Erősen indította a 2023-as évet az Acer, a Las Vegas-i CES-en ugyanis rengeteg új terméket lelepleztek, a böngészésre kihegyezett Chromebookoktól a combosabb üzleti gépeken át egészen a hardcore gamingre tervezett Helios modellekig. Ez utóbbiból futott be most a szerkesztőségünkbe az egyik legdurvább modell, amit - bárhogy is próbáltuk - nem sikerült két vállra fektetni.
Egyszer lopakodó...
A Helios 16 külsejét teljesen újratervezték, ennek köszönhetően pedig egy minden korábbinál letisztultabb, ugyanakkor karakteres formatervvel van dolgunk. A fedlapot mindössze egy aprócska Predator logó töri meg, az ilyen modelleknél megszokott agresszív élek helyett pedig egy szögletes, de azért kényelmes fogású géppel van dolgunk. Nincs túltolt RGB, de a hátsó kiömlők feletti megvilágított plexi azért érezteti az arra járókkal, hogy ez bizony nem egy szimpla üzleti gép. A brutális hardver ellenére sikerült a képet viszonylag vékonyan tartani, a már említett szellőzőkre szerelt borítás pedig egy mágnesesen felpattanó, cserélhető panel, így egyedivé is tehetjük a laptopunkat.
A portokat illetően nagyon hálás vagyok, hogy az Acernél is elkezdték a gép hátoldalát favorizálni, így ugyanis sokkal letisztultabb asztalképet kapunk, munkaállomásként is jobban használható a gép. Hátra került a tápcsatlakozó, a HDMI 2.1, valamint két Thunderbolt 4-es csatlakozó. Jobb oldalt két USB 3.2 Gen 2-es portot, míg a bal oldalon egy USB 3.2 Gen 1-et, a gigabites Ethernet csatlakozót, egy microSD csatlakozót, valamint egy kombó jacket találunk.
A microSD kártyaolvasóért elsősorban a tartalomgyártók lesznek hálásak, a HDMI 2.1-et pedig azok a gamerek fogják imádni, akik mondjuk egy 120 Hz-es 4K tévére kötnék a laptopot, hogy a kanapén ülve pörgessék a Forzát vagy az Assassin's Creedet.
Máskor hivalkodó...
A fedlapot felnyitva elénk tárul a 16 hüvelykes, 16:10-es képarányú, 2560x1600-as felbontású kijelző. A nálunk járt modellben egy 240 Hz-es IPS panel kapott helyet, de aki ennél többet szeretne, az lecsaphat az akár 1000 nites fényerőre is képes, 250 Hz-es Mini LED kijelzővel szerelt modellre is. Full HD változat már nincs, de az RTX 4000-es kártyákkal ez egyáltalán nem probléma. A panel a DCI-P3 színtér 100%-át lefedi, aminek szintén a tartalomgyártó fognak örülni képszerkesztés, videovágás közben.
A panelt két oldalt hajszálvékony kávák fogják közre, a zsanérok pedig nagyon stabilan tartják az egész fedlapot, miközben akár egy ujjal is könnyedén fel tudjuk nyitni a gépet. A kijelző fölött egy 1080p-s webkamera kapott helyet, ami videohívásoknál remek szolgálatot tesz, Windows Hello azonosításra azonban nem alkalmas.
A kasztni méretének köszönhetően a billentyűket egyáltalán nem kellett összenyomni, teljesértékű kurzornyilakat és numerikus részt is kapunk. Utóbbiba rejtették a Predator Sense gombot, ami az Acer saját szoftverét hozza elő, bal felül pedig a Turbó gomb kapott helyet, amivel a különböző teljesítménymódok között váltogathatunk. A Gorilla Glass borítású tapipad hatalmas, villámgyors és nagyon precíz, az egyik legkényelmesebb ilyen felület, amivel valaha találkoztunk, ami örömteli még akkor is, ha a legtöbb vásárló nyilvánvalóan egy gamer egeret használ majd az esetek 90%-ában.
