Még júniusban mutatta be az Apple az új dizájnt kapott operációs rendszerét, az iOS 23-ot, amely ismét egy csomó látványos és hasznos újdonságot ígér a felhasználóknak. Leszámítva azokat, akik történetesen az Európai Unióban élnek. A techóriás hivatalosan is megerősítette, hogy több tervezett funkció nem lesz elérhető az EU-ban a rendszer idei megjelenésekor - írja The Wall Street Journal.
A döntés oka nem technikai, hanem jogi természetű: az Apple szerint a digitális piacokról szóló jogszabály (DMA) egyes pontjai nehezen egyeztethetők össze az új szolgáltatásokkal. A leglátványosabb veszteség a "visited places" névre hallgató Apple Maps-funkció, amely a felhasználók mozgását és látogatott helyeit követné vissza, és részben az új Apple Intelligence személyi asszisztens alapját képezhetné. Ez a szolgáltatás biztosan nem debütál az EU-ban idén ősszel, a többi funkció sorsa pedig még vizsgálat alatt áll.
A vállalat jogi alelnöke, Kyle Andeer szerint komolyan mérlegelik, hogyan tudnák ezeknek a funkcióknak a bevezetését összeegyeztetni az uniós szabályozással, miközben a platform biztonságát is megőrzik. Andeer egy brüsszeli fejlesztői workshopon hangsúlyozta: az Apple-nek már eddig is több terméket és szolgáltatást kellett visszatartania az európai felhasználóktól, mert a nyitottabb ökoszisztéma követelése szerintük veszélyeztetheti az adatok védelmét. Az európai iPhone-tulajdonosok mindenesetre nem most szembesülnek először ezzel a jelenséggel: a Mac és iPhone közötti tükrözés például a mai napig nem működik az EU-ban, és az Apple Intelligence bevezetése is hónapokat késett. Miközben a készülékekért ugyanannyit fizetnek, a funkciók tekintetében még mindig másodrendű felhasználóknak érzik magukat sokan. Másrészt viszont sokkal nagyobb szabadságot élvezhetnek, mint azok a felhasználók, amelyek az EU-n kívül élnek.