Abszolút jó szokása a szolgáltatóknak, hogy a kábeles interneteléréshez biztosítanak modemet és routert is. Sok olyan reklámot láttunk már, ahol az egekbe magasztalták ezeket az eszközöket, és nagyon menő jelzőkkel illették, mint például hiper, megy ultragyors, meg új generációs. Nos, valójában ezek is fejlődnek, de azért jelentősen elmaradnak azoktól a routerektől, amiket utólagosan kaphatsz szaküzletekben. Ezek a modellek már legalább egy, de sokszor két generációval előrébb járnak, szinte korlátlan (de legalábbis többszáz) eszközzel elbánnak lassulás nélkül, és a szoftveres szolgáltatásokban is olyat nyújtanak, amire a szolgáltatók "ingyen" eszközei egyszerűen nem képesek. Persze minden otthon más, minden felhasználónak mások az igényei, ezért olyan routereket, rendszereket mutatunk, amelyekkel nem érhet csalódás.
Belépő: irány a Wi-Fi 7
Természetesen a legújabb szabvány áll a középpontban, a Wi-Fi 7 egyszerűen annyi hasznos újdonságot hoz, hogy ha már fejleszted otthoni hálózatodat, és sok-sok évre előre tervezel, mindenképpen érdemes ehhez ragaszkodnod. A rengeteg apró fejlesztésbe, a szakzsargon szövegekbe most nem is mennénk el (részletesebb információt itt találsz a Wi-Fi 7-ről), de egyről mindenképpen beszélnünk kell. Ez az MLO, vagyis Multi-Link Operation, ami lehetővé teszi, hogy egy MLO-képes router és klienseszköz egyszerre több frekvencián is csatlakozzon egymáshoz. A többszörös kapcsolat megsokszorozza a sávszélességet, csökkenti a válaszidőt, vagyis érezhetően jobb otthoni neted lesz általa.
Az ASUS RT-BE58U egy stílusos belépő a Wi-Fi 7 világába: vagány külseje és teljes Wi-Fi 7 kompatibilitása teszi vonzóvá, miközben az ára is abszolút reális. A Dual-Band MLO segítségével akár 3600 Mbit/s sávszélességet is elérhetsz, köszönhetően a 160 MHz-es szélességű csatornáknak. A BE58U olyan alapvető extrákkal is rendelkezik, mint például a teljes hálózatvédelem és a mobil applikációs távoli elérés. A rengeteg szolgáltatás és az akár többszáz egyidejű kapcsolat kiszolgálására egy négymagos, 2 GHz-es SoC került a versenyautók motorháztetejét idéző házba. A routernek meg sem kottyan a 8K-s streaming, a HDR gaming, a terhelést pedig intelligensen osztja el a vezérlés.
Hátulra került négy RJ45-ös port és egy 2.5 Gbit/s-os WAN/LAN port is, sőt, az USB 3.0 sem maradt le, ha esetleg hálózati tárhelyszolgáltatást is szeretnél. Lehet, hogy belépőnek nézik egyesek a BE58U-t, de ennek ellenére olyan prémium szolgáltatásokat is ismer, mint például az USB-s 4G/5G modemek kezelése, az energiatakarékos működés, a Trend Micro-alapú hálózatvédelem, a VPN-szolgáltatás, az elszeparált IoT-alhálózat, valamint az AiMesh.
Az AiMesh segítségével később bármelyik, AiMesh-kompatibilis eszközzel bővítheted otthoni hálózatodat, hogy tényleg sehol se legyen gyenge jel.
Stílusosan modern hálózat
A routereket azért is szeretik a gyártók, mert a dizájnerek kiélhetik legvadabb fantáziájukat a készülékek tervezésekor. Az ASUS TUF Gaming BE3600 esetében is egy egészen vagány és újfajta dizájnt kapunk, de azért nem borultak el teljesen az alkotók, és a tetszetős külsőnél a praktikus kialakítást is figyelembe vették. A négy darab, óriási antenna láttán már biztos lehetsz benne, hogy vételi gondjaid nem lesznek, ha pedig mégis túl nagy a lakás és túl vastagok a falak, vagy akár a födém, hát ezt a routert is bátran összekapcsolhatod bármely másik AiMesh-kompatibilis modellel, hogy komplex mesh-hálózatot építs ki otthonodban.
A TUF Gaming BE3600 Dual-Band Wi-Fi 7 router, amelynél az SoC-t és a szolgáltatásokat is úgy válogatták össze, hogy a gamereknek (is) kedvezzenek. Természetesen már önmagában a Wi-Fi 7 is egy fontos szolgáltatás a játékosok számára, ezen felül azonban a prioritáskezelés, a kétcsatornás MLO és az extra hűtés is ide sorolható. A játékosok sokszor még mindig a hagyományos kábeles kapcsolatot szeretik előnyben részesíteni, ezért erre a TUF Gaming modellre került dedikált 1 Gbit/s-os gaming port, a szolgáltatáslistában pedig ott találod a Game Accelerator technológiát is. A mobil gamerekre is gondoltak, ezért a router képes a mobilos játékok adatforgalmát felismerni és előre sorolni, ezáltal akár 47%-kal csökken a lag - vagyis kimondhatjuk, hogy megszűnik. A hátlapon a WAN/LAN természetesen már 2.5 Gbit/s sebességű és az USB sem maradt le, ha redundáns hálózatot szeretnél kiépíteni. A mobil applikáción keresztül minden gyanús eseményről értesítést kapsz, ha pedig valamilyen beállítást kell módosítani, azt is kényelmesen megteheted.
