10 éve történt, hogy a Huawei bemutatta első okosóráját, ezúttal pedig már a Watch 5 van soron, ami rengeteget fejlődött, sőt, olyan szolgáltatásokat és hardveres megoldásokat is bevezet, amire még nincsen válasza a konkurenseknek. A Watch 5 nem holmi félokosóra, még csak nem is szimpla fitneszkarperec, hanem teljes értékű karóra okosfunkciókkal, telefonhívási képességgel és egy halom szolgáltatással.
A legutóbbi ilyen topkategóriás Huawei okosóra 2023-ban jelent meg, így itt volt az ideje a Fitek és Watch GT-k után egy mindentudó modellt is elkészíteni. A Watch 5 ugyanakkor nem csupán a GT 5 Pro továbbgondolása, teljesen új alapokon nyugszik, dizájnja is merőben eltérő, sőt, a teljes szenzorszettje is megújult.
Egy generáció, rengeteg variáció
A kerek számlapos Huawei Watch 5 az első olyan csúcskategóriás Huawei okosóra, amely kétféle méretben is elérhető. 42 és 46 mm-es változatot is készített a gyártó, sőt, még tovább bonyolódik a helyzet a többféle választható színnel, és a készülékháznál alkalmazott alapanyagokkal. A csúcsragadozó a Watch 5 Titanium 46 mm, ami titánötvözet házat kapott, de a többi modellnek sem kell szégyenkeznie: 316L és 904L rozsdamentes acéllal találkozhatsz ezeknél (utóbbit például a Rolex is alkalmazza), amelyek szintén prémiumnak tekinthetők. A köralakú kijelzőt minden esetben enyhén domborított, nem teljesen sík zafírüveg védi a karcoktól és ütődésektől, emellett pedig a tekerőgomb is mindegyik modellen megtalálható. Okosóráról lévén szó az eSIM-változat sem hiányzik, sőt, mindegyik modell eSIM-képes, valamint a Wi-Fi 6 kapcsolódás is megoldott az obligát BT-kapcsolat mellett.
A kijelzőből is prémiumot választott a Huawei, így az 1,38 és 1,5 col átmérőjű LTPO 2.0 panelek adaptív frissítésűek és akár 3000 nites fényerőre is képesek, hogy még direkt tűző napsütésben is jól láthatók legyenek az óraszámlapok. Sikerült a kijelzőt körülvevő káva szélességét is csökkenteni, így a 46 mm-es modelleknél 2,2, a 42 mm-eseknél csupán 1,8 mm-es a keret.
X-Tap - tapintható különbség
Az okosórák egyik szűk keresztmetszete, hogy az alsó részen csak limitált hely jut a szenzoroknak, ráadásul ezeknél a méréseknél rengeteg zavaró tényezővel is meg kell küzdeni. Például az emberek alkarján változó vastagságú a bőr, a szőrzet szintén zavarja a mérést és az izzadtság is befolyásolhatja a kapott eredményeket. A Huawei éppen ezért egy új megközelítést alkalmazott a Watch 5 esetében, amit X-Tap-nek nevezett el. Az óra hátlapján található szenzorszigetet egy új, oldalsó szenzorral egészítette ki, és az algoritmusokat úgy alakította, hogy mindkét szenzor értékeit vegyék figyelembe mérés esetén. Az X-Tap a tekerő- és az alsó funkciógomb között helyezkedik el, nagyjából 1 mm-t emelkedik ki az órakeret síkjából és a nyomásérzékenység mellett ECG és PPG szenzorokat tartalmaz. Az emberi ujjbegyben rengeteg az idegvégződés, nem kell megküzdeni a szőrzettel és a bőr is vékonyabb, így gyorsabb, pontosabb méréseket lehet végezni.
Az X-Tap technológia azonban nem csupán hardveres fejlesztést takar. Amint megérinted az oldalsó érzékelőt, 3 másodperc elteltével egy komplex méréssorozat veszi kezdetét, amelynek során kilencféle mérést végez el a Watch 5 mindössze 60 másodperc alatt. Ezek között szerepel például a minden eddiginél pontosabb és gyorsabb SpO2-mérés, vagyis a véroxigénszint mérése, amely 33%-kal gyorsult az elődhöz képest, így 10 s alatt pontos eredményt kapsz. Újdonság a HRV, vagyis a szívfrekvencia-variabilitás mérése, amely a szív alkalmazkodóképességét mutatja meg különböző terhelések során.
