Hirdetés

Ha régebbi androidos telefont használsz, van egy rossz hírünk



|

Nagyon sok érzékeny adatot tárol a telefonod és a biztonsági frissítések nélkül a Google sem hajlandó már kockáztatni.

Hirdetés

A modern okostelefonokkal már tényleg bármit elintézhetünk: ebédet rendelünk, számlát fizetünk, átnézzük a bankszámlánkat, sőt, akár a pénzügyeink nagy részét is ezekkel a kis zsebszámítógépekkel irányítjuk. A Google szerint ezt viszont csak akkor tehetjük relatív biztonsággal, ha rendszeresen tudjuk még frissíteni az eszközünket.

Egy új, még hivatalos, de több forrásból is megerősített jelentés szerint a Google azon dolgozik, hogy az Android 13-at vagy újabbat futtató készülékeken bizonyos nagy biztonságot igénylő alkalmazások - például banki appok - csak akkor működjenek teljeskörűen, ha a rendszer az elmúlt egy évben kapott biztonsági frissítést. Ez a gyakorlatban azt jelentené, hogy ha valaki nem frissíti rendszeresen a telefonját, akkor előfordulhat, hogy nem tud majd pénzt utalni, vagy éppen el sem indul az applikációja.

Hirdetés

Ez nem afféle ijesztgetés, hanem teljesen logikus következménye annak, hogy a biztonsági javítások szerepe sokkal fontosabb, mint az új funkcióké. A havi rendszerességű frissítések valójában nem újdonságokat hoznak, hanem az ismert sebezhetőségeket foltozzák be. Az Android 13-as és újabb verziók esetében a Google most tehát kvázi előírná, hogy ezeket a frissítéseket rendszeresen be kell húzni, különben a telefon nem minősül elég biztonságosnak bizonyos feladatok elvégzésére.

Ami azonban igazán problémás, az a régebbi készülékek helyzete. Az Android 12-nél vagy annál régebbi rendszereket futtató telefonokra már nem érkeznek biztonsági javítások, így hiába működnek látszólag tökéletesen, az alapszintű védelem is hiányzik róluk. Ezek a készülékek teljesen esélytelenek lennének egy ilyen új Google-féle "biztonsági ellenőrzésen", ami a gyakorlatban azt jelentené, hogy az ilyen mobilokat érdemben ki kellene vonni a pénzügyi használatból.

A banki és pénzügyi alkalmazások kiemelt figyelmet kapnak, hiszen ezek adják a kiberbűnözők fő célpontját, egy elavult Android-verzió pedig könnyen belépési pont lehet a támadásokhoz. Egy olyan biztonsági rés, amit egy éve már befoltoztak, de a készülék nem kapta meg a frissítést, pont elég lehet arra, hogy kártevők figyeljék a begépelt jelszavakat, adatokat szivárogtassanak ki, vagy rosszabb esetben még pénzt is utalhassanak a felhasználó tudta nélkül.

A kérdés tehát már nem az, hogy megéri-e frissíteni a telefont, hanem az, hogy egy régi készüléken mennyire tekinthető még biztonságosnak bárminemű érzékeny adat kezelése. Ha egy mobil nem kapott legalább az elmúlt egy évben biztonsági frissítést, akkor bizony az új Google-szabályok értelmében valószínűleg nem is lenne szabad használni bankolásra. 

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.