Tavaly, 2024-ben egészen váratlant húzott a Fractal Design, akit itthon is PC-s házairól, hűtéseiről, tápegységeiről ismernek a legtöbben - bemutatott egy fejhallgatót, pontosabban headsetet. A helyzetet bonyolította, hogy bár már a 2024 júniusi bemutatón is véglegesnek tűnt a termék, végül egy teljes évet várt vele a cég, információink szerint addig tökéletesítgették, fejlesztették még egy kicsit. Most viszont végre megjelent, mi pedig leteszteltük, hogy milyen is az, amikor a gamerek számára fontos funkciókat nem egy piros-fekete, RGB-vel telepakolt fülesbe gyúrják bele, hanem egy Hi-Fi fejhallgatónak tűnő, elegáns fejrevalóként tálalják.
Visszafogott külső egyedi megoldásokkal
Kétféle, sötét és világos (leginkább fekete és fehér) színben jelent meg a Fractal Design Scape headsete a piacon, és rögtön a felsőbb régiót célozza 75 ezer forintos árával. Ezért a pénzért egy szokatlanul nehéz, de nagyon igényesen dizájnolt dobozban kapod meg a fülesedet, aminek a kicsomagolása már önmagában egy élmény a sok figyelmességnek és átgondolt tervezésnek hála. A dobozban egy dokkolóállomást és a fejhallgatót találod, valamint egy, a dokkoló színével azonos Type-A-Type-C kábelt.
A Scape vezetékmentes fejhallgató, egypántos kialakítású, a kagylók fül körüli párnával fekszenek fel a fejre. A párnák a kagylókon és a pánt alján is textil borításúak és memóriahabos szivaccsal lettek kitömve. A keret és a mechanikus részek karcálló fémből készültek, de a fülkagylók és a pánt felső borítása sima felületű, kellemes tapintású műanyag.
A minimálisan, néhány fokban oldalra hajlítható két fülkagylóban 40 mm-es driverek dolgoznak, a kereteken pedig többféle csatlakozót és gombot is találsz. A mikrofon lecsatolható a bal kagylóból, és fel is hajtható, ekkor automatikusan némítod is a mikrofont. Ha lehajtod, rögtön aktiválódik és a szád elé is hajlíthatod, de ha éppen úgy adódik, felhajtás nélkül is tudod némítani a hátsó gomb segítségével. Ha ez a fajta mikrofonmegoldás éppen nem lenne kényelmes, vagy nem nézne ki jól, beépített mikrofont is használhatsz, amit szintén tudsz némítani és engedélyezni a fülkagylón található gombbal.
Szintén a bal kagylón találsz egy tekerhető és megnyomható fém gombot. Ez roppant előnyös, mert könnyedén és gyorsan kitapintható anélkül, hogy a fülest le kellene venned, és pillanatok alatt tudod a hangerőt szabályozni vele, vagy megállítani például a videólejátszást.
Bár elsőre és másodikra sem látszik egyértelműen, hogy ez egy gamerheadset, vannak az ebben a kategóriában kedvelt szolgáltatásai is. Ilyen például a 6-6 programozható LED-ből álló rejtett világítás, ami a kagylók alsó élét világítja meg. Ez nem a szokványos megoldás, ám éppen a rejtett mivolta miatt nagyon jól mutat, miközben nem bazári módon hivalkodó. Amúgy praktikussági szempontjai is vannak - amennyiben egyszer megnyomod a bekapcsológombot, felvillannak a LED-ek és megmutatják a headset töltöttségét. Szintén itt a bal oldalon találod az üzemmódváltó kapcsolót is. Aki szeretné központilag intézni a perifériáinak, komponenseinek világítását, annak jó hír, hogy a Scape is kompatibilis a Windows Dynamic Lighting szabvánnyal, vagyis egyenesen a Gépházból kezelheted fényeffekteket.
A jobb oldalon amúgy a világítást is kapcsolhatod, valamint háromféle, előre programozott hangzáskép közül is választhatsz. Hogy éppen melyik az aktív, arról egy apró hármas LED-sor ad visszajelzést.
