Hirdetés

Elhalasztották Kapu Tibor útját a Nemzetközi Űrállomásra



|

Még várnunk kell egy kicsit, hogy első magyarként az ISS fedélzetére lépjen.

Hirdetés

Ha minden a tervek szerint halad, május 29. helyett végül június 8-án startol el Floridából az Ax-4, az Axiom Space legújabb, immár negyedik emberes magánküldetése a Nemzetközi Űrállomásra -  írja a Space.com. Az utazás történelmi pillanat is: először képviselteti magát az ISS fedélzetén India, Lengyelország és Magyarország egy-egy űrhajósa, a több mint hatvan kísérletet és tudományos programot magában foglaló, két hétig tartó misszió során.

A küldetést a veterán űrhajós Peggy Whitson vezeti majd, aki ezzel az ötödik űrrepülését teljesíti. Társai között ott van az indiai pilóta Shubhanshu Shukla, a lengyel Sławosz Uznański az Európai Űrügynökség (ESA) színeiben, valamint Kapu Tibor, Magyarország új űrhajósprogramjának, a HUNOR-nak a képviselője. Mindhármuk számára ez lesz az első űrutazás - és ezzel együtt nemzeteik első látogatása az ISS fedélzetén.

Hirdetés

Az Axiom semmit sem bízott a véletlenre: a május 21-én lezajlott belső repüléskészségi vizsgálat (Flight Readiness Review) után minden rendszer és személyzet "go" állapotba került a júniusi induláshoz. A SpaceX egy vadonatúj Crew Dragon űrhajóval biztosítja az utat, melynek nevét - a hagyományokhoz híven - maga a legénység választhatja ki és leplezheti le.

Az Ax-4 az Axiom eddigi legtudományosabb küldetése lesz, több mint 60 különböző kísérletet és oktatási programot visz magával, melyek mögött 31 ország tudományos közösségei és intézményei állnak. Kiemelkedő az ESA részvétele is, az ügynökség 17 kísérlete közül több Lengyelországgal együttműködésben valósul meg, míg Magyarország a HUNOR program keretében 25 projektet delegált. Az indiai űrügynökség szerint ez a misszió inspiráció lehet a jövő generációinak - egyúttal az ország újabb komoly lépése az űriparban való szerepvállalás felé.

A NASA ISS-programigazgatója, Dana Weigel szerint az ilyen magánküldetések valódi lehetőséget kínálnak arra, hogy a Nemzetközi Űrállomás kutatási kapacitását bővítsék - különösen egy olyan költségvetési környezetben, amik az amerikai űrhivatal forrásainak megvágására készül a kormányzat. Az Ax-4 ezért nemcsak kiegészíti, de adott esetben pótolhatja is az állami programok hiányosságait.

Az Axiom Space hosszú távú célja, hogy saját, független kereskedelmi űrállomást építsen ki, melynek első modulja már 2027-ben csatlakozhat az ISS-hez. A mostani küldetés ennek fontos próbatétele, a tudományos mellett operatív tapasztalatot is gyűjt a cég, miközben multinacionális összefogással írja tovább az emberes űrkutatás új fejezetét.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.