2025 nyarára már jó pár Nvidia GeForce RTX 50-es GPU-val szerelt laptop megfordult tesztlaborunkban, és az asztali RTX 50-es kártyákat is volt alkalmunk letesztelni. Az Acer új Predator Helios Neo 16S AI laptopja nem hoz egyedi, soha nem látott újdonságot a gaminglaptopok világába, de a mérnökök nem követtek el komoly hibákat és az árazásnál is igyekezték megóvni a gamerek pénztárcáját - már amennyire ez az RTX 50-esek világában lehetséges. A 2025-ös Helios Neo paraméterei papíron is jól mutatnak, a gép fizikai befoglaló méretei láttán pedig
elsőre azt hittük, csak szimpla nyomdahibába futottunk bele.
Éppen ezért megnéztük közelebbről is, hogy mit lehet várni egy felső-középkategóriásként besorolható notebooktól, ami egyszerre gamer és elegáns laptop.
Meglepetések helyett
Az Acer mérnökei nagyszerű, sőt, megdöbbentően jó munkát végeztek - már ami a gép vastagságát illeti. A Helios Neo 16S ugyanis nincsen 20 mm becsukva, miközben odabent egy GeForce RTX 5070 Ti lapul! Ugyanakkor ehhez már ismert tervezési trükköket is bevetettek, ezért bár vékony lett a gép, közben alapterülete jelentősen nőtt. Ezzel a hosszanti éltől betolt zsanérmegoldással tudták elérni, hogy minden elférjen a gép alsó részében, és a szükséges portoknak is maradjon hely. Az alumínium fedlapot mindössze egy diszkrét, de világító Predator logó díszíti, a zsanér mögötti részen pedig a Helios Neo feliratot olvashatod, ha közelről vizsgálod a gépet.
A kijelzőt egyetlen ujjal is könnyedén nyithatod, maximum kb. 160 fokig. A Helios Neo 16S AI egyik koronaékszere a kijelző, amit vékony káva vesz körbe. A 16 colos, 2560×1600-as felbontású OLED-panel csodálatos színhelyességgel jeleníti meg kedvenc játékaidat, családi fotóalbumodat, egyszóval bármit. Ehhez VESA DisplayHDR True Black 500 tanúsítvány is jár, vagyis a csúcsfényerő az 500 nitet is eléri, ráadásul minderre 240 Hz-es frissítéssel is képes, ami természetesen Nvidia G-Sync kompatibilis, vagyis adaptív. Egyértelműen a mezőny átlagos szintje feletti ez a kijelző, talán az egyetlen hátránya a szokásosnál jobban tükröződő felület, ami a kültéri használatot megnehezíti.
A káva felső részén a webkamerát találod, amihez sajnos ezúttal nem jár fizikai takarólemez, viszont a gép Windows Hello arcfelismerésre képes, ami megkönnyíti a biztonságos azonosítást. A billentyűzet magyar szitázású és teljes kiosztású numerikus résszel és teljes Fn sorral. A gépelési élmény nem rossz, kicsit talán túl membrános, rugalmas a gombnyomás érzése, illetve szokni kell, hogy az Ű és az Í osztott gombokra kerültek. Programozható RGB-világítás is jár a klaviatúrához, de nem gombonkénti, 4-zónát tudsz beállítani külön-külön (valamint a fedlapot díszítő Predator logót).
A touchpadról túl sok jót nem tudunk elmondani: működik, de nem hajszálpontos, nem adja azt a prémium érzést, mint az üvegfelületű társai, de mivel gamerlaptopról beszélünk, ez keveseket fog érdekelni igazán.
A gép oldalán kissé furcsa elrendezésben, de minden szükséges portot megtalálsz. Jobb oldalon két normál USB 3.2 vár, bal oldalon még egy USB 3.2, valamint jack, mSD kártyaolvasó és RJ45-ös LAN, hátul pedig a tápcsatlakozó, a HDMI és két Type-C reménykedik abban, hogy valamit csatlakoztatsz hozzá. Ez igazán furcsa elrendezés: a Type-C portok töltésre, videókimenetre is bevethetők, sőt, az egyiket Thunderbolt 4 vezérli, viszont ezeket hátra tenni kissé kényelmetlen - sokkal jobban kézre állnak mondjuk bal oldalon. A HDMI hátul megfelelő helyen van, a töltőport is, viszont a LAN is nyugodtan kerülhetett volna ide.
