Jogosan gondolhattad azt, hogy a fiókodban lapuló, matuzsálemi korú hardverek már inkább csak dísznek jók és érzelmi kötődés (vagy lustaság) miatt őrizgeted még őket. Nos, a RAM-krízis olyan méreteket öltött mostanra, hogy a 25 éves DDR2 modulokat kezdték vásárolni - mégpedig őrült módjára.
Az AI-szerverek körüli hisztéria teljesen felborította a globális memóriapiacot. Mivel a legnagyobb DRAM-gyártók minden kapacitásukat a mesterséges intelligenciát kiszolgáló, magas profitot termelő fejlett technológiákra (mint a HBM és a szerver-RAM) fordítják, a régebbi generációs lapkák ostora óriásit csattant a végfelhasználókon.
A TrendForce előrejelzése szerint a strukturális hiány miatt a DDR2-es szerződéses árak 2026 második negyedévében 55-60%-kal ugranak meg, amit a harmadik negyedévben újabb 35-40%-os drágulás követ, így a negyedszázados technológia ára hamarosan több mint a duplájára nő.
A beszerzési pánik láncreakciót indított el: a DDR4-es hiány miatt a vásárlók a DDR3 felé fordultak, sőt egyes gyártók kénytelenek a meglévő DDR3-as rendszereiket is DDR2-es alapokra visszafejleszteni, hogy egyáltalán alkatrészhez jussanak (ez leginkább a beágyazott, illetve vállalati rendszereknél jelentkező trend - egyelőre). Míg az egyik kulcsszereplő, a Winbond épp kivezeti a DDR2-őt, hogy átálljon az újabb szabványokra, az ESMT igyekszik rárepülni a hiányra és ebből is extra profitot realizálni. Hogy ez tartós trend vagy átmeneti piaci torzulás, még kérdéses, de az biztos, hogy az AI-láz a legváratlanabb helyeken pusztít.