Nem csupán gaming során elsőosztályú a TUF Gaming BE3600, az összes, modern szolgáltatást is megkapta, mint például az IoT alhálózat, a VPN, a védelmi rendszer vagy például a szülői felügyelet.
Számolj le a gyenge jellel!
Olyan szerencsés vagy, hogy többszintes, nagyobb alapterületű lakást kell "belőnöd" stabil Wi-Fi-jellel? Mi sem egyszerűbb, feltéve, hogy a megfelelő Mesh-hálózatot építed ki. Ehhez ideális választás az ASUS ZenWiFi BD4 szett, amelyből rögtön vehetsz 3 központosat is, de elérhető a 2 és 1 eszközös kiszerelés is.
A minimalista dizájnnal készült, elegáns fehér készülékházból nem meredeznek óriási antennák az égnek, de ez egyáltalán nem jelentkezik rosszabb lefedettségben. Az apró, szerény dobozok komoly technológiát rejtenek és természetesen Wi-Fi 7 kompatibilisek. Ebbe a fent már részletezett Dual Band MLO technológia is beletartozik, hogy eddig soha nem tapasztalt sávszélességgel kapcsolódhass a netre bármely Wi-Fi 7-képes mobil eszközöddel.
A mesh-hálózatok alapja, hogy rugalmas és stabil backhault építhess ki, amit a ZenWiFi BD4 maximálisan támogat. Ennek értelmében nem csupán WLAN-on, hanem Etherneten is összekapcsolhatod a hálózati csomópontokat egymással. Ez már csak azért is előnyös, mert mindegyik ZenWiFi BD4 központ két darab 2.5 Gbit/s sebességre képes WAN/LAN porttal lett felszerelve, így a gerinchálózatod a kifejezetten nagy terhelés alatt is tökéletesen, akadozás nélkül kapcsolja össze a hozzáférési pontokat.
Legyen szó bármennyi BD4-es csomópontról, a beállításokat csupán egyszer kell elvégezned, a hálózat gondoskodik a szinkronizálásról. Ezt a konfigurálást, valamint a felügyeletet mobil applikációval intézheted, sőt, később távolról is eléred és vezérelheted otthoni hálózatodat. A szolgáltatások között minden fontosat megtalálsz, beleértve a Trend Micro alapokra épített AiProtectiont, a VPN-t, a vendéghálózatot, az automatikus frissítést, dedikált IoT-alhálózatot és a teljes szülői felügyeletet.
A non plus ultra otthoni hálózat kulcsa
Ha megengedhetetlennek tartod, hogy az otthoni hálózatod akár egyszer is leálljon, vagy gyengélkedése miatt akadozzon a streaminged, vagy még inkább az online gaming, akkor a ROG Rapture GT-BE19000 lesz a kedvenc routered. A vad kinézetű router tetején ott díszeleg a jól ismert ROG logó, a 8, nagyméretű antenna pedig garantálja, hogy a jelerősség nagy távolságban is kiváló lesz. Az eszköz nevében szereplő 19000-es szám óriásinak tűnik, és az is, ez mutatja ugyanis a teljes, elérhető sávszélességet. Ehhez a ROG Rapture GT-BE19000 három frekvencián is kommunikál a Wi-Fi 7-képes eszközökkel, így a 2,4 és 5 GHz mellett 6 GHz-en is. Utóbbi frekvencián ráadásul a 320 MHz széles csatornákat is kezeli a router, és az MLO-technológiával az erre képes modern eszközök hihetetlen sávszélességet érhetnek el.
A sebességért egy 2,6 GHz-es, négymagos központi egység felel, amire szükség is van, ugyanis a WAN és LAN portok között is találsz 10 GbE sebességűt (és a lassabbak is 2.5 GbE-sek). Ha a folyamatos netkapcsolatot is elvárod a routeredtől, az USB portra 4G/5G-s modemet csatlakoztathatsz, amelyre kimaradás esetén automatikusan átvált a router.
A ROG Rapture GT-BE19000 router minden, eddig már bemutatott szolgáltatásra képes, sőt, AiMesh-kompatibilis is. Ezen felül AURA RGB világítást és háromszintű játékgyorsítást is aktiválhatsz, így a hálózaton minden, a gaminggel kapcsolatos adatcsomag abszolút elsőbbséget élvez. Ennek köszönhetően például a késleltetés akár 47%-kal alacsonyabb lehet, mint egy hagyományos router esetében.