Hirdetés

Ma van a jelszó világnapja, szóval ideje az 123456-ot lecserélni valami biztonságosabbra



|

Sokan még mindig gyenge jelszavakra támaszkodnak, sőt ugyanazokat használják minden felhasználói fiókjuknál.

Hirdetés

A tavaszi nagytakarítás nem csak a függönyporolásról és a fiókok kiürítéséről szól, remek alkalom arra, hogy rendet rakjunk a digitális életünkben is. A World Password Day, vagyis a jelszó világnapja minden év májusának első csütörtökén emlékeztet rá, hogy ideje átnézni a jelszavainkat. A kezdeményezést még 2013-ban indította az Intel, de úgy tűnik, az üzenet sokaknál a mai napig nem talált célba.

Évről évre közzéteszik a legrosszabb jelszavak listája, és aki azt hinné, hogy az emberiség tanult a korábbi baklövésekből, azt sajnos ki kell ábrándítanunk. A Nordpass hat évnyi adatelemzése alapján ugyanazok a nevetséges választások uralják a toplistát: a "123456", a "password" vagy épp a "qwerty123" továbbra is szabad bejárást ad a hackereknek egy szempillantás alatt.

Hirdetés

Az igazán erős jelszó hosszú, összetett, és semmi köze a kutyánk nevéhez vagy a kedvenc focicsapatunkhoz. A Nordpass legalább húsz karaktert ajánl vegyes nagy- és kisbetűkkel, számokkal és szimbólumokkal, miközben kerüljük az olyan kliséket, mint születési dátumok vagy egyszerű szavak. És ami még fontosabb, egy jelszót egy fiókra használjunk csak, és kerüljük az újrahasznosítás, hiába kényelmes.

Ha ez túl macerásnak hangzik, egy jó jelszókezelő - például a Nordpass, a 1Password vagy a Bitwarden - nemcsak erős jelszavakat gyárt helyetted, de el is tárolja azokat biztonságosan. Neked csak egyetlen mesterjelszót kell megjegyezned, és máris eggyel kevésbé vagy hacker-csemege. A többfaktoros hitelesítés pedig tovább fokozhatja a biztonságot - ezt is érdemes bekapcsolni.

Persze a jövő már kopogtat az ajtón: az Apple-től a Google-on át a Microsoftig a techóriások elkezdték bevezetni a passkey (jelszókulcs) rendszert, ahol már az ujjlenyomat, az arcfelismerés vagy egy PIN-kód gondoskodik a nagyobb biztonsgáról. Egyelőre azonban a legtöbbünk számára a jelszavak maradnak a kapuőrök, így jobb, ha nem bízzuk magunkat a "jelszó123" nevű mestertervünkre.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.