- A kilenc mérés a következő:
- átlagos pulzus
- HRV - szívfrekvencia-variabilitás
- SpO2
- Bőrhőmérséklet
- Stressz
- EKG (egyelvezetéses)
- Ütőérfal-rugalmassági vizsgálat (Arterial Stiffness Detection)
- Légzési rendellenesség-vizsgálat (Respiratory overview)
- Alvási légzészavarok
A szoftver is rengeteget fejlődött, így nem csupán a méréseket fogja össze, tanácsot is ad, hogy az egyes értékek mit jelentenek, és hogy mit tanácsolt tenni annak érdekében, hogy egészségesebben éljél.
Sportos okosfunkciók a csuklódon
Az X-Tap és az egészségmegőrzés kiemelt célja a Watch 5-nek, azonban a fitneszrészről és az okosfunkciókról sem feledkezett meg a Huawei, sőt, ezeknél is sok-sok újítást vezetett be. Az óra a bőrhőmérséklet-mérés mellett barométert is tartalmaz, a mozgásérzékelése rendkívül fejlett és 100-nál is többféle sport mérésére tanították meg. Az elődökhöz képest megbízhatóbb és pontosabb lett az automatikus mozgásérzékelés, ha pedig kültéri futást, golfot, terepfutást választasz, színes, akár online, akár offline térképen tudsz navigálni az órán. A Watch 5 előre meghatározott útvonalak letöltését és aktiválását is támogatja, ha pedig búvárkodni szeretsz, a 40 méteres merülési mélység fog tetszeni.
Az okosfunkciók terén az elmúlt időszakban több vetélytársa is megelőzte a Huawei órákat, de a Watch 5 itt is sokat javított. Az eSIM-kapcsolódásnak hála a hívásfogadás akár mobil nélkül is megoldott, ha pedig a mobilodhoz kapcsolódik az óra, a médiavezérlés, fotózás is támogatott. Nagyon fontos erénye a Huawei Watch 5-nek, hogy akárcsak elődei, úgy ez is működik iOS és Android mobilokkal, nincsen platformkorlátozás, mint például az Apple vagy Samsung Watch-ok esetében.
Az okos gesztusokkal való vezérlés is megjelent, így a mutató- és hüvelyujjadat összecsippentve, vagy a mutatóujjad oldalát végigsimítva tudod irányítani az óra néhány funkcióját - de nem mindig és nem mindent. bevetheted például az ébresztő elnémításához, hívásfogadáshoz, vagy fotókészítéshez is.
A turn-by-turn navigáció is elérhető, amihez a Petal Maps rendszerét használhatod. Van AppGallery is, ahonnan alkalmazásokat tölthetsz le az órádra, ám ez az elődöknél kissé kezdetlegesnek bizonyult, a kínálat pedig szegényes volt. Ezúttal néhány izgalmasabb app is elérhető már, mint például a Spotify kapcsolat, a Google térkép elérési lehetősége, valamint egy TikTok minialkalmazás, amivel az órádon pörgetheted saját feededet. Még mindig messze van a konkurenciától, de azért javul a helyzet.
Bírja szuflával
A nagyjából 3 hetes tesztidőszak alatt alaposan próbára tettük a Watch 5-öt. A rendszeres mérések során azt kaptuk, amire számítottunk - mármint ami a pontosságot illeti. Nem riogatott az óra 80%-os SpO2-es értékekkel, nem riasztott, hogy rossz a pulzus, a sorozatosan megismételt vizsgálatok során végig pontos értékeket kaptunk. Az X-Tap kényelmes megoldás, hiszen nem kell egyesével indítgatnod a funkciókat, még csak a menüben sem kell kutakodnod, elegendő hozzáérni az érintkezőhöz és máris indulnak a mérések. A Huawei Egészség applikációban minden mérés meg is tekinthető, sőt, ezeket akár el is mentheted magadnak, vagy elküldheted másnak (akár az orvosodnak is). A mérések jelentős része a háttérben is folyamatosan történik, így amint valami gondot érzékel az óra, például a stressz-szint emelkedését, vagy elégtelen alvást, azonnal szól, sőt, tippeket is ad arra, hogy miként tudod az egészséges szintre visszahozni az adott értéket.
A sportfunkciókat szabadtéri futással, futógéppel és súlyemeléssel vizsgáltuk. Előbbinél a pontosság kiváló, a GPS jól eltalálta az útvonalat, a távolságban sem tévedett. A futógépnél már korrigálnunk kellett utólagosan, ami némiképp furcsa volt számunkra, ezért megismételtük a mérést egy másik gépen is. Itt is szükséges volt egy kis igazítás, azonban az eltérés már nem volt akkora, mint elsőre - remélhetőleg vagy a futópad tévedett többet, vagy az órára érkezik még frissítés, amiben ezt javítják.
