2025-ben, minden eddigi rekordot megdöntve, már július 24-én elérkezett a Túlfogyasztás Napja, amikor az emberiség felhasználta azt az évi természeti erőforrás-mennyiséget, amit a Föld egy év alatt képes lenne regenerálni.
Tavaly augusztus 1-jére esett ez a dátum, ami aggasztó tendenciát mutat: az emberi tevékenység egyre gyorsabban halad afelé, hogy felélje a bolygó természetes kincseit és erre figyelmeztet a WWF Magyarország is.
Ha nem történnek sürgős változtatások, 2050-re már a Föld erőforrásainak nagy része az év első felére elhasználódik, ami súlyos következményekkel járhat. A szakértők szerint ebben az esetben a természetes környezetünk olyan ijesztő változások állhatnak be, mint hogy kimerülnek a termőtalajok, a tovább darabolódnak és szegényednek a természetközeli élőhelyek és tovább csökken a veszélyeztetett fajok állománya folyamatos csökkenése.
Fehér Zoltán, a WWF Magyarország természetvédelmi vezetője szerint mindez egy olyan globális válságot eredményezhet, amely több szempontból is tragikus következményekkel jár, szerinte pedig a túlzott fogyasztás a fő mozgatórugója történéseknek
"A kormányok, vállalatok és más döntéshozók felelőssége kulcsszerepet játszik abban, hogy most ennyire rossz irányba haladunk."
- mondta Fehér, aki szerint rendszerszintű változásokra van szükség.