2023 tavaszán mutatkozott be a Lenovo LOQ család. Ez a széria elsősorban a kezdő játékosokat célozza olyan eszközökkel, melyek nem jelentenek megterhelő kiadást. Tulajdonképpen belépő szintű Legionökként tekinthetünk rájuk, és már első ránézésre is egyértelmű a hasonlóság.
Casual gamer
Már a csomagoláson is érződik, hogy itt nem flancoltak, próbáltak tényleg költséghatékony megoldásokkal dolgozni, hogy ne kelljen feltörnünk a malacperselyt. A kasztni kifejezetten letisztult, még az előző generációhoz képest is visszacsavartak a gamer dizájból. Abszolút business casual külsővel van dolgunk: a matt szürke fedlapra csak egy apró Lenovo logó és egy csillogó LOQ felirat került. A gép teste kifejezetten vékonyka, nincsenek masszív szellőzőnyílások, sportos élek, világító vagy festett vonalak. Ha egy öltönyös üzleti meetingen előcsapjuk ezt a gépet, senki nem fogja megmondani, hogy 20 perce még Counter-Strike-ban osztottuk a fejeseket.
Bár oldalra egyáltalán nem kerültek szellőzők, alul kifejezetten masszív nyílásokat találunk, amiken keresztül be is látunk a gép testébe, még a billentyűzet világítása is átsejlik a rácsok között. A kijelző egy ujjal is könnyen felnyitható és 180 fokban átfordítható. A gép súlya 2,4 kilogramm, ami teljesen átlagosnak tekinthető ilyen méret mellett, még bőven belefér a mindennap hordozható kategóriába. Főleg úgy, hogy a Legion gépek hatalmas, több mint 300 wattos, szó szerint tégla méretű adapteréhez képest itt egy jóval visszafogottabb töltőt kell bedobni a táskába.
A billentyűzet egy az egyben az, amivel a Legion 5-ben is rendszeresen találkozunk, semmit nem kellett kivenni, összenyomni vagy lecserélni. A billentyűút megfelelően hosszú, játszani és gépelni is kényelmes a klaviatúrán. Egy fontos változás azért mégis van az előző évekhez képest: 2024-et írunk, mindent átjár a mesterséges intelligencia, így nyilvánvalóan már erre a gépre is került Copilot gomb, a jobb oldali Ctrl helyét vette át, így azonnal cseveghetünk az AI-jal.
A tapipad szokás szerint kicsit balra van tolva, a mérete megfelelő és a használata is kényelmes, de belépő szinten az üveg felületről nyilván le kell mondanunk, egyszerű műanyag érintőfelülettel van dolgunk. Érdemes még megemlíteni a bekapcsológombot, ami az egyszerű kör dizájn helyett ezúttal osztott világítást kapott, ami szerintem kifejezetten jól mutat, a színe pedig természetesen a teljesítménymód függvényében változik.
Olcsó =/= gyenge
A belépő szintű gépek esetén nem ritka, hogy a gyártók beáldozzák a kijelzőt a költségek oltárán, de szerencsére itt nem ez történt. A nálunk járt modellben egy 1920x1080 pixel felbontású, 144 Hz-es IPS panel kapott helyet, ami 300 nites fényerővel és 100%-os sRGB színtérlefedettséggel dolgozik. Láttunk már ezeknél az oldalsó káváknál vékonyabbakat, ahogy azt is egyértelmű a masszív alsó sáv láttán, hogy ha nagyon akartak volna, egy 16:10-es panelt is elbírt volna ez a kasztni, de a mérnökök a tradicionális, 16:9-es képarány mellett döntöttek: a legtöbb gamer egyébként is ezt szereti, és értelemszerűen a hardver limitációira is oda kellett figyelni.
Jó, azért annyira nem gyenge az a vas, ami ebbe a gépbe került, sőt: a motorháztető alatt egy Intel® Core™ i7- 13650HX Processor dolgozik, 14 maggal, 20 szállal és 4,9 GHz boost órajellel. Emellé kapunk egy Nvidia GeForce RTX 4050-et 105W TDP-vel, 16 GB RAM-ot ami 4800 MHz-en ketyeg, valamint egy 1 TB-os NVMe SSD-t. A RAM két foglalaton bővíthető akár 64 GB-ig, és NVMe SSD foglalatból is kettő áll rendelkezésre, ha valakinek nem lenne elegendő ez a tárhely.
