A mesterséges intelligencia rohamos fejlődésével már nemcsak élethű képeket, hanem hihető videókat is képes generálni, amit egyre többen használnak ki rosszindulatú célokra. Az egyik új átverési forma a "deepfame", amely során hírességek arcképét felhasználva készítenek videókat, hogy ezzel szedjenek ki pénzt gyanútlan áldozatokból. A legújabb eset Angliában történt: egy southamptoni férfit, a 43 éves Paul Davist több száz fontos kár ért, miután hírességeknek tűnő, AI által generált videókkal manipulálták.
Paul Davis munkanélküli volt, amikor ismeretlenek naponta több tucat üzenettel bombázták, melyekben Jennifer Aniston, Elon Musk, Mark Zuckerberg és Ellie Goulding arcával készült videók szerepeltek. A videók mellé személyre szóló üzenetek is érkeztek, amelyekben az ál-hírességek romantikus érdeklődést mutattak iránta, ezzel érzelmi manipulációval próbálták elnyerni bizalmát. A bizalom megszerzése után pénzt kértek tőle: például azt állították, hogy Aniston előfizetése lejár, és 200 font értékű Apple ajándékkártyára van szüksége.
Davis eleinte hitt a videók valódiságában, ezért fizetett, ám később ráébredt, hogy egy jól szervezett átverés áldozatává vált. Elmondása szerint ő is komoly veszteséget szenvedett, de ismer olyanokat, akik több mint 1000 fontot utaltak el a csalóknak. A jelenség nem egyedi: nemrég egy francia nőt több százezer euróval károsítottak meg egy Brad Pittnek kiadó csaló miatt, és hazánkban is előfordult hasonló eset, amikor egy balmazújvárosi nő utalt el pénzt egy Elon Musknak álcázott csalónak. A deepfame technológia terjedése egyre komolyabb veszélyt jelent az online térben.