Hirdetés

Elon Musk szerint nem a Tesla önvezető rendszere okozta a halálos balesetet



|

A texasi tragédia miatt pert indított az áldozat családja, de természetesen Elon Musk nem ért velük egyet.

Hirdetés

Újabb súlyos ügy miatt került célkeresztbe a Tesla vezetéstámogató rendszere. A texasi Katy városában június 19-én egy Tesla Model 3 nagy sebességgel letért az útról, majd egy családi házba csapódott. A balesetben meghalt a 76 éves Martha Avila, aki a házban tartózkodott, amikor az autó áttörte az épület falát. Az áldozat lánya, Jennifer Barbour és férje, Justin Barbour most pert indítottak Tesla és a sofőr, Michael Butler ellen.

A keresetben több mint 1 millió dolláros kártérítést követelnek, és azt állítják, hogy a baleset idején a Tesla Autopilot vagy Full Self-Driving rendszere használatban lehetett. A sofőr a hatóságoknak korábban azt mondta, hogy az automatizált vezetéstámogató funkció be volt kapcsolva, amikor elveszítette az irányítást az autó felett.

A Tesla ezt vitatja. Elon Musk az X-en azt írta, hogy szerinte a Full Self-Driving nem lehetett a baleset oka, mert a rendszer lakóövezeti utcákon lassan halad, ez viszont nagy sebességű ütközés volt. A cég AI-szoftverekért felelős vezetője, Ashok Elluswamy ennél konkrétabban fogalmazott: állítása szerint a sofőr teljesen lenyomta a gázpedált, ezzel felülírta az önvezető rendszert, az autó pedig 73 mérföld/órás sebességet ért el az ütközésnél (116 Km/h) .

A család ügyvédei másképp látják a történteket. A keresetben két lehetséges hibát említenek. Az egyik a hirtelen, nem szándékos gyorsulás, amely szerintük olyan ismert probléma, amelyet a Tesla nem kezelt megfelelően. A másik állítás szerint a Tesla bizonyos akadályfelismerő hardverek elhagyásával veszélyesebbé tehette az autókat, és a rendszer nem érzékelte megfelelően az utca végén álló házat. A hatósági vizsgálat még tart, a helyi rendőrség pedig korábban azt jelezte, hogy nem talált egyértelmű mechanikai meghibásodásra utaló bizonyítékot. A sofőrről azt közölték, hogy nem volt ittas, és együttműködik a hatóságokkal.

Hirdetés

Az ügyet az amerikai közlekedésbiztonsági hatóságok is vizsgálják. Az NHTSA már eljárást indított, majd az NTSB is bejelentette, hogy vizsgálja a balesetet. Ez különösen fontos lehet, mert a Tesla Autopilot és Full Self-Driving rendszereit az elmúlt években több súlyos baleset kapcsán is vizsgálták, főleg olyan esetekben, amikor az autók álló járműveket vagy akadályokat nem érzékeltek megfelelően. A család azt is követeli, hogy a Tesla őrizze meg (és igény esetén adja át a hatóságoknak) az autót, annak minden alkatrészét, a fedélzeti adatokat, a kamerafelvételeket, a szenzoradatokat, valamint az Autopilot és FSD rendszerek naplóit. Ezek döntő szerepet játszhatnak abban, hogy kiderüljön, pontosan mi történt a baleset előtti másodpercekben.

A tragédia azért is kapott nagy figyelmet, mert a Tesla rendszereit a cég évek óta nagyon magabiztosan kommunikálja, miközben azok továbbra sem teszik teljesen önvezetővé az autókat. A vállalat is azt írja elő, hogy a sofőrnek végig figyelnie kell és készen kell állnia a beavatkozásra. A mostani per egyik legfontosabb kérdése az lesz, hogy a balesetben milyen szerepe volt a sofőrnek, milyen szerepe lehetett a vezetéstámogató rendszernek, és a Tesla megfelelően kezelte-e a lehetséges kockázatokat.

Martha Avila családja szerint nemcsak kártérítést akarnak, hanem válaszokat is. A per és a hatósági vizsgálatok dönthetik el, hogy a halálos baleset emberi hiba, technikai probléma, hibás tervezés vagy ezek valamilyen együttese miatt történt.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.