A súlyemelés, erősítés során az elégedett kalóriát, a pulzust, a pulzuszónákat mérte a Watch 5, a konkrét mozgásokat, gyakorlatokat nem is próbálta felismerni. Ahogy már korábban is említettük, sétánál, kocogásnál az automatikus mozgásfelismerés a korábbiaknál sokkal pontosabban érzékelt és indult is. Az edzések végén az óra azt is mérte, hogy a nyugalmi pulzus 2 perc alatt milyen szintre csökken, továbbá a teljes kiértékelés mellett azt is megmutatta, hogy számításai szerint mennyi regenerálódási időre van szüksége szervezetünknek.
Az okosfunkcióknál továbbra is csak 6 extra appot tudsz kipakolni, amiket balra húzással érhetsz el, azonban több olyat is találsz, amelyek csoportokba rendezve tartalmazzák például az egészséges életmódhoz, vagy a mozgáshoz kapcsolódó funkciókat. Jobbra húzva egy olyan óraszámlap fogad, ahol kártyákat tudsz felvenni, amelyek gyorsfunkciókra is képesek, mint például a médialejátszás. Ez a rész is sokat fejlődött, így már tényleg hasznos lehet ez a rész, de a kiválasztható kártyák száma még limitált.
Eddig nem említettük, de természetesen NFC is van a Watch 5-ben, sőt, fizetni is tudsz vele - elméletileg. Merthogy a Wallet app megtalálható az órán, viszont a mobil applikáció csupán egy hibaüzenetet dob, hogy egyelőre ez a funkció még nem érhető el hazánkban. Információink szerint miután Európa több országában is lehet használni fizetésre a Watch 5-öt, várhatóan Magyarországon is megjelenik ez a funkció.
A Watch 5-tel hívásokat is le tudsz bonyolítani, emellett megkapsz minden értesítést és jó néhányra válaszolni is tudsz. Ehhez előre rögzíthetsz válaszokat, vagy képernyőbillentyűzetet is bevethetsz az órán, esetleg emojit is küldhetsz - bár utóbbinál limitált a kínálat. A telefonhívások érthetően és kellő hangerővel hallhatók, a másik oldalon azonban távolabbi, dobozhang miatt panaszkodtak több esetben is. Az értesítéskezelésben is lépett előre a Huawei, így már jónéhány applikáció ikonját képes megjeleníteni az üzenet felett (nem csak egy általános buborékot), és a válaszolás is gördülékeny. Ami továbbra sincsen, az a képek, gif-ek megjelenítése, pedig az óra hardveresen képes lenne rá.
Az ujjgesztusok egy olyan rész, amit minden Watch 5 tulajnak ki kell próbálnia. Nem arról van szó, hogy működik-e vagy sem, hanem hogy mennyire találjuk hasznosnak. Szerintünk kissé limitált az ujjmozdulatok bevethetősége, az általános órakezelésnél nem is hatásosak, ezért mi nem is használtuk a tesztidőszak jelentős részében.
A rengeteg funkció, a nagy fényerejű kijelző, a hívások, a helymeghatározás és az extra szenzor természetesen mind-mind fogyasztanak, így nem könnyű vállalható üzemidőt összehozni. Az Apple és a Samsung hasonló órái nem is remekelnek ezen a téren, átlagosan naponta kell tölteni őket, és csak a prémium kiadások bírják valamivel tovább. A Huawei Watch 5 esetében kétféle üzemmód létezik: a normál és az Ultrahosszú üzemidő, amelyek között 3 másodperc alatt képes váltani az óra. Utóbbi esetében néhány háttérben is futó extra funkció letiltásra kerül, viszont így 7/11 napig is bírja az óra (42 és 46 mm-es verzió). Ha normál módban használod, a gyári adatok szerint 5 és 7 nap lehet a két töltés közötti maximális időintervallum.
Tesztünk során mi nem kíméltük az órát: viseltük szinte a nap 24 órájában, futottunk vele a szabadban, használtuk az automatikus mozgásfelismerést, folyton a telefonhoz kapcsolódott az óra, megkaptunk minden értesítést, válaszoltunk telefonhívásokra, mértük az alvásunkat és naponta legalább 3-5x a komplex egészségvizsgálatot is elvégeztettük vele. Ilyen aktív használat mellett a 46 mm-es lila, titán kiadás a 4 napot vígan bírta, sőt, még az 5. nap is meglett volna neki, ha kicentiztük volna az akkutöltöttséget és nem töltünk rá a soron következő futás előtt. A következő etapban is hasonlóan aktív használat mellett még az AoD-t (Always on Display) is aktiváltuk, vagyis a kijelző az alvást leszámítva mindig be volt kapcsolva. Így - napi kb. 1 órányi sportolással a 2,5 napos üzemidőt sikerült összehoznunk stabilan, a 3. nap már csak épp, hogy meglett volna neki (tekinthetjük ezt worst case scenariónak is).
