Eltussolás. Ez a szó visszhangzik most a férfiak önmegerősítésére építő konzervatív szubkultúrákban, a manosphere legkülönbözőbb sarkaiban, miután a Trump-adminisztráció nyilvánosságra hozta az úgynevezett Epstein-aktákat, és hivatalosan lezártnak nyilvánította az ügyet.
A reakció gyors és dühös volt. Azok a hagyományos konzervatívok, férfiasságot zászlóra tűző influenszerek és alfahím podcast-harcosok, akik a 2024-es kampányban Trump leghangosabb támogatói voltak, most árulással vádolják az elnököt. Az a digitális koalíció, amely korábban a férfias rend utolsó bástyájaként ünnepelte Trumpot a liberális káosz ellenében, most szembefordult vele - és a haragjuk középpontjában a Jeffrey Epstein-ügy áll.
Július 7-én az igazságügyi minisztérium, Pam Bondi igazságügyi miniszter vezetésével, közzétette a régóta várt Epstein-jelentést. A dokumentum szerint Epstein nem gyilkosság áldozata lett, nincs "ügyféllista", és egyetlen prominens szereplő ellen sem emelnek vádat. Ezzel az állásfoglalással lényegében véget vetettek azoknak az összeesküvés-elméleteknek, amelyek évek óta meghatározták a radikális jobboldal narratíváját - és amelyek központi elemévé váltak a globális elit elleni gyűlöletnek.
Matt Walsh, az egyik legismertebb amerikai tradkon influenszer, szinte azonnal visszatért közösségi médiás szünetéből, hogy haragos posztok sorozatával támadja az adminisztrációt.
"Most tértem vissza a szabadságomról, hogy megtudjam: Epstein valójában nem volt nemzetközi gyermekkereskedő?"
- írta július 12-én az X-en. Bejegyzései gyorsan virálissá váltak, és szinte mindegyik azzal vádolja az elnöki adminisztrációt, hogy gázlángozza, manipulálja a saját táborát, miközben széttépi azt a morális keresztesháborút, amit korábban maga is támogatott.
"Pam Bondi influenszereket hívott meg a Fehér Házba, és átnyújtott nekik óriási dossziékat, amiken az állt: 'Epstein Files'. Ha ezek nem léteznek, miért csináltak belőle ekkora show-t?"
- tette fel a kérdést Walsh, aki posztjai felét most már kizárólag az Epstein-botrány új szakaszának szenteli.
De nincs egyedül. Tucker Carlson ennél is keményebb: egyenesen azzal vádolta Bondi minisztériumát, hogy "eltussolja Epstein bűneit és a gyilkosságot". Charlie Kirk óvatosabban fogalmazott, de támogatásáról biztosította Dan Bonginót, az FBI helyettes igazgatóját, aki egyes hírek szerint fontolgatja a lemondását a jelentés miatt. Bongino maga is az Epstein-összeesküvés egyik legismertebb hirdetője volt, mielőtt bekerült volna az adminisztrációba.
Jack Posobiec keserű humorral kommentálta a helyzetet:
"Sorolj fel dolgokat, amikben jobban bízol, mint abban, hogy Epsteinnek nem voltak ügyfelei." Ugyanakkor egyértelművé tette: "Addig nem nyugszom, amíg nem tartunk egy Jan. 6 bizottsághoz hasonló meghallgatássorozatot az Epstein-aktákról."
James O'Keefe, a rejtett kamerás videókról ismertté vált jobboldali aktivista, a jelentésben található rengeteg kitakarást kritizálta:
"Két lehetőség van. 1) Tényleg nincs több az Epstein-sztoriban. 2) Eltussolják."
Ez a szakadás túlmutat Epstein személyén. A konzervatív jobboldal digitális ökoszisztémájában az ügy szimbólum volt - az elit érinthetetlenségének, az igazságszolgáltatás romlottságának, a mélyállam valóságának jelképe. Most úgy érzik, ezt a fegyvert vették ki a kezükből, és ráadásul azok, akikben eddig bíztak.
Trump paradoxon elé került. A hatalomba vezető útját düh, sérelmek és összeesküvés-elméletek kövezték ki. Most viszont, hatalomban lévőként, könnyen azzá válhat, amit korábban maga is támadott: a rendszer emberévé. A manosphere, amely korábban vakon követte, ma már saját elveket, prioritásokat és ellenségeket gyárt, és Trump is közéjük kerülhet. Miközben Trump arra szólítja fel híveit, hogy "lépjenek tovább" és ünnepeljék Pam Bondit, a digitális jobboldal egy része megtagadja az engedelmességet.