Minden nagyobb gyártástechnológiai áttörés előtt felerősödnek azok a nézetek, miszerint elértük a fizikai határát a chipgyártásnak, ennél fejlettebbet már tényleg csak az UFO-k, de inkább még ők sem tudnak készíteni. Pontosan ez a helyzet a TSMC jelenlegi, 2 nm-es technológiájánál is - annyira fejlett, hogy jobbat el sem tudnak képzelni. Mármint a hitetlenek. Mert az IBM kutatói nem csupán elképzelték, meg is alkották a 0,7 nm-es, szubatomi chipgyártási technológiát!
Az IBM hivatalosan is bemutatta a világ első szub 1 nanométeres, egészen pontosan 0,7 nm-es (7 angströmös) chiptechnológiáját. A trükk, amit a mérnökök alkalmaztak a "nanostack" névre keresztelt, valódi 3D-s architektúra. Itt a tranzisztorrétegeket nem egymás mellé, hanem függőlegesen, eltolva pakolják egymásra rétegezve. Így egy körömnyi felületre közel 100 milliárd tranzisztort préselnek be, megduplázva a korábbi sűrűséget.
A gyártástechnológia a korábbi 2 nm-es node-hoz képest 50%-os teljesítménynövekedést vagy 70%-os energiamegtakarítást ígér. Ami a szakmának még fontosabb eredmény, pláne most, a RAM-krízis kellős közepén, hogy az SRAM skálázódását is sikerült 40%-kal javítaniuk, ami az AI-szerverek csillapíthatatlan memóriaéhségére lehet némi gyógyír. Persze nem most azonnal, majd csak évek múlva, amikor sikerül a 0,7 nm-es gyártástechnológiát beépíteni a tömeggyártásba.