A töltésnél sem kell hajmeresztő időtartamra gondolni: 0-100%-ra 90 perc alatt tölt a 46 mm-es óra (az akku mérete 867 mAh), a 42 mm-es változat esetében ez csupán 60 perc. A töltés ráadásul igen kényelmes, vezeték nélküli, csak rá kell cuppantani a mágneses töltőt az óra aljára.
Lehet szeretni
A Huawei 2 évet várt soron következő topkategóriás okosórájának kiadásával, és ezt jól is tette. A Watch 5 prémium minőségű és jól is néz ki - el lehet hinni róla, hogy drága óra és sok okos dologra képes. Szerencsés volt az a hozzáállás is, hogy a gyártó nem csupán a megszokott felépítést csiszolgatta, hanem hardveresen is előrelépett és bevezette az X-Tap extra szenzort, ami a tesztjeink szerint is nagyobb pontosságot és rövidebb mérési időket hozott. A fitneszfunkciókkal már eddig sem volt gond, ezt a vonalat szépen vitte tovább a gyártó, az okos szolgáltatások oldalán viszont még mindig van némi lemaradás. Például még mindig beleakadtunk olyan esetbe, hogy néhány e-mailt vagy chat üzenetet többször is kijelzett az óra, és nem mindegyik applikációnál használta annak saját ikonját. A hívás minősége átlagos, és végre a telepíthető appok száma is növekedésnek indult, bár ez még mindig sokkal kevesebb, mint amire a vetélytársak képesek. Az órával fizetés hiánya többeknek fájó lehet, és valóban, egy topligás okosórától ez már joggal elvárható szolgáltatás lenne. Pedig milyen szuper lenne, ha a Huawei megoldaná az X-Tap érzékelővel a biometrikus azonosítást, így az órával fizetés is sokkal biztonságosabb és gyorsabb lehetne.
A Huawei Watch 5 változatai - kivétel nélkül eSIM-képes kivitelben - május 26-án jelennek meg hazánkban, a 15-e és 25-e közötti időszakban előrendelést lehet leadni. A 46 mm-es Watch 5 fekete színben 179 990 forintért érkezik, a barna és lila változat 219 990 forintért, a fémszíjas titán kiadás pedig 259 990 forintért lehet a tiéd. A MediaMarktban egy 20 000 forintos kupon is jár az óra mellé, az Euronicsban, az Alzában FreeBuds 6i-t kapsz mellé, ha pedig a Yettelnél vagy a Telekomnál vásárolsz, a fekete változathoz ott is jár a FreeBuds 6i (a Telekomnál a Titan kiadáshoz is). A 42 mm-es verziónál hasonló a helyzet, az órák 179 990 és 259 990 forint között mozognak és fülhallgató vagy 20 ezer forintos vásárlási utalvány jár hozzájuk a fent leírtak szerint.
Tehát a Huawei Watch 5-öt legolcsóbban 179 990 forintért tudod megszerezni, de ha titán ötvözetet szeretnél, a 219 990 forintos, még nem fémszíjas kiadást kell választanod. Ez az árazás nagyjából egy szinten van a vetélytársakkal (az Apple modelljei drágábbak ennél, a Samsung valamivel olcsóbb), cserébe a Watch 5 pontosabb méréseket, hosszabb üzemidőt és jobb strapabíróságot ígér. Még egy dolgot nem szabad elfelejteni, mégpedig a multiplatformos működést, vagyis itt nem számít, ki is a mobilod gyártója, az órád minden funkcióját ki tudod használni.
A Watch 4-hez, de még a Watch GT 5 Próhoz képest is sokat fejlődött a Watch 5, ráadásul szép, elegáns és strapabíró okosóra. A mérései egyre pontosabbak és gyorsabbak, az egészségmegőrzésben és a sportban nem hagy cserben, sőt, 3 hónap ajándék Huawei Health+ előfizetés is jár hozzá, hogy a prémium fitnesz szolgáltatásokat is ki tudd használni. Nagy hiányossága (az NFC-s fizetést leszámítva) nincsen az órának, viszont a HarmonyOS üzenetkezelése, és a telepíthető (hasznos) appok száma még hagy némi kívánnivalót maga után. Aki a Huawei Watch 5-öt választja, hamar meg fogja kedvelni és évekig elégedett felhasználó lehet, de ha speciális appokra vágysz és már amúgyis egy-egy mobil ökoszisztémához kapcsoltad magad (Apple iOS vagy Samsung Galaxy S), akkor vásárlás előtt érdemes ezen cégek ajánlatait is megnézni.