A billentyűzet természetesen RGB háttérvilágítást kapott, a billentyűkbe épített Mini LED-eket az említett Predator Sense applikációból tudjuk akár gombonként is teljesen külön programozni. Itt konfigurálhatjuk a hátsó RGB csíkot, a különböző teljesítménymódokat, valamint itt követhetjük figyelemmel, hogy milyen terhelés alatt vannak az egyes hardverek, mennyire melegszik a videokártya, milyen órajelen dolgozik a processzor.
...De mindig játékra kész
A csoda természetesen a motorháztető alatt történik. A nálunk járt modellbe a legcombosabb konfiguráció került: a gép lelke a 24 magos, 13. generációs Intel Core i9-13900HX processzor, ami mellé egy 165 W-os RTX 4080-at, valamint 32 GB DDR5 RAM-ot kapunk. A két 1 TB-os NVMe SSD a maximális sebesség érdekében azonnal Raid 0-ba van kötve, a Killer WiFi 6E modem pedig gondoskodik róla, hogy minden körülmények közt a legstabilabb kapcsolatot kapjuk.
A hűtésről két masszív ventilátor gondoskodik, a chipeket pedig folyékony fémmel védik a túlmelegedés ellen. Ezt a hardvert bizony szinte lehetetlen megizzasztani. A Shadow of the Tomb Raiderben maximális grafikai beállítások mellett is 144 fps-t mértünk, a Watch Dogs Legion benchmarkja ultrán is átlagosan 65 fps-t hozott, a Cyberpunk 2077-ben pedig maximumra tekert Ray Tracinggel, a DLSS segítsége nélkül is hozta a másodpercenkénti 38 képkockát, felskálázással pedig bőven 60 fölött voltunk sugárkövetéssel is. Ezzel a vassal a legújabb single player címekben sem kell visszavenni a grafikai beállításokból, az e-sport játékokban pedig még a 240 Hz-es panel is kevés lesz, ha minden frame-et meg akarunk jeleníteni. És ami ennél is jobb, hogy a gép még ilyen masszív terhelés mellett sem melegszik túl, a kasztni nem forrósodik át a kezünk alatt.
Turbó módban persze keményen dolgoznak a ventilátorok, ilyenkor kifejezetten hangosan zúg a gép, de játszani úgyis egy fülessel fogunk. A beépített sztereó hangszórók egyébként kifejezetten jól, a megszokottnál jóval hangosabban szólnak. Persze nem erről fogunk kihajtani egy házibulit, már csak azért sem, mert a basszus azért nem az erőssége ezeknek a hangszóróknak, de a multimédiás tartalomfogyasztáshoz, filmezéshez tökéletes a hangzás.
Egy ilyen szörnyetegnek persze kell a kraft, így nem csoda, hogy a dobozban egy masszív, 330 wattos adapter várja a vásárlókat. Ezzel együtt már komoly súlya van a gépnek, amivel nem biztos, hogy minden nap szívesen bringáznánk a munkahelyünkre, de ha figyelembe vesszük, hogy cserébe milyen teljesítményt kapunk, lehet, hogy megéri egy kicsit megerősödni. A gép egyébként a Type-C portokon keresztül is tölthető 100 W-tal, így ha tényleg munkára használnánk, az adapter nélkül is vihetjük magunkkal. A 90 wattórás akkumulátorral normál használat mellett egyébként 3-4 órás üzemidőre számíthatunk.
Összességében elmondható, hogy az újítások abszolút előnyére váltak a Helios 16-nak. Az új dizájn a maga egyszerűségében nagyszerű, nem hivalkodó, de mégis mutatós. A hardver brutális: ezzel tényleg bármilyen játékot pörgethetünk maxra tekerve, miközben a kasztni egyáltalán nem forrósodik át a kezünk alatt. A remek portkínálatnak, a 16:10-es képarányú gyönyörű kijelzőnek és az olyan extráknak köszönhetően, mint a microSD kártyaolvasó pedig a tartalomgyártók is megtalálják a számításukat. Ha valakinek ez nem elég, akkor választhat Mini LED-es kijelzőt, sőt, létezik ugyanezzel a hardverrel 18 hüvelykes modell is.
Ha többet akartok tudni az Acer Predator Helios 16-ról, vagy közelebbről is megnéznétek a különböző konfigokat, akkor kattintsatok ide!