Hirdetés

Kína AI-adatközpontokat épít, de honnan lesznek hozzá chipek?



|

36 új létesítmény épülhet Jivu városában, miközben Amerika korlátozásokkal és nyomozásokkal próbálja megfékezni a kínai előretörést.

Hirdetés

Újabb fejezetéhez érkezett az Egyesült Államok és Kína közötti mesterségesintelligencia-verseny, miután a Bloomberg értesülései szerint hatalmas AI-adatközpontok építése kezdődhet meg a kínai Jivu városában. Az összesen 36 létesítményből álló projekt mögött több kínai mesterséges intelligenciával foglalkozó cég, valamint a kínai állam támogatása áll. Bár az infrastruktúra valóban impozáns, az egyik legnagyobb kérdés továbbra is az, honnan érkeznek majd a szükséges csúcskategóriás Nvidia AI-GPU-k a jelenlegi amerikai exportkorlátozások mellett.

A tervek szerint több mint 115 ezer Nvidia-alapú gyorsítókártya kerülne beépítésre, ezek túlnyomó többsége pedig egyetlen központi adatközpontban kapna helyet. A helyszín kiválasztása nem meglepő, hiszen Jivu már régóta logisztikai és ipari központként működik, azonban a kártyák származása komoly kérdéseket vet fel. Donald Trump volt amerikai elnök ugyanis nemcsak szigorú exporttilalmakat vezetett be a fejlett chipekre, hanem nyomozást is kezdeményezett a potenciális csempészetek ügyében. Még Szingapúrt is vizsgálat alá vonták, amiért felmerült a gyanú, hogy közvetítőként segítheti a tiltott technológiák Kínába jutását.

Az amerikai korlátozások értelmében jelenleg lehetetlen legálisan hozzáférni például a legújabb Nvidia Blackwell Ultra chipekhez, amelyeket nemrég telepítettek az USA egyik legnagyobb AI-infrastruktúráját üzemeltető vállalatánál, a CoreWeave-nél. Kína azonban valószínűleg nem hagyja annyiban a dolgot: vagy alternatív beszerzési csatornákat próbál kiépíteni, vagy saját megoldásait fejleszti tovább.

Hirdetés

Egy biztos: egy ekkora volumenű beruházás komoly bizalmat tükröz. Egy teljes AI-infrastruktúra felépítése több százmillió dolláros beruházás, és aligha vágnának bele, ha nem lenne valamilyen garancia a szükséges chipek beszerzésére. Jelenleg Kína hozzáfér olyan H20 jelű Nvidia-gyorsítókhoz, amelyek némileg gyengébbek, de még mindig versenyképesek, és valószínűleg ezekkel indulhat a rendszer. A végső cél azonban nyilvánvalóan a teljesítményorientált, legújabb generációs eszközök beüzemelése.

Az is elképzelhető, hogy Peking már a saját AI-chipjei tömeges gyártására készül. Korábban maga az Nvidia vezére, Jensen Huang is elismerően nyilatkozott Kína egyre erősödő félvezetőipari kapacitásairól, ami arra utal, hogy a kínai alternatívák megjelenése már nem csupán távoli álom.

Az amerikai nyomásgyakorlás tehát egyelőre nem törte meg a kínai lendületet. A globális AI-verseny következő nagy csatája így valószínűleg nemcsak a szoftverek, hanem a hardverek frontján is eldőlhet, egyre inkább saját gyártásban, saját szabályok szerint.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.