A Trump-kormányzat bejelentette, hogy megszüntetné az Egyesült Államok egyik legismertebb energiahatékonysági programját, az Energy Start, amely több mint három évtizede segíti az amerikaiakat az energiatakarékos készülékek kiválasztásában. A döntést először a Washington Post hozta nyilvánosságra, és egy környezetvédelmi hivatalon (EPA) belüli tájékoztatón jelentették be, amely során az Office of Atmospheric Protection részleget is bezárták.
Az Energy Star programot még 1992-ben indította el az első Bush-adminisztráció, és azóta vált az energiatakarékosság szimbólumává az ikonikus sárga címkéivel, amelyeket a háztartási gépeken találunk. A program célja tanúsítvánnyal ellátni az energiahatékony termékeket, valamint az, hogy segítsen a fogyasztóknak adókedvezmények formájában is pénzt megtakarítani.
A rendelkezésre álló adatok szerint az Energy Star több mint 500 milliárd dollár energiaköltséget spórolt meg az amerikai fogyasztóknak az elmúlt 33 évben. Az EPA becslése alapján egy átlagos amerikai háztartás évente nagyjából 450 dollárral kevesebbet költ, amennyiben Energy Star minősítésű eszközöket használ.
Paula Glover, az Alliance to Save Energy nonprofit koalíció elnöke a CNN-nek nyilatkozva így reagált a döntésre:
"Az Energy Star megszüntetése teljes ellentmondásban áll az adminisztráció azon ígéretével, hogy csökkenteni kívánják a háztartások energiaköltségeit. Évente mindössze 32 millió dollárba kerül a program működtetése, cserébe évi 40 milliárd dollárt takarít meg az amerikai családoknak. Ez azt jelenti, hogy minden egyes befektetett szövetségi dollár 350 dolláros megtakarítást eredményez."
Bár a kormányzat nem közölte, mikortól szüntetné meg a programot, és mikor tűnnének el az Energy Star címkék a boltok polcairól, fontos megjegyezni, hogy a program törvényhozási jóváhagyás nélkül nem szüntethető meg, ehhez a Kongresszus döntésére lenne szükség. Mindazonáltal nem ez lenne az első alkalom Trump részéről, hogy rendelettel kerüli meg meg törvényhozást.