A Jupiter eddig is az egyik legtöbb holddal rendelkező bolygónak számított a Naprendszerben, most azonban újabb bővülés történt: az ismert kísérőinek száma elérte a 97-et. Az új felfedezéseket az IFLScience jelentette be, miután a Nemzetközi Csillagászati Unió hivatalosan is megerősítette két 2017-ben észlelt égitest, az S/2017 J 11 és az S/2017 J 10 létezését.
A két objektum már évekkel ezelőtt felbukkant a csillagászok látómezejében, de pontos pályájuk, méretük és mozgásuk igazolásához több évnyi megfigyelésre volt szükség. Ez nem meglepő, hiszen a most megerősített holdak meglehetősen aprók, és meglehetősen távol keringenek a Jupitertől, így csak a modern technika és a hosszú távú követés teszi lehetővé a biztos azonosításukat.
Mindkét új égitest retrográd, vagyis a Jupiter forgásirányával ellentétesen mozog, ami egyébként viszonylag gyakori a bolygó külső, szabálytalan holdjai körében. Az S/2017 J 11 közel 701 nap alatt kerüli meg a Jupitert, míg az S/2017 J 10 pályája valamivel gyorsabb, nagyjából 646 napot vesz igénybe. Méretükről pontos adat nem ismert, de az ilyen típusú holdak rendszerint csak néhány kilométeresek.
A felfedezést Scott S. Sheppard amerikai csillagász jegyzi, aki az elmúlt évtizedekben igazi specialistája lett a Jupiter holdjainak: több mint 60 égitest az ő munkájának köszönhetően került be a hivatalos jegyzékbe. A csillagászati közösség most is az ő megfigyeléseire és elemzéseire alapozva fogadta el a két új objektum létezését.
A Jupiter első ismert holdjait - a Galilei-holdakat - még 1610-ben fedezte fel Galileo Galilei, de évszázadokig alig gyarapodott a lista. A modern távcsövek, űrszondás megfigyelések és digitális képelemzések forradalmasították a bolygókutatást, és lehetővé tették, hogy mára már közel száz égitest tartozzon a Naprendszer legnagyobb bolygója köré. És ez még biztosan nem a végső szám.