RAMageddon, RAM-krízis, RAMpokalipszis - sok neve van már a félvezetők piacán jelentkező drágulásnak és hiánynak, de mind abszolút negatív. A legújabb előrejelzések szerint, ami az ipar nagy szereplőitől érkezett, az AI-őrület miatti chiphiány még sokáig velünk lesz, és minden, de minden eszközt érinteni fog. Vagyis ha szeretnél 1-2 év múlva PC-t fejleszteni, vagy megvennéd majd az új játékkonzol egyikét, jobb, ha már ma elkezdesz gyűjteni rá.
A memóriaárak drasztikus növekedése és az ellátási láncok akadozása miatt többek között már az Apple, a Microsoft és a Valve is áremelésre kényszerült. Ha azt hitted, ez csak átmeneti megingás, nagyon rossz hírünk van. Sanjay Mehrotra, a piacvezető Micron chipgyártó cég vezérigazgatója a Q3-as pénzügyi jelentésben közölte, hogy az AI-adatközpontok brutális memóriaéhsége miatt a szűkös piaci keresztmetszet legkorábban 2027 után enyhülhet.
Bár 2028-ban a gyártókapacitás fokozatos javulását várják, jelenleg nem látni, mikor éri utol a kínálat a szárnyaló keresletet. Ez pedig nem jelenti azt, hogy 2028 elején majd bezuhannak az árak a 2025-ös szintre vagy az alá, csupán némi korrekcióban lehet reménykedni.
A hardvergyártók kiszolgáltatottak: a Valve mérnökei elismerték, kénytelenek elfogadni a drasztikusan megnövekedett árakat, különben nem kapnak komponenst. Ez a tartós drágulás közvetlenül veszélyezteti a következő konzolgenerációt, így a PS6 és az Xbox Project Helix alapmodelljei akár az 1000 dolláros határt is átléphetik, hacsak nem határoznak úgy a Sony-nál és/vagy a Microsoftnál, hogy 2030-ra vagy későbbre halasztják a konzolos generációváltást.