Hirdetés

Így tárolnak a profik - a nem hétköznapi SSD-k világa



|

Bár az SSD-k sokkal strapabíróbbak, mint a klasszikus merevlemezek, vannak olyan helyzetek, amikor rendkívül zord körülmények között is maximális megbízhatóság kell. Megmutatjuk, mire képesek ezek a különleges meghajtók.

Hirdetés

A Solid State Drive, vagyis félvezető-alapú adattárolási technológia jött és mindenkit meggyőzött. Az évek során rohamtempóban nőtt a sebesség, a kapacitása, no és a megbízhatósága is. Ma már el sem tudnánk képzelni egy modern asztali PC-t vagy laptopot úgy, hogy hagyományos, mágneses elven működő merevlemezről tölt be az operációs rendszer. Azonban ez csak az egyik olyan terület, ahol az SSD-k átütő sikert értek el. Az ipari, professzionális felhasználásban is hamar meghódította a technológia a szakértők szívét, azonban itt egészen más, sokkal szigorúbb feltételeknek kell megfelelnie egy SSD-nek, mint a végfelhasználók esetében. A Kingston kifejezetten erre a célra is kínál többféle ipari modellt, amelyek szó szerint embertelen körülmények között is olyan fokú teljesítményt és megbízhatóságot nyújtanak, ami becsületére válna bármilyen más adattárolónak. Hogy is néz ki egy ilyen ipari SSD, mik az elvárások és hol használják ezeket? Ezt mutatjuk be cikkünkben.

A külső nem árulkodik

Messziről jól felismerhető Kingston felirat, Kingston logó és a megszokott formátumok, 2,5" vagy M.2 - külsőre szinte semmiben sem különböznek a Kingston ipari SSD-i a végfelhasználóknak szánt modellektől. Ami feltűnő lehet talán, az a bármiféle dizájnelem hiánya (nem a gamereknek kell imponálni), valamint a kitalált becenevek, a könnyen megjegyezhető jelölések nélküli megnevezés. Egészen pontosan az egyes modellek neve egyben a formátumot, méretet és a kapcsolódás típusát is jelöli. Például a 2,5" SATA egy 2,5"-os méretű, SATA-s ipari SSD-t takar, az M.2 2280 TLC PCIe NVMe pedig egy M.2-es, 80 mm hosszúságú, PCIe-n kapcsolódó, TLC adatszervezésű modellt. A borítás alatt azonban nagyon sok minden másképp van, mint a normál SSD-knél.

Hőguta és fagyhalál - egyre megy

A Kingston ipari SSD-i nagyon szigorú szabályok mentén készülnek. Például a BOM (Bill of Material), vagyis az adott modell hajszálpontos összetétele a piacra dobást követően garantáltan nem változik. Ez a gyakran Locked/Fixed/Controlled BOM-nak nevezett eljárás azt jelenti, hogy az adott SSD minden egyes példánya pontosan ugyanarra lesz képes, hiszen mind a NAND flash chipek, mind a vezérlőchip változatlan marad, sőt, nem módosítanak a NYÁK-lapon sem a termék teljes életciklusa alatt. Sőt, nem csupán a hardver maga, a firmware sem változik, így kizárt annak az esélye, hogy a frissített SSD-k másképp viselkedjenek, mint a nem frissített változatok, illetve az sem fordulhat elő, hogy az új szoftverrel esetlegesen megjelenjen egy eddig nem létező hiba.

Ha a Kingston mégis úgy látja, bármit is változtatni kell a már megjelent SSD-modellek egyikén, akkor a PCN (Product Change Notification) rendszerét alkalmazza, vagyis a változtatást jó előre bejelenti, hogy a partnernek legyen ideje a saját BOM-listáját módosítani.

Hirdetés

Az SSD-k esetében a leejtés, hajlítás, ráülés ellen kevésbé kell védeni a meghajtót, ezek a balesetek nem életszerűek, viszont a rendellenesen alacsony, vagy éppen magas hőmérséklet igencsak gyakori. A Kingston ipari SSD-it úgy építették meg, hogy a megbízhatóság -40 és +85 Celsius fok között garantált (az i-Temp modellek esetében, máskülönben 0-70 Celsius fok közötti érték a garantált), sőt, a sebesség sem változik ezen széles értékhatárok között.

A támogatás is személyre szabottabb: a 3 éves termékgarancia mellett az ipari SSD-ket választó vásárlók direkt kapcsolatba léphetnek a regionális Kingston mérnöki csapattal, valamint ingyenes technikai segítséget is igénybe vehetnek. Itt támogatást kaphatnak abban is, hogy az adott felhasználáshoz mely SSD modell a legmegfelelőbb.

Minden felhasználásra akad egy változat

A Kingston ipari SSD-inek túlnyomó többsége a már bevált és bizonyított TLC (Triple Level Cell) adatrögzítési technológiát használja és a különböző modellek 1 TB-os kapacitásig érhetők el, kivéve egy típust, amely QLC technológiát használ, és 2 TB a kapacitás felső határa. A sebesség tekintetében SATA és NVMe technológiák közül választhatsz, sőt, mindkét változatot elérheted M.2-es formátumban is. Szintén fontos részlet, hogy az M.2 formátumból mindegyik, ma elterjedt méret elérhető a kínálatban a 2230-tól a 2280-ig (30, 42 vagy 80 mm hosszú NYÁK-lapok).

Feladatorientált felhasználás

Ahogy cikkünk elején is írtuk, ma már szinte minden területen alkalmaznak SSD-t. Ezek sokszor nem hagyományos PC-k, hanem például digitális információs táblák, oktatásban használt vizualizációs eszközök, POS-ok és kioszk terminálok, ipari robotok, üzleti számítógépek, felügyeleti és egyéb, digitális rögzítő berendezések, amelyeket munkába állítva nem cserélnek le vagy nem építenek át 1-2 évente. Ezeknél a felhasználásoknál gyakori, hogy a gépeknek nem egy jól temperált, pormentes irodában kell helytállniuk, ezért kritikusan fontos, hogy az adattároló is bírja a gyűrődést. Ezt nyújtják a Kingston ipari SSD-i.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.