A tengereinkben több száz millió tonna műanyagot eddig senki sem tudta teljesen nyomon követni, viszont most egy friss kutatás egy jelentős részüket sikeresen felderítette.
A Holland Királyi Tengerészeti Kutatóintézet (NIOZ) és az Utrecht Egyetem kutatói azt állítják, hogy ők az elsők, akik valódi becslést adtak a tengeri nanoműanyagok mennyiségéről. A kutatásuk eredménye szerint a csupán az Észak-Atlanti-óceánban 1 mikrométernél kisebb műanyag részecskékből 27 millió tonna úszik.
"A tengeri műanyag-szennyezés széleskörű, a tudományos figyelem nagy része azonban a makro- és mikroműanyagokra összpontosított. Ezzel szemben az óceáni nanoplasztikák (<1 μm) nagyrészt nem lettek meghatározva, ami miatt hiányos a műanyag tömegbecslése ezen mérettartományban. (...) Eredményeink azt sugallják, hogy a nanoplasztikák képezik a tengeri műanyag-szennyezés domináns részét."
Sophie ten Hietbrink, az Utrecht Egyetem hallgatója 12 különböző helyszínen gyűjtött vízmintákat, miközben egy kutatóhajón dolgozott, amely az Azori-szigetekről az európai kontinentális talapzat felé tartott. A mintákból minden 1 mikrométeresnél nagyobb részecskét kiszűrt, majd molekuláris elemzést végzett a maradék anyagról.
"A 27 millió tonna valóban sokkoló mennyiség. (...) De ezzel most választ kaptunk a hiányzó műanyag paradoxonra."
- mondta a kutató, aki szerint most a kérdés az, hogy ez a szennyeződés hogyan hat a világra és annak élővilágára, beleértve minket is. A hiányzó műanyag paradoxonát azonban nem sikerült teljesen megoldani, mert nem minden műanyag volt jelen a mintákban.