Hirdetés

Atomerőművel felszerelt holdbázist építene Oroszország és Kína



|

Az építkezés a tervek szerint 2030 és 2035 között zajlik majd.

Hirdetés

Oroszország és Kína megállapodást írt alá egy nukleáris erőmű Holdra telepítéséről, amely az általuk közösen vezetett Nemzetközi Holdkutató Állomást (ILRS) látja majd el energiával. A két ország 2036-ra tervezi befejezni a reaktor felépítését - derül ki a május 8-án aláírt együttműködési nyilatkozatból. A lépés különösen jelentős annak fényében, hogy az Egyesült Államok friss költségvetési javaslata elkaszálná a NASA saját holdkörüli űrállomásának terveit.

A Roszkoszmosz vezetője, Jurij Boriszov egy 2024-es interjúban elmondta, hogy a holdi nukleáris erőművet emberek jelenléte nélkül tervezik felépíteni, és a szükséges technológia már szinte teljesen készen áll. Az ILRS célja, hogy hosszú távú ember nélküli kutatásokat folytasson, miközben felkészülnek az emberi jelenlét lehetőségére is. Az új kutatóbázis a Hold déli pólusán épülne ki, és eddig 17 ország jelezte részvételi szándékát a projektben, köztük Egyiptom, Pakisztán, Venezuela, Thaiföld és Dél-Afrika.

Hirdetés

A holdállomás első lépéseit Kína 2028-ban indítja el a Csang'e-8 küldetéssel, amely először juttat majd kínai űrhajóst a Hold felszínére. A teljes bázis infrastrukturális elemeit 2030 és 2035 között építik meg öt szupernehéz hordozórakétával. A későbbiekben a bázist kiegészítik egy Hold körüli űrállomással, valamint a Hold egyenlítőjénél és túloldalán található modulokkal is. Ezek az elemek együttesen készítik elő a távlati célt: egy Marsra irányuló, ember részvételével kivitelezett küldetés hátterének megteremtését 2050-re.

Kína ambíciói egyre látványosabbak az űrkutatás terén: az ország 2013 óta folyamatosan jelen van a Holdon, rovereik több küldetést is teljesítettek a Hold és a Mars felszínén, mintákat gyűjtöttek és feltérképezték az égitestet. A kínai ILRS-program riválisa az amerikai Artemis-program, amely viszont halasztásokkal küzd. Az Artemis III küldetés - amely során amerikai űrhajósok térnének vissza a Holdra több mint 50 év után - leghamarabb 2027-ben indulhat el. Ezzel párhuzamosan azonban kérdésessé vált a NASA Gateway nevű holdkörüli állomásának jövője, mivel a 2026-os költségvetési tervezet ennek törlését javasolja.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.