A gigabites LAN-vezérlőt természetesen egy Wi-Fi modul is kiegészíti, amely Killer Wi-Fi 6E típusú és a Bluetooth kapcsolatokért is felel. A vékony készülékházba a lehető legnagyobb, 76 Wh-s akkumulátort zsúfolt az Acer, ezt egy viszonylag kompakt és lapos, 230 wattos töltővel tudod gyorstölteni.
Vékony, de ennek ára van
A Helios Neo 16S AI attól lesz gamer, hogy odabent kellően erős hardver muzsikál. Ez egy Intel Core Ultra 9 275HX processzort jelent, amely 8 P és 16 E maggal dolgozik. A CPU-hoz 32 GB DDR5 RAM, valamint egy 1 TB-os M.2 NVMe SSD csatlakozik (PCIe 4.0 x4). A játékokat egy GeForce RTX 5070 Ti GPU-ra bízták, amely 12 GB VRAM-mal már komolyan vehető, akár hosszútávúnak is tekinthető beruházás. Annak érdekében, hogy akkumulátorról is használható maradjon a gép, a CPU-ba integrált Intel Graphics iGPU-t is kihasználja a notebook.
A hűtéshez 5 hőcsövet vetettek be az Acer mérnökei, amelyek közül 3 a CPU-hoz és a GPU-hoz is csatlakozik, ezeket pedig két ventilátor hűti. Nagyszerű hír, hogy a vékony kialakítás ellenére viszonylag egyszerűen szervizelhető, bővíthető a Helios Neo 16S AI: a RAM két SO-DIMM foglalatban cserélhető, bővíthető, a Wi-Fi kártya egyszerűen cserélhető, az SSD-khez pedig két M.2 foglalatot vethetsz be, vagyis akár azonnal beépíthetsz a rendszermeghajtó mellé egy második tárolót.
A gépen Windows 11 rendszer fut, amin előtelepítetten megtalálod a vezérléshez szükséges Acer segédprogramokat is. Ami gond, hogy az Acer ezek mellé még egy nagy halom bloatware-t is telepített: McAfee, Dropbox, játékok stb.
Azok a bizonyos levágott sarkok
A Predator Helios Neo 16S AI szemrevaló, igazán vékony, bár kicsinek semmiképp sem mondható laptop, ami munkára abszolút, játékra pedig még inkább bevethető. 1 millió forint soknak tűnhet, de csak addig, amíg nem láttad a többi, hasonló komponensekből felépített gamerlaptopot: ebben a mezőnyben egészen barátságos ez az árazás, pláne a dizájnos külsőt és vékony kivitelt figyelembe véve.
Sajnos el kell fogadni a tényt, hogy az RTX 50-es GPU-val szerelt gamernotebookok érezhetően drágábbak lettek.
Viszont egy fontos tényezőt mindeddig kihagytunk a Helios Neo 16S AI bemutatásából, ez pedig a TDP és TGP értékek, amelyek ma már legalább annyira fontosak, mint az, hogy milyen chipek dolgoznak az adott gépben. Merthogy lehet itt Core Ultra 9 és RTX 5070 Ti, sőt, villámgyors SSD is, ha viszont a hűtőrendszer nem bírja hidegen tartani ezeket a komponenseket, akkor jön a throttling, a lassulás és bezuhan az fps-mutató.
Az Acer mérnökei ennek úgy próbáltak elébe menni, hogy már eleve szerényebbre vették az órajeleket mind a CPU, mind a VGA esetében. Már a 230 wattos tápegység is árulkodó, az viszont teljesen egyértelművé teszi, hogy itt nem feltétlenül ugyanazt a tempót kapod, mint egy vastagabb és drágább RTX 5070 Ti notebooknál, hogy a TGP 115 Wattban limitált (a 145 Watt helyett).
Méréseink szerint GPU-stresszteszt során 100,8 Wattot fogyaszt a GPU és 87 Celsius fokon limitál a vezérlés, a teljes rendszer pedig 144,98 Wattot fogyaszt. A CPU és GPU együttes terhelése során a teljes rendszer fogyasztása 150 Watt körül mozog, és a CPU bizony throttlingol is, a HWiNFO mérései szerint Prime95+FurMark során ez akár a 42%-ot is elérheti. Ilyenkor már a GPU sem kapja meg a 100-115 Wattos TGP keretet, a mérések nagyjából 84-87 wattos GPU-fogyasztást mutattak. Az Acer a GPU-órajeleket 1080-1612 MHz-re lőtte be, de elérhető ugyanez a mobil GPU 1762-2220 MHz-es beállítással is - persze nagyobb TGP keret és komolyabb hűtés mellett.
