A film grain az a kis titkos összetevő, amitől a mozi úgy néz ki, mint a mozi. A mozivászon vibráló apró pöttyök olyan mélységet és textúrát adnak a képnek, amit digitálisan nagyon nehéz hitelesen visszaadni.
A Netflix most bejelentette, hogy talált rá egy jobb módszert, amivel nemcsak szebbek lesznek a filmjeik, hanem stabilabb is a lejátszás és kevesebbszer dob majd hibát a pufferelés is. Az új technológiát március óta folyamatosan vezetik be világszerte és már több helyen elérhető is.
A digitális kamerákkal forgatott filmek gyakran túl sterilnek és tökéletesnek tűnnek, míg a régi, analóg filmek digitalizált változatainál sokszor elveszik ez a természetes szemcsézettség. Ez főleg a streamingnél jelent gondot, ahol a képminőség gyakran a tömörítés áldozatául esik, ami letisztítja a szemcséket is a képről.
Ezen változtat most a Netflix egy úgynevezett AV1 Film Grain Synthesis, vagyis FGS technológiával. A megoldás lényege, hogy a rendszer elemzi az eredeti videót, és külön vizsgálja a kép szemcsézettségét. Ehhez először egy zajmentesített verziót készítenek, majd a kettőt összehasonlítva megállapítják, pontosan milyen a film eredeti szemcsézete. Ezután jelenetenként, a fényviszonyok és a színek függvényében arányosan visszateszik a szemcséket a tömörített, letisztított képre, mégpedig úgy, hogy a fájlméret közben nem nő.
A TechBlog cikkében nagyon részletesen belemennek a technológia részleteibe, úgyhogy ha kíváncsiak vagytok rá, akkor mindenképpen ajánlott elolvasni.