.
Ha valóban megerősítést nyer a becsapódás, az nemcsak első ilyen típusú megerősített észlelés lehet a Szaturnuszon, de komoly lehetőséget is kínálhat a kutatóknak. Évente ugyanis körülbelül 8 000 kisebb kozmikus objektum csapódik a Földbe, és úgy tűnik, hogy a Szaturnusz is hasonló számú becsapódással szembesül, ezek viszont szinte kivétel nélkül észrevétlenek maradnak.
Ezért most minden adat, amit az amatőr és profi csillagászok megosztanak a NASA-val, aranyat érhet. A gázbolygókon történő becsapódások megértése ugyanis nemcsak a bolygók kialakulásáról, hanem a Naprendszer dinamikájáról is értékes információkat nyújthat. A július 5-i esemény így akár új korszakot is nyithat a kozmikus ütközések megfigyelésében.