Az Intel által a CPU adatlapján feltüntetett maximális, 5,4 GHz-es Turbo Boost órajelet csakis egymagos terhelés során, és akkor is csak a teszt első másodpercében sikerült elérnünk, a CineBench R24 lefuttatása során az átlagórajel már 2611 MHz volt. Ugyanezen teszt többmagos terheléses futtatásánál a fenti értékek 5,2 és 3214 MHz-es órajelet mutattak, ráadásul mind single, mind multi core teszt során throttlingot jelzett a HWiNFO. Ez persze nem feltétlenül tervezési gond, a gép mindvégig stabilan futott, de persze közben a ventilátorok teljes fordulatszámon pörögtek, és határozott volt a szélzaj.
Módunkban állt a Predator Helios Neo 16S AI-t egy vastagabb, de magasabb TDP+TGP-vel rendelkező, RTX 5070 Ti notebookkal is összevetni. Az igazán érdekes itt a játékok alatt nyújtott teljesítmény, ami változó volt: a legrosszabb esetben, amikor Kiegyensúlyozott módban futtattuk a Helios Neót, a különbség kb. 35% volt, ami nagyon nagy. Teljesítmény módban azért javult a helyzet, és bár egy-két játéknál (például Shadow of the Tomb Raider) itt is mértünk 35%-os különbséget a Helios Neo rovására, azért átlagosan itt 20%-kal volt lassabb a vékony Acer masina, mint a vastagabb, nagyobb TDP+TGP kerettel gazdálkodó modellek. Ez az eltérés egyaránt jelentkezett natív renderelésnél, aktív DLSS-nél és ray tracingnél is, sőt, full HD és natív felbontás alatt is, vagyis kijelenthető, hogy beállításoktól függetlenül kb. 20%-kal szerényebb játékteljesítményt nyújt a Helios Neo 16S AI, mint a drágább, nehezebb, vastagabb RTX 5070 Ti-os laptopok.
Gamerérzés vékonyan szelve
Már bemutatásakor kiszemeltük magunknak tesztre az Acer Predator Helios Neo 16S AI-t, ám amikor előnyös árát is megláttuk, nem is volt kérdés, hogy ki szeretnénk próbálni ezt a gépet. Papíron csodálatosnak tűnt minden: erős CPU, jó GPU, sok RAM és jó SSD, szép dizájn, LAN, RGB-világítás, sok port - minden ott volt a menün. Ugyanakkor sejtettük, hogy valahol az Acer mérnökeinek is trükkhöz kell folyamodniuk, és tekintve hogy a reális(abb) árazáshoz, valamint a 2 cm alatti vastagsághoz ragaszkodtak, a hűtéshez és fogyasztáshoz kellett komolyabban hozzányúlni.
A Helios Neo dizájnja nekünk tetszik, az előretolt zsanér nem zavaró, a vékony káva jól mutat, a kijelző pedig egyenesen csodás - tényleg minden tekintetben. Persze tükröződik, de miután az akkumulátoros üzemidő csapnivaló, várhatóan úgyis töltőre dugva, asztalon fogod hajtani. A portok elhelyezése, a kicsit vékonyra sikeredett hangzás, a csupán átlagos billentyűzet és touchpad megszokhatók, vagy megkerülhetők, az egyszerű szerelhetőségért pedig jár a piros pont az Acer mérnökeinek. A TDP-TGP keretet viszont nagyon szigorúan szűkre szabták, sajnos így ez a notebook inkább az eggyel kisebb RTX 50-es mobil GPU-k mezőnyében focizik, ahogy a CPU sem tudja magát igazán kifutni még akkor sem, ha a GPU éppen alszik.
Az Acer Predator Helios Neo 16S AI szép, dizájnos és vitathatatlanul játékra termett notebook, azonban az előnyös árért cserébe szerényebb teljesítménnyel kell beérned. A többi paramétert tekintve fájdalmas kompromisszum nincsen, a kijelző csodás, a RAM elegendő, az SSD gyors, a szükséges portok is mind megvannak, ráadásként pedig a gép könnyen bővíthető. Ha az Acer a hasonló kiépítésű, de nagyobb TDP-TGP keretű gamerlaptopokkal helyezte volna árban egy szintre ezt a modellt, akkor most fanyalognánk, de miután árban szépen aláment a konkurens modelleknek, ezért nem tudunk róla nagyon rosszat mondani, viszont még egyszer felhívjuk a figyelmedet arra, hogy ha ezt választod, akkor ne teljes értékű Core Ultra 9 + GeForce RTX 5070 Ti sebességet várj.