Eljött a kicsit ijesztő kvantum AI kora és ha hihetünk a Mothnak, ez a technológia már nem elvenni akar a művészektől, hanem visszaadni nekik az irányítást. A cég új dala, a Recurse, amit ILĀ készített a saját hangmintáival és a Moth Archaeo nevű platformjával, egy egészen új kreatív munkafolyamatot mutat be, amiben a kvantumszámítógép, az AI és az emberi együtt működik.
A kulcsszó itt a Quantum Reservoir Computing, ami tényleg egy olyan gépi tanulási modell, ami kvantumszámítógépek kaotikus rendszereinek viselkedését használja fel a mintázatfelismeréshez. Az Archaeo ennek segítségével azonosította ILĀ egyedi zenei stílusának jegyeit, majd ehhez javasolt basszust, dobot és egyéb hangszereket, viszont a döntés, hogy mi kerül bele a dalba, teljesen a művésznő kezében maradt.
Ha nagyon kíváncsiak vagytok, akkor élőben is hallgathatjátok, hogy épp aktuálisan mi pattan ki ILĀ fejéből.
Ez szöges ellentétben áll azokkal a generatív AI-kkal, amelyek több millió hanganyagot túrnak végig a netről, gyakran engedély nélkül, majd teljes dalokat köpnek ki egy promptból. A Moth azt állítja, hogy ezzel a megközelítéssel emberibb zenét lehet alkotni, nem végtelenül steril hanganyagokat. Ha a vízió bejön, akkor ez nem csak a zenére lehet hatással, hanem a játékfejlesztésre, vizuális művészetekre és akár a narratív tartalmakra is, ahol számít a személyes stílus és az önkifejezés.