Játékra született
Felmerül a kérdés, hogy 2024-ben nem kevés-e a Full HD felbontás egy gamer laptopban. 15-16 colon szerintem még bőven elegendő ez a pixelsűrűség, az RTX 4050 pedig egyébként sem az a szörnyeteg, amivel a legújabb AAA címeket maxra húzott sugárkövetéssel pörgeti majd az ember. Ezen a gépen a vásárlók jelentős része elsősorban olyan e-sport címeket fog pörgetni mint a Rocket League, a Counter-Strike, a Valorant, a League of Legends, a Fortnite vagy a Call of Duty, ahol a képkockaszám az isten, ezt pedig Full HD-ben tudjuk kimaxolni.
Az RTX 40-es kártyának köszönhetően pedig rengeteg olyan extrát megkapunk, ami a nyers erőn felül is sokat segít a teljesítményen. A legújabb DLSS-ben már nemcsak a felskálázással, hanem a képkockagenerálással is számolhatunk, így a legújabb játékokban sem kell minimum alá csavarni a beállításokat, az ősszel megjelenő címekkel is kényelmesen fogunk tudni játszani. Természetesen a panel G-Sync kompatibilis.
Ha már játékok meg e-sport, érdemes vetni egy pillantást a Lenovo Vantage alkalmazásra, ahol rengeteg beállítást szabhatunk testre ezúttal is. A billentyűzet világításának beállításait ezúttal nem érdemes itt keresni, RGB helyett ugyanis egyszerű fehér háttérvilágítást kapunk, de ennek a fényereje több szinten állítható azért. Bekerült viszont egy extra checkbox a termál módokhoz, így kiegyensúlyozott módban segítségül hívhatjuk a Lenovo AI Engine+-t, ami automatikusan felismeri, ha elindítunk egy játékot, és magasabb fokozatba kapcsolja a procit és a grafikus gyorsítót. Itt találunk egy e-sport menüpontot is, ahol kiírathatjuk a képkockaszámot, valamint bekapcsolhatunk egy célkeresztet a képernyő közepére, ami bizonyos játékokban segíthet a célzásban.
A gép, amit mindehova magaddal akarsz vinni
Portok tekintetében is valamivel visszafogottabb a kínálat, mint amihez a Legion gépek esetén szokhattunk. Jobb oldalt található egy USB 3.2 Type-C, ami nem Thunderbolt kompatibilis, de monitort köthetünk rá, és legfeljebb 140 wattal a gépet is tudja tölteni. Van itt továbbá egy 3,5 mm-es kombó jack, a szokásos webkamera kapcsoló, valamint egy USB 3.2 Type-A port. Hátul további két USB portot, egy HDMI 2.1-es csatlakozót, egy Ethernet csatlakozót, valamit a töltő csatlakozóját találjuk. A ház bal oldalára egyetlen port sem került.
A 170 W-os töltővel egy óra alatt maxra tölthetjük a laptopot, ami szép teljesítmény. Még szebb lenne, ha nem csak egy 60 wh-s akkumulátor került volna a gépházba, ami egy töltéssel 4-5 órányi üzemidőt kínál. Persze ezért az árért nem lehet mindent is, ez pedig egyértelműen egy gamer gép, játszani pedig úgyis egy konnektor közelében fogunk. Ha esetleg mégis bajba kerülnénk, a Super Rapid Charge technológiának köszönhetően 10 perc alatt 40%-ot tölthetünk az aksiba.
Hasonlóképp nem fogunk ódákat zengeni a 2x2 wattos hangszórókról sem, amik teljesen nélkülözik a basszust, de a helyzet itt is ugyanaz: egy youtube videónál nem fog zavarni, játszani meg egyébként is fejhallgatóval fogsz. A webkamera a kijelző fölötti kávában kapott helyet, modelltől függően akár 1080p-s is lehet. Nálunk 720p-s, de abszolút élhető, és a mikrofon hangzására sem lehet panaszunk.
Konfigurációtól függően a Lenovo LOQ 15IRX9 hazai kiskereskedelmi forgalomban 500 ezer forint környékén kapható. Ezért az árért kapunk egy letisztult, masszív gépházat, benne pedig egy megbízható hardvert, ami tökéletesen kiszolgálja majd azokat, akik most ismerkednek a gaminggel, vagy elsősorban az e-sport címekkel szeretnek játszani. Egy sallangoktól mentes gamer laptop lett a LOQ 15, amivel kapcsolatban nincs hiányérzetünk.
Ha többet akartok tudni a gépről, kattintsatok ide!