Hirdetés

Letaglózó híre van a Lenovónak a memóriaárakról



|

A legnagyobb PC-gyártó szerint a DRAM és az SSD-k ára 2030 után sem nem tér vissza a korábbi szintre.

Hirdetés

Aki arra számított, hogy a memóriaárak előbb-utóbb visszaesnek a 2025 elején megszokott szintre, annak a Lenovo előrejelzése nem sok biztatót tartogat. A vállalat szerint a DRAM- és NAND-piacot érintő hiány tartósnak ígérkezik, ezért a jelenlegi, jóval magasabb árszint akár az évtized végéig, sőt azon túl is velünk maradhat.

A memóriapiac hónapok óta egyre nagyobb nyomás alatt áll. A mesterséges intelligencia robbanásszerű terjedése jelentősen megnövelte a keresletet, miközben a gyártók képtelenek ugyanilyen ütemben növelni a kínálatot. Nemrég a Micron is elismerte, hogy már stratégiai partnerei igényeit sem tudja teljes mértékben kielégíteni, de a Samsung és az SK Hynix is hasonló problémákról beszélt. A három vállalat ugyan jelentős bevételnövekedést könyvelhet el az AI-boomnak köszönhetően, a vásárlók számára ez egyre magasabb árakat jelent.

Hirdetés

Mint arról a Computerbase beszámolt, a Lenovo az ISC 2026 konferencián tartott egy előadást, amelyen a DRAM és a NAND memóriachipek árának alakulását elemezte. A vállalat szerint az áremelkedés még 2025 harmadik és negyedik negyedévének fordulóján gyorsult fel igazán, azóta pedig olyan árszinteket értek el ezek a komponensek, amelyeket korábban kevesen tartottak elképzelhetőnek.

A cég úgy véli, hogy bár a legnagyobb memóriagyártók új gyártókapacitásokat építenek és több új üzemet is létrehoznak a kereslet kielégítésére, ezek önmagukban nem lesznek elegendőek ahhoz, hogy érdemben csökkentsék az árakat. Az előadás során ugyan félig tréfás megjegyzésként hangzott el, de az előadó szerint a magas memóriaárak gyakorlatilag az új normává válhatnak 2030-ra és azután is.

Ez pedig nemcsak a memóriamodulokat és az SSD-ket érintheti. Mivel ezek az alkatrészek szinte minden modern elektronikai eszközben megtalálhatók, a magasabb költségek várhatóan a számítógépek, játékkonzolok, okostelefonok és számos egyéb készülék árában is megjelennek majd. A legfrissebb példákat erre a minap az Apple és a Microsoft szolgáltatta.

A gyártók természetesen igyekeznek reagálni a helyzetre. Az SK Hynix például felgyorsíthatja korábbi fejlesztési terveit, és a 2040 utáni időszakra tervezett kapacitásbővítések jelentős részét már 2030 környékére előrehozhatja. A vállalat célja, hogy addigra akár megháromszorozza memóriagyártási kapacitását, ám egyelőre kérdéses, hogy ez elegendő lesz-e a folyamatosan növekvő kereslet kiszolgálására.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.