Az AI műholdakra specializálódott Ubotica nevű ír startup összeállt két holland céggel, hogy növelhessék a biztonságot Európa vizei körül. Az egyik új partnerük a Fugro, aki partmenti adatokkal és geodata szolgáltatásokkal segít, míg a másik a DTACT, egy védelemre koncentráló kiberbiztonsági cég, ami képes megfigyelni a vízalatti infrastrukturális elemeket, mint a gázvezetékeket és tenger alatt futó kábeleket.
A cél alapvetően az lenne, hogy a szatellitek, drónok és egyéb pilóta-nélküli gépek együttes munkájával annyi adatot gyűjtsenek be, amennyit csak lehetséges. Ezeket aztán összeállítják egy nagy információfolyammá, amiből a kormányok teljesebb képet kaphassanak a környék tengereinek felszíne feletti és alatti helyzetről.
A 2022-es víz alatti robbanások komoly károkat okoztak az Északi Áramlatnak, és működésképtelenné tették azt. Ez a szabotázsakció fontossá tette a tengerek védelmét, nem is beszélve a NATO aggodalmairól az esetleges orosz agresszió kapcsán. Mindhárom érintett cég magabiztosan nyilatkozott az együttes munka előnyeiről, és mindnyájuk büszkén beszélt a valós idejű adatszolgáltatásról, amit ezáltal azonnal tudnak biztosítani.
Az összeállított platform az Északi-tengerhez közeli, és balti országokkal fog elsődlegesen együttműködni, lévén ez a régió vált a különböző védelmi erők tesztpályájává. Ez nem kis részben az Oroszországhoz való közelség miatt alakult így, de egyelőre több vizsgálat és teszt is vár a rendszerre.