Az Egyesült Államok nyugati részén őshonos Anna-kolibri nemcsak a természet szerelmeseinek egyik kedvence lett, hanem az evolúció látványos példájává is vált. A Global Change Biology című tudományos folyóiratban megjelent friss kutatás szerint az ember által kihelyezett kolibrietetők nemcsak a madarak elterjedési területét bővítették Észak-Kalifornia felé, hanem testfelépítésüket is átalakították. Az elmúlt néhány generáció során csőrük mérete és formája jelentősen megváltozott, alkalmazkodva az új táplálkozási lehetőségekhez.
Nicolas Alexandre, a kutatás társszerzője szerint az Anna-kolibri egyre inkább az emberi környezethez alkalmazkodó, úgynevezett kommenszális fajhoz hasonlítható, hasonlóan a városi galambokhoz. A kutatók több adatforrást - például újsághirdetéseket, népszámlálási adatokat és madármegfigyelési statisztikákat - kombináltak, hogy modellezzék a faj terjedését. Az eredmények alapján az 1940-es évektől kezdve terjedő etetők jelentették a legnagyobb hajtóerőt az Anna-kolibri észak felé való terjeszkedésében, még az eukaliptuszfáknál is nagyobb hatással.
A beérkező adatok azt is felfedték, hogy a sűrűn elhelyezett etetők környezetében élő kolibrik hosszabb, nagyobb és hegyesebb csőröket fejlesztettek ki, amivel hatékonyabban tudnak hozzáférni a nektárhoz - ez olyan, mintha egy madár "nagyobb kanalat" használna az evéshez. Ugyanakkor az északabbra élő kolibrik - ahol hűvösebb az éghajlat - kisebb, rövidebb csőröket növesztettek, mivel ezek jobban segítik a hő megtartását. A kutatók infravörös kamerával bizonyították, hogy a csőr hőleadásra is szolgál.
A vizsgálat legmeglepőbb eredménye az volt, hogy ezek az evolúciós változások rendkívül gyorsan, mindössze tíz generáció alatt - vagyis alig néhány évtized alatt - mentek végbe. Ez alátámasztja azt az egyre erősebben megjelenő nézetet, hogy az ember nem csupán szándékos beavatkozásaival, hanem közvetett módon is erős evolúciós nyomást gyakorol a vadon élő állatfajokra. Ahogy Roslyn Dakin viselkedéskutató fogalmaz: "Ez a tanulmány gyönyörű példája annak, hogyan zajlik az evolúció a szemünk előtt."