A Scape-en jack csatlakozó nincsen, vagyis analóg forráshoz nem tudod közvetlenül hozzákapcsolni, viszont Type-C USB-n tudod használni kábellel is. Ám nem erre találták ki a headsetet, hanem vezeték nélküli használatra, ami történhet a saját 2,4 GHz-es rádiós megoldásával, vagy Bluetooth 5.3-on is.
Előbbi esetén még arra a figyelmességre is futotta a tervezőknek, hogy nem kell külön egy töltőhely a dokkolónak és egy Type-A USB a vevőnek (ami azonban nem nano méretű), a vevőegység a dokkoló alján kialakított helyre csatlakozik, itt látja el feladatát. A saját rádiós kapcsolatnál 24 bit/96 kHz mintavételezés mellett LC3+ kodeket használ a Scape, ami garantálja a kiváló hangminőséget. Bluetooth-on több eszközt is tudsz csatlakoztatni, az üzemmódok között pedig egyszerűen, a bal oldali gombbal tudsz váltani.
A dokkoló nem csatlakozik kábelesen a füleshez, amint lerakod a Scape-et, vezeték nélkül, a kagylókba rejtett mágneses tekercsek segítségével indul meg a töltés. A gyári adatok szerint egy töltéssel a 40 órás üzemidő sem jelent problémát, ami azért világítással 24 órára csökken és az egész függ a hangerőtől is. A töltési idő kevesebb mint 3 óra, viszont 15 perc alatt kb. 4 órányi használatra elegendő töltöttséget érhetsz el.
Szoftveres oldalról is egészen különleges a Scape, ugyanis ha a támogatási oldalát nézed, nem kapsz hozzá szoftvert. Ehelyett egy online weboldalt kell betöltened bármely böngésződbe, ezen a lapon keresztül tudod beállítani a hangzást, a világítási effekteket, frissítheted a firmware-t és aktiválhatod a Windows Dynamic Lightingot (WDL), valamint a mikrofon zajszűrését. Utóbbinál egy csúszkával még azt is megadhatod, hogy a saját hangodból mennyit halljál vissza a fülesben - praktikus funkció. A beállításokat profilfájlba elmentheted gépedre, a hangszínszabályzóval létrehozott hangzást pedig egyrészt a headset fedélzeti memóriájának egyik profiljába töltheted fel (három áll rendelkezésre), továbbá egy kódot is kapsz, amit továbbadhatsz már Scape felhasználónak, aki ezt bemásolva pontosan a te EQ-beállításaidat kapja meg (persze a dolog visszafelé is működik).
Ez a webalapú megoldás igen furcsa, de a teszt során kiderült, hogy nagyszerűen működik. Persze lehet, hogy nem mindenkinek nyeri el a tetszését, ezért a Beállítás lapon a Fractal Design - figyelmesen - offline is használható windowsos segédprogramot is elérhetővé tett. Ennek funkcionalitása megegyezik a webes felületével, azonban a firmware-frissítés itt nem lehetséges.
Csend legyen!
A Fractal Design Scape aktív zajszűrést, zajelnyomást nem kínál, ami egyesek számára csalódást keltő lehet, de hozzá kell tennünk, hogy alapvetően otthoni, irodai használatra tervezték ezt a headsetet, nem utcai viseletre. A kialakítás azonban zárt, ami a kiszűrődő hangokat minimalizálja, a párnák nyújtotta passzív zajszűrés pedig egészen jó, méghozzá úgy, hogy közben a füled nem izzad bele a kagylókba. A masszív pánt épp kellő erővel nyomja a fejed két oldalához a kagylókat, vagyis a Scape hosszútávú viselete is kényelmes.
A mindennapos kényelmet és egyszerű használatot rengeteg figyelmes, és jól átgondolt funkcióval segíti a Scape: a gombok ideális helyeken találhatók, a mikrofon könnyen használható, a világítás vagány extra és az olyan apróságok is tetszeni fognak, mint például a gombnyomásra megjelenő töltöttség, vagy a villámgyorsan, dedikált gombbal változtatható hangzás.
