Oroszország és Kína megállapodást írt alá egy nukleáris erőmű Holdra telepítéséről, amely az általuk közösen vezetett Nemzetközi Holdkutató Állomást (ILRS) látja majd el energiával. A két ország 2036-ra tervezi befejezni a reaktor felépítését - derül ki a május 8-án aláírt együttműködési nyilatkozatból. A lépés különösen jelentős annak fényében, hogy az Egyesült Államok friss költségvetési javaslata elkaszálná a NASA saját holdkörüli űrállomásának terveit.
A Roszkoszmosz vezetője, Jurij Boriszov egy 2024-es interjúban elmondta, hogy a holdi nukleáris erőművet emberek jelenléte nélkül tervezik felépíteni, és a szükséges technológia már szinte teljesen készen áll. Az ILRS célja, hogy hosszú távú ember nélküli kutatásokat folytasson, miközben felkészülnek az emberi jelenlét lehetőségére is. Az új kutatóbázis a Hold déli pólusán épülne ki, és eddig 17 ország jelezte részvételi szándékát a projektben, köztük Egyiptom, Pakisztán, Venezuela, Thaiföld és Dél-Afrika.
A holdállomás első lépéseit Kína 2028-ban indítja el a Csang'e-8 küldetéssel, amely először juttat majd kínai űrhajóst a Hold felszínére. A teljes bázis infrastrukturális elemeit 2030 és 2035 között építik meg öt szupernehéz hordozórakétával. A későbbiekben a bázist kiegészítik egy Hold körüli űrállomással, valamint a Hold egyenlítőjénél és túloldalán található modulokkal is. Ezek az elemek együttesen készítik elő a távlati célt: egy Marsra irányuló, ember részvételével kivitelezett küldetés hátterének megteremtését 2050-re.
Kína ambíciói egyre látványosabbak az űrkutatás terén: az ország 2013 óta folyamatosan jelen van a Holdon, rovereik több küldetést is teljesítettek a Hold és a Mars felszínén, mintákat gyűjtöttek és feltérképezték az égitestet. A kínai ILRS-program riválisa az amerikai Artemis-program, amely viszont halasztásokkal küzd. Az Artemis III küldetés - amely során amerikai űrhajósok térnének vissza a Holdra több mint 50 év után - leghamarabb 2027-ben indulhat el. Ezzel párhuzamosan azonban kérdésessé vált a NASA Gateway nevű holdkörüli állomásának jövője, mivel a 2026-os költségvetési tervezet ennek törlését javasolja.