Hirdetés

Új törpebolygó a Plútón túl: az Ammonite megkérdőjelezi a kilencedik bolygó létét



|

A 2023 KQ14 nevű égitest pályája ellentmond a rejtett bolygó gravitációs hatásának.

Hirdetés

Egy friss csillagászati felfedezés újabb kérdéseket vet fel a Naprendszer titokzatos peremével kapcsolatban. A 2023-ban a hawaii japán Subaru távcsővel észlelt, nemrég bejelentett törpebolygó, a 2023 KQ14 - becenevén Ammonite - a Naprendszer legtávolabbi régióiban kering, jóval a Plútó pályáján túl. Az égitest létezése és pályája új megvilágításba helyezi a 2016 óta egyre népszerűbbé vált kilencedik bolygó elméletét.

Az Ammonite a sednoidák csoportjába tartozik, vagyis olyan égitest, amely messze a Neptunuszon túl, a Kuiper-övön is kívül mozog, rendkívül elnyújtott pályán. A sednoida elnevezés a Sedna nevű törpebolygóról származik, amelynek pályája során legközelebb 76, legtávolabb 900 csillagászati egységre (CsE) kerül a Naptól. Ezzel szemben az Ammonite közelebbi, de így is extrém távolságokat jár be: 66 CsE-re közelíti meg a Napot, és 252 CsE-re távolodik el tőle.

A FOSSIL (Formation of the Outer Solar System: An Icy Legacy) projekt keretében detektált objektum nevét a kihalt ammoniteszekről kapta, utalva arra, hogy a Naprendszer ősi, változatlan maradványaihoz tartozik. A kutatók szerint azonban nemcsak tudományos kuriózumról van szó: az Ammonite pályája komoly csapást mérhet a feltételezett kilencedik bolygó hipotézisére.

Hirdetés

Ez az elmélet azt állítja, hogy a sednoidák pályájának különös elrendeződése egy eddig ismeretlen, nagy tömegű bolygó gravitációs hatására utal, amely valahol a Naprendszer távoli vidékein rejtőzhet. Az Ammonite azonban épp a Naprendszer túloldalán halad, távol attól az iránytól, ahol az összes többi ismert sednoida koncentrálódik - és ahol a kilencedik bolygót feltételezik.

Siang-Ju Vang, a Tajvani Csillagászati és Asztrofizikai Intézet kutatója szerint az új felfedezés megingatja az elmélet alapját, hiszen annak lényege épp a sednoidák pályájának hasonlóságán nyugszik. A jelenlegi eredmények viszont éppen az ellenkezőjét mutatják. Huang Jukun, a Japán Nemzeti Csillagászati Obszervatórium munkatársa hozzátette: nem zárható ki, hogy egykor létezett egy ismeretlen bolygó, amely azonban idővel kilökődött a Naprendszerből, és ez alakíthatta ki a mai szokatlan pályákat.

A kutatók remélik, hogy a nemrég elindított, nagy érzékenységű Vera C. Rubin Obszervatórium további sednoidák felkutatásával képes lesz egyértelmű választ adni a kilencedik bolygó létezésének kérdésére. Addig viszont az Ammonite egy újabb darabja annak a kirakósnak, amely a Naprendszer peremének titkait rejti.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.