A dokkoló még ebben az árszegmensben is extra hozzáadott érték, az pedig még jobb hír, hogy sikerült jól megoldani ezt. Az állvány ugyanis nem csupán a kulturált elhelyezést segíti az asztalodon, hanem rögtön tölti is a fülest, és ehhez semmiféle kábellel nem kell bajlódnod. A vevőegységnek sem kell extra USB-t vadászni, amikor pedig a helyére tennéd a Scape-et, a rejtett mágnesek segítenek pontosan illeszteni azt a dokkolóba.
Ennyi különc és prémium funkció mellett természetesen azért mégiscsak az a legfontosabb, hogy milyen a Scape hangzása. Aki a kinézet alapján natúr hi-fi hangzást várt, csalódni fog: egy egyszerű és viszonylag olcsó, de nem a PC-s világból érkező Sennheiser HD 569-cel összehasonlítva azonnal feltűnik, hogy a Scape hangzása erősen melegre hangolt. A színezett hangzás nem ritka ebben a mezőnyben, és miután a Fractal Design gamerfülesként hivatkozik újszülöttjére, várható volt, hogy ezt az utat választja. Ennek ellenére azonban torzítást nem tapasztaltunk, sőt, a magashangok is szépen megszólaltak, a sztereó színpadkép abszolút rendben volt. A hangszínszabályzó egészen profi, így aprólékosan beállíthatod a számodra ideális hangképet, de ha maradsz az alapbeállításoknál, a közepeket némileg elnyomja majd a mély. Ez a mélyebb, meleg hangzás abszolút uralkodó, de megabasszustól nem kell tartani, nem esik le a fejedről a füles egy-egy játékbeli robbanásnál.
A lecsatolható mikrofon nagyszerű minőségű és a külső zajok szűrésében is jó, könnyedén hozza az ársávban található többi headset minőségét. Ha ezt lecsatolod, és a beépített (rejtett) mikrofonokra hagyatkozol, a hangminőség sokat romlik, a dinamika elvész, de egy-egy gyors chatre, hívásra azért még így is elfogadható.
Összességében elégedettek vagyunk a Scape hangzásával, kellőképpen tiszta, a magashangok nem vesztek el, de a színezettséget el kell fogadnod. Ami viszont nagyon furcsa volt, az a hangerő - a Scape halk! Amikor egy másik headsetnél kb. 50% körülire állítjuk a hangerőt, azt a szintet a Scape-pel csak 100%-on kapjuk meg. Hogy ezen fog-e utólag firmware-frissítéssel javítani a cég, egyelőre nem tudjuk, mindenesetre amennyiben az óriási hangerőt preferálod, lehet, hogy nem a Scape lesz a kedvenc headseted.
Jó indulás, várjuk a folytatást
Nehéz beskatulyázni a Fractal Design első headsetjét: gamerfülesnek visszafogott külsejű és elegáns, hi-fi fejhallgatónak pedig nem elég "natúr" a hangzása és funkcionalitásában sem teljes ezen a téren. A Scape egy kicsit mindegyik kategóriából merít, ami veszélyes játék, de a mérnököknek sikerült egy jó kombinációt találniuk. A Scape így egy dizájnos, melegen, de tisztán szóló headset lett, amelybe egy halom ötletes és hasznos extra funkciót zsúfoltak. A dokkoló rendkívül megkönnyíti a használatot, a 40 órás üzemidő (RGB-vel csak 1 nap, de ez is bőven elég), a masszív megépítés és kényelmes viselet, RGB-világítás, felhajtásra elnémítható mikrofon, BT-kapcsolat, több hangzásprofil, zajszűrős mikrofon és fizikai gombok mind nagyszerű felhasználói élményt biztosítanak.
Ha kötözködni kell, mi az ANC kihagyását (ha ezt is beépítik, vélhetően sokkal drágább lett volna), a jack hiányát és a szokatlanul alacsony hangerőt említenénk. Ha gamingre használnád, és szeretnéd hordozni is, nem fogsz örülni, hogy a fülkagylók nem forgathatók be 90 fokkal a könnyebb cipelés érdekében. Nyilván a Scape fogadtatásától és sikerétől függ, de nem lennénk nagyon meglepve, ha nem is olyan sokára újabb, akár olcsóbb headsettel jelentkezne a Fractal Design.
A Fractal Design Scape 74 990 forintért kapható fehér és fekete színben